Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
PREDSEDA SDKÚ HOVORÍ, ŽE ON NIE JE NA ŠNÚRKE ŽIADNEHO MECENÁŠA, NA ROZDIEL OD JURAJA LIŠKU

Dzurinda: Liška sa strápňuje

Problém podľa Mikuláša Dzurindu nie je vo vedení strany, ale v Trenčianskych Tepliciach. Poslanec Juraj Liška a podnikateľ Jaroslav Závodský sú si vraj blízki. Napätie v strane však priznáva aj predseda.

Liška si golf zahral v pracovnom čase aj ako minister.Liška si golf zahral v pracovnom čase aj ako minister. (Zdroj: REPROFOTO – TA3)

BRATISLAVA, TRENČÍN. Vzbura podpredsedu SDKÚ a poslanca Juraja Lišku proti predsedovi strany Mikulášovi Dzurindovi zrejme nemá v strane širšiu podporu. Na zvolanie mimoriadneho kongresu, kde by mohlo prísť k zmene vedenia, zatiaľ nemá dostatok sympatizantov.

Riadny kongres bude až po voľbách v roku 2010.

Predseda má podporu

Dzurinda včera vyhlásil, že za nespokojnosťou Lišku s vedením strany sú podnikateľské neúspechy sponzora SDKÚ Jaroslava Závodského z Trenčianskych Teplíc.

Liška priznáva, že sa so Závodským dobre pozná, ale jeho kroky vraj neovplyvňuje a s Trenčianskymi Teplicami kritika Dzurindu nesúvisí. „Závodský bol členom krajského predsedníctva a ja som predsedom.“

Liška by okrem Trenčína mohol rátať s podporou nespokojného bratislavského kraja, ale zvyšní krajskí predsedovia stoja za predsedom. Na zvolanie mimoriadneho kongresu treba návrh najmenej troch z ôsmich regionálnych konferencií.

Opatrný Kubovič

Liška verejne vystúpil potom, čo mu predseda poslaneckého klubu strany Stanislav Janiš neospravedlnil neúčasť na parlamentnej schôdzi. Bol na Kanárskych ostrovoch hrať golf.

V tom istom čase bol na dovolenke aj poslanec Pavol Kubovič. Ani jeho Janiš neospravedlnil, ale Kubovič verejne nikoho nekritizuje. S Janišom si to podľa neho vydiskutuje na klube. Liška by mal podľa neho tiež svoj problém riešiť v straníc­kych orgánoch, a nie v médiách. „Poprosím vás, aby ste ma s tým nespájali,“ povedal.

Liška tvrdí, že berie svoj boj vážne. Ak by Dzurinda zostal šéfom SDKÚ, vzdá sa podpredsedníckeho kresla. Iní poslanci o téme výmeny lídra nahlas nehovoria. Samotný Dzurinda hovorí, že každý, kto spomína jeho odchod, by mal hlavne predložiť alternatívu.

Dzurinda aj ďalší predstavitelia z vedenia strany sa včera pýtali, prečo Liška svoje výhrady nepovedal na prezídiu strany alebo poslaneckom klube a núti ich rozoberať to v médiách. Poslanec na to povedal, že mu mohol Dzurinda zavolať.

Liška na šnúrke?

„Keďže sa nedarí tomuto podnikateľovi (Závodskému) napĺňať svoje plány, rastie napätie. Ja som nikdy nevisel na šnúrke žiadneho mecenáša. Osobne sa domnievam, že toto je hlavný problém pána Lišku,“ povedal včera Dzurinda o tanedeme Liš­ka a Závodský. Závodský kritizoval SDKÚ deň pred Liškom. „To mu dal pán podnikateľ také príkazy, že sa musí takto strápňovať?“ spýtal sa predseda.

Voličov to neovplyvní

Závodský podľa Dzurindu vyvíja stále väčší tlak, aby mu politici SDKÚ slúžili. „Ich vzťah je blízky,“ povedal, ale detaily o ich prípadných spoločných záujmoch nemá.

Liška tvrdí, že Závodskému sám hovoril, aby zo strany neodchádzal. Podnikateľ z nej vystúpil minulý týždeň. „On mal bojovať a upozorňovať, ale chcel sa dištancovať od toho, čo sa deje v Trenčianskych Tepliciach, lebo ľudia si mysleli, že za tým stojí,“ povedal Liška.

Sociológ Pavel Haulík si myslí, že konflikt SDKÚ nebude mať výraznejší vplyv na voličov. „Tých jadrových voličov to nemôže ovplyvniť.“


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Bratislava sa obrátila proti vedeniu celá

Najväčšia krajská organizácia SDKÚ odmietla splniť odporúčanie prezídia. Chcelo rozhodovať o Dopravnom podniku Bratislava.

Vedenie SDKÚ nerieši len konflikt s poslancom Jurajom Liškom, ale aj s najväčšou krajskou organizáciou strany v Bratislave. Sporia sa o to, či má byť Dopravný podnik Bratislava súčasťou Únie dopravy pôšt a telekomunikácií.

Únia združuje viac ako dvesto spoločností a šéfuje jej riaditeľ železníc, ktorý je nominantom Smeru.

Prezídium SDKÚ prijalo pred niekoľkými dňami odporúčanie, v ktorom navrhlo dopravnému podniku z únie vystúpiť. Mestskú firmu ovláda strana cez svojich mestských poslancov, ale aj priamo cez predstaviteľov podniku. Jeho riaditeľom je Branislav Zahradník, ktorý je zároveň prvým krajským podpredsedom SDKÚ.

Mikloš: Je to provládny zväz

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že únia je provládna a opoziční politici by sa na tom nemali podieľať.

„Na popud vlády vznikajú zamestnávateľské zväzy, ktoré majú za úlohu rozbiť zamestnávateľov v tripartite a nepresadzovať to, čo majú - zlepšenie podnikateľského prostredia, ale obhajujú vládnu politiku,“ povedal SME Mikloš. „Je to politicky jasné a zrozumiteľné stanovisko. Vyslovujem údiv, že niektorí mestskí politici v Bratislave tomuto nerozumejú,“ hovorí.

Mikloš názor vedenia strany tlmočil priamo Zahradníkovi a neskôr si podľa informácií SME predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda zavolal aj krajského predsedu Valentína Mikuša.

Krajská organizácia odporúčanie prezídia SDKÚ splniť odmietla. Zahradník hovorí, že proti nemu krajské predsedníctvo hlasovalo jednomyseľne.

Zahradník: Kauza je banálna

„Dopravný podnik by nemal robiť politiku,“ myslí si Zahradník. S úniou podľa neho spolupracujú už osem rokov a nie jeho rozhodnutím.

Žiadosť prezídia vraj celkom nechápe. V únii sú podľa neho súkromné aj sprivatizované firmy a na tom, že s nimi spolupracujú, nevidí nič škodlivé.

„Je obava, či sa toto zamestnávateľské združenie nebude správať provládne, ale to je otázka budúcnosti,“ povedal Zahradník. Ak sa o to šéf železníc bude snažiť, treba to podľa neho najskôr preukázať.

„Akú silu má dopravný podnik ovplyvniť tu pomery? Žiadnu. My môžeme len odísť,“ hovorí Zahradník. Kauzu považuje za banálnu. „Pre nás takéto politické šarvátky nemajú miesto.“

Spor v strane môže byť hlbší

Spor vedenia SDKÚ s jej bratislavskou organizáciou môže byť podľa Zahradníka hlbší. Vedenie strany už zvolalo krajskú regionálnu konferenciu, ktorá je krokom k žiadosti o zvolanie mimoriadneho kongresu stany.

„Vnútri SDKÚ je celkovo napätie,“ myslí si Zahradník. „V prípade Trenčianskych Teplíc bolo stanovisko, že vedenie strany nebude zasahovať do regionálnych problémov a na druhý deň prijali uznesenie, kde odporúčajú niečo Dopravnému podniku Bratislava.“

Mikloš nechce hovoriť, či z tohto sporu môže byť hlbší stranícky konflikt. Ešte o tom podľa neho budú diskutovať.

Monika Tódová
Liška začínal ako obľúbenec šéfa strany

Dzurinda Lišku najskôr presadzoval a umožnilmu rýchlu kariéru.

Juraj Liška urobil v SDKÚ kariéru, akú ešte na začiatku roka 2002 len málokto čakal. Vtedy sa stal primátorom Trenčína, dovtedy bašty HZDS a predseda strany Mikuláš Dzurinda ho vychvaľoval, čo všetko dokázal.

Hovoril o ňom ako o mladom, šikovnom a perspektívnom politikovi. Už krátko po zvolení mal Liška nepríjemný problém, pretože pre neho mesto kúpilo luxusné auto od sponzora strany Jaroslava Závodského za zvláštnych podmienok.

Po kauze skupinka na jeseň v roku 2003 Liška prekvapivo nahradil na čele ministerstva obrany odvolaného Ivana Šimka. Hoci je vyštudovaný strojár, podnikal vo výrobe sáun a bol v rozpočtovom výbore parlamentu. Na ministerstvo prichádzal ako Dzurindov človek.

Za dva a štvrť roka ministrovania sa v jeho rezorte objavilo niekoľko zvláštnych tendrov. Tender na komunikačný systém Mokys preveruje Úrad boja proti korupcii, podozrivý bol tender na kúpu propagačných predmetov pre armádu od trenčianskej podnikateľky.

Liška sa dostal do veľmi chúlostivej situácie aj po tom, ako ho novinári nachytali, že hrá počas pracovného dňa golf .

Koniec Liškovej ministerskej kariéry prišiel s pádom slovenského vojenského lietadla nad maďarskou obcou Hejce. Krátko po pohrebe vojakov odstúpil z funkcie.

So slzami v očiach hovoril, ako súcití s rodinami obetí. Povedal, že jeho odchod nemá nič spoločné s tým, že sa blížia voľby.

Dobrú pozíciu v SDKÚ mal Liška aj pred voľbami 2006. Išiel do nich zo šiesteho miesta kandidátky – hneď za najvplyvnejšími členmi strany.

(knm)
Predseda: V novembri som bol ostrejší

Poslanecký klub SDKÚ má nové pravidlá o dovolenkách. Zaviedol ich predseda strany.

Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera niekoľkokrát opísal Juraja Lišku ako pekne opáleného a oddýchnutého z golfového turnaja. Liška hral na Kanár­skych ostrovoch v čase, keď zasadal parlament.

V poslaneckom klube strany platia od novembra nové pravidlá o dovolenkách. Zaviedol ich predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „V novembri som s nimi rozprával trošku ostrejšie,“ hovorí o poslancoch. Dohodli sa, že na dovolenky budú chodiť najmä v lete a cez Vianoce, keď parlament nerokuje.

Poslanci by sa podľa Dzurindu mali na zasadaniach parlamentu zúčastňovať. Hovorí, že aj on je len človek a dokáže pochopiť mimoriadne situácie.

„Pán Liška príde dobre opálený, po týždni, keď my tvrdo bojujeme v Národnej rade, sadne si vedľa mňa na míting v Trenčianskych Tepliciach, nepovie ani slovo a na druhý deň sa začne estráda?“ spýtal sa Dzurinda.

„Keď idem na summit Európskej ľudovej strany, prídem pred klub a opýtam sa,“ dával sa Dzurinda za príklad. „Ja som sa o golfovom zájazde dozvedel od predsedu poslaneckého klubu. Nestačil som sa čudovať,“ hovorí.

(mož)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 3. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 8. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 2. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 3. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 4. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 5. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 7. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 8. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 19 697
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 591
 3. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 7 846
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 7 799
 5. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 490
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 963
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 6 856
 8. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 6 845
 9. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 541
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 6 307
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu