TOKIO, BRATISLAVA. Velenie americkej armády vypočulo protesty japonských žien proti sexuálnemu násiliu a arogancii Američanov. Pre podozrenia
zo znásilnenia mladých Japoniek nemôžu vojaci na ostrove Okinawa od včerajšieho rána vychádzať za múry základní.
Zákaz aj pre rodiny
Zákaz vychádzania podľa Kyodo News platí aj pre rodiny vojakov a nevojenský personál. Pohybovať sa môžu iba v sprísnenom režime, a to len na trase medzi svojimi bytmi a prácou.
Vrchný veliteľ americkej armády v Japonsku Richard Zilmer vydal časovo neobmedzený zákaz vychádzania deň po masových protestoch na najjužnejšom japonskom ostrove
(na snímke SITA/AP). Prevažne ženy demonštrovali proti množiacim sa prípadom znásilnení mladých dievčat Američanmi.
Seržant Tyrone Hadnott mal podľa obvinení polície začiatkom roka znásilniť 14-ročnú japonskú školáčku. Iba niekoľko dní po jeho zatknutí za zneužitie z minulého roka obžalovali štyroch ďalších vojakov. Oba prípady pripomenuli Japoncom znásilnenie 12-ročného dievčaťa na Okinawe v roku 1995. Prípad vyvolal protesty a schladil americko-japonské vzťahy.
Japonská vláda žiada od Spojených štátov ešte ďalšie kroky
a záruky, že sa incidenty nezopakujú. O situácii chce rozprávať aj so šéfkou americkej diplomacie Condoleezzou Riceovou, ktorá má navštíviť Tokio na budúci týždeň.
Smutný návrat z Iraku
Zákaz sa pravdepodobne dotkne aj vojakov, ktorí sa na svoju základňu v Japonsku vracajú
z Iraku. „Ste hrdinovia a zaslúžite si privítanie hrdinov. Neurobte nič, aby ste sa poškvrnili,“ povzbudzoval asi 900 námorníkov veliteľ bataliónu.
Američania majú v Japonsku asi 50-tisíc vojakov ako súčasť americko-japonskej aliancie, ktorá vznikla po 2. svetovej vojne.