VADUZ, BRATISLAVA. „Protiprávne ste získali tajné bankové údaje,“ obvinilo trpasličie Lichtenštajnsko neďaleké Nemecko.
Ostré slová medzi Vaduzom
a Berlínom lietajú od začiatku týždňa po tom, čo sa prevalilo, že tisícka Nemcov si skryla peniaze v lichtenštajnskej banke LGT. Tú mimochodom vlastní kniežacia rodina.
Prípad má kurióznu zápletku. Údaje o klientoch zmizli
z banky už pred šiestimi rokmi a teraz ich vytiahla na svetlo nemecká tajná služba. Za kompaktný disk s informáciami
o podozrivých účtoch zaplatila štyri milióny eur.
Útok na suverenitu?
Nemecký minister financií povedal, že tieto peniaze boli „dobre minuté“. Rezort očakáva, že náklady sa rýchlo vrátia, keďže na daňových únikoch prišli o stovky miliónov.
Berlín však podľa Vaduzu ukradol údaje, ktoré podliehajú bankovému tajomstvu. Praktiky tajnej služby dokonca označil za útok na suverenitu kniežatstva. „Ide určite o krízu, v ktorej je jeden zastrelený veľkou krajinou,“ povedal princ Alois Lichtenštajnský na tlačovej konferencii. Denník Handelsblatt napísal, že miništát už oslovil niekoľko právnických kancelárií. Tie majú dokázať, že získanie informácií o daňových únikoch bolo nelegálne.
Nemecká polícia už vyše týždňa podniká razie v takmer stovke finančných inštitúcií
a súkromných domoch po celej krajine. V priamom televíznom prenose predviedli na výsluch aj šéfa Nemeckej pošty (Deutsche Post) Klausa Zumwinkela, ktorý už odstúpil. Médiá odhalili, že biznismeni prelievali milióny eur do Vaduzu sofistikovane cez rôzne nadácie.
Predvolebná téma
Lichtenštajnsko je vyhľadávaným daňovým rajom. V obľube ho majú boháči aj menej čestní ľudia, ktorým vyhovuje tamojšia diskrétnosť.
Spor medzi najmenšou a najväčšou po nemecky hovoriacou krajinou včera urovnávali premiéri oboch krajín. Angela Merkelová však na lichtenštajnského kolegu Otmara Haslera tlačila, aby zakročil proti daňovým únikom.
Témy sa hneď chytili sociálni demokrati (SPD), ktorí vyzvali silnejšieho koaličného partnera kresťanských demokratov (CDU), aby dali Vaduzu jasne najavo, že musí skončiť s „kriminálnym správaním“. Rétorika sa stupňuje aj pre víkendové krajinské voľby v Hamburgu. Prieskumy ukazujú, že škandál by mohol pomôcť krajnej ľavici.
Roztržka medzi Lichtenštajnskom a Nemeckom zrejme vyvrcholí celoeurópskou debatou, ako stopnúť daňové raje. Luxemburský premiér Jean Claude Juncker už vyhlásil, že o nich budú hovoriť aj ministri financií na marcovej schôdzke v Bruseli.
Trpasličí štát
Štvrtý najmenší štát v Európe.
Jediná monarchia na svete, kde sa hovorí po nemecky.
Leží na Rýne , vklinený medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Dve tretiny krajiny sú hornaté.
Populácia: 35tisíc obyvateľov.
Sústreďuje sa na zubné protézy a finančné služby.
Je na čiernej listine organizácie OECD – nespolupracuje v boji proti praniu špinavých peňazí.
Kniežací rod má napäté vzťahy so Slovenskom a Českom. Na základe Benešových dekrétov prišiel o majetky a z toho dôvodu sa Vaduz snažil zablokovať aj vstup oboch krajín do únie.