MADRID. Štyri roky po náhlom obrate, keď favorizovanú pravicu prekvapivo porazil líder ľavice José Zapatero, môže byť Španielsko znovu svedkom náhleho obratu. O tom, či sa Zapatero udrží v premiérskej stoličke, rozhodnú Španieli 9. marca v parlamentných voľbách.
Jeho socialisti v prieskumoch verejnej mienky mierne vedú. Rastúca nezamestnanosť, kríza v stavebníctve, ale najmä problémy s prisťahovalcami však v predvolebnej kampani šikovne využíva opozičná Ľudová strana, ktorá by sa rada vrátila do hry. A darí sa jej.
Rozdiel vo volebných preferenciách medzi socialistami a pravičiarmi klesol na necelé tri percentá.
Aznarovo zlyhanie
Pred štyrmi rokmi k zázračnému víťazstvu pomohla Zapaterovcom tragédia a klamstvá pravicovej vlády José Maríu Aznara.
Po marcovom teroristickom útoku na vlakovú stanicu v Madride, kde zahynulo 191 ľudí, konzervatívci obviňovali z útoku separatistickú skupinu ETA. Napriek tomu, že všetko smerovalo k tomu, že išlo o prácu islamských radikálov. Voličov ich zahmlievanie nahnevalo a podporili radšej opozíciu.
Zmluvy s imigrantmi
Zapatero po triumfálnom nástupe začal presadzovať liberálny prístup voči imigrantom a Španielsko sa stalo krajinou nového sna o prosperite pre mnohých ľudí z Južnej Ameriky, Afriky a východnej Európy.
Voliči by však radšej zvolili opačný prístup, ktorý navrhuje pravica a zaviedli integračné zmluvy pre prisťahovalcov. Prisťahovalci by sa podľa nich museli naučiť po španielsky a osvojiť si tradičný životný štýl.
Dnes je každý desiaty človek v Španielsku z cudziny. Väčšina z nich pochádza z Ekvádoru, Bolívie, Maroka a najmä z Rumunska a Bulharska. Súčasné zákony umožňujú rezidentom po roku priviesť si do krajiny celú svoju rodinu, a tak ich počet neúmerne rastie.
Kultúrna rozdielnosť a neúspech asimilácie mnohých prisťahovaných vedie k strachu z nárastu zločinnosti vo forme latinskoamerických gangov alebo islamského terorizmu. Uzavreté predmestia sa stávajú liahňou mladých a nezamestnaných imigrantov, ktorí sa takémuto nálepkovaniu bránia.
„Chcem zdôrazniť, že nútená ženská obriezka, polygamia a vopred dohodnuté manželstvá sú v našej krajine protizákonné,“ povedal vodca konzervatívcov Mariano Rajoy minulý týždeň na zhromaždení svojej strany.
Ľavica stráca voličov
Veľa voličov s ním začína súhlasiť, väčšina Španielov je za sprísnenie pravidiel pre imigrantov. „Nejde o rasizmus, ale niekedy majú títo ľudia lepší prístup k verejným službám ako samotní Španieli,“ povedal agentúre Reuters zamestnanec realitnej kancelárie Manuel Sierra.
Čo je ešte dôležitejšie, mnohí z ľavicových voličov pochádzajú z regiónu, kde narastá počet prisťahovalcov. Viac ako 40 percent stúpencov ľavice súhlasí s kontraktmi, ktoré podmieňujú znalosť španielčiny. Súčasná vláda to označila za neprípustné a rasistické predvolebné gesto.
Zapatero si uvedomuje, že výsledok volieb bude tesný. Aj preto vkladá obrovské úsilie do kampane, ktorá má ľudí presvedčiť, že krajine sa darí.
Moslimské skupiny
v Španielsku otvorene vyzvali svojich ľudí, aby volili socialistov.
Jorge Otaduy, profesor cirkevného práva na univerzite v Navarre
Autor: Peter Foglar