BRATISLAVA. Minister dopravy Ľubomír Vážny stále tvrdí, že pri výbere právneho poradcu na výstavbu súkromných diaľnic neporušil jeho rezort zákon o verejnom obstarávaní. Jediným argumentom ministra je časová tieseň spôsobená zlými službami predchádzajúceho poradcu a „šibeničným“ termínom, ktorý na výstavbu diaľnic stanovila vláda.
Premiér sa zatiaľ do kauzy nevkladá
Včera po rokovaní vlády Vážny naďalej tvrdil, že zákon nebol porušený: „Podľa mňa bol výber poradcu zákonný.“
Premiér, ako to vyplýva z vyjadrenia tlačového oddelenia Úradu vlády, nechce do kauzy zasahovať. „Odpovede na otázky týkajúce problematiky, ktorá je predmetom vášho záujmu, vám poskytne kompetenčne príslušný rezort – ministerstvo dopravy,“ napísal Úrad vlády.
Zákon o verejnom obstarávaní dôvody, ktorými obhajuje postup svojho rezortu minister Vážny, však nepozná.
Podľa hovorkyne Úradu pre verejné obstarávanie Heleny Fialovej vybrať dodávateľa na poskytovanie služieb či dodávku služieb môže štátny úrad iba pri mimoriadnych udalostiach. A aj to iba vtedy, ak ich štátny úrad nespôsobil sám.
Dve uznesenia, o ktoré sa opiera Vážny, prijala vláda vláda vlastným rozhodnutím.
Keď Kašický, prečo nie Vážny?
To, že ministerstvo svojím konaním porušilo zákon, si myslí Emília Sičáková Beblavá z Transparency International Slovensko. „Pán minister je zodpovedný za to, ako sa robí na jeho ministerstve verejné obstarávanie. Zákon nepozná argumenty, ktoré uvádza pán Vážny.“ Podľa nej sa v právnom štáte nemajú zákony porušovať, ale dodržiavať.
Ak premiér Fico nastavil pravidlá zodpovednosti ministrov tak, že za zlé verejné obstarávanie je zodpovedný priamo minister, tak „ak odstúpil minister Kašický pre zlý tender, mal by premiér vyvodiť zodpovednosť aj voči ministrovi Vážnemu,“ myslí si Emília SičákováBeblavá.
Upozornila aj na to, že za tento stav je spoluzodpovedná aj vláda. Tá totiž stanovila harmonogram postupu prác pri výstavbe diaľnic cez verejnosúkromné partnerstvá, a tak tlačila na ministra Vážneho, aby dodržiaval nereálne termíny aj za cenu porušovania zákonov.
Rovnaký názor má aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Podľa nej nejde o prvý prípad, keď sa pre politický cieľ porušili procedúry, ktoré platia. „Je to veľmi nebezpečný trend,“ povedala.
¶Vyberali z troch
Ministerstvo koncom minulého roka oslovilo tri právnické firmy. Malo záujem o služby právnikov z firiem Allen&Overy a White&Case. Nakoniec po rokovaniach vybralo Advokátsku kanceláriu Jaroslava Ružičku, ktorá u nás zastupuje právnickú firmu CMS Cameron McKenna.
Ministerstvo vymenilo poradcu minulý rok tesne pred Vianocami. Verejnosť o tom neinformovalo, iba si splnilo zákonú povinnosť a oznámilo to ÚVO.
Čo hovorí zákon
Rokovacie konanie bez zverejnenia môže byť použité, ak je splnená podmienka, že:
zákazka na dodanie tovaru, na uskutočnenie stavebných prác alebo na poskytnutie služby sa zadáva z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať, a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením,
za mimoriadnu udalosť sa považuje najmä živelná pohroma, havária alebo situácia bezprostredne ohrozujúca život alebo zdravie ľudí alebo životné prostredie.
zákon o verejnom obstarávaní, § 58, ods. 1, písm. c