BRATISLAVA – Ak vysokoškolák počas štúdia býva u rodičov, odčerpáva z rodinného rozpočtu mesačne približne tritisíc. Ak je ale cezpoľný, poskočí finančná zaťaženosť rodiny takmer o celú tisícku. K týmto číslam dospel vlani Výskumný ústav práce, sociálnych vecí a rodiny prieskumom v domácnostiach s vysokoškolákmi.
V tomto školskom roku študuje na našich vysokách školách (s výnimkou policajných a vojenských vysokých škôl) vyše 90-tisíc študentov.
Sociologické sondy hodnotových orientácií Slovákov dokazujú, že väčšina rodičov považuje za samozrejmé poskytnúť svojim deťom čo najlepšie vzdelanie. Štúdium na vysokej škole však pre domácnosti predstavuje z roka na rok vyššiu finančnú záťaž.
„Keď som v septembri nastúpila na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, platila som za trojposteľovú internátnu izbu v Mlynskej doline mesačne 330 korún. Teraz po zvýšení to poskočilo na 490. To isté platí o cestovnom. Rýchlik aj s miestenkou ma najskôr do Liptovského Mikuláša vychádzal na 136 korún, teraz ma jedna cesta stojí o dvadsať korún viac. K rodičom chodím dvakrát do mesiaca, takže moje výdavky sú vyššie o ďalších osemdesiat korún,“ hovorí prváčka Petra Žiaranová. „Od rodičov dostávam na účet 2000 korún, ale je to len tak-tak. K štúdiu potrebujem rôzne odborné časopisy, neprejde mesiac, v ktorom by som si nemusela kupovať odbornú knihu. Raz je to učebnica angličtiny za 700 korún, naposledy to, našťastie, bola len kniha o reklame za 150. Za jeden obed v menze platím 26 korún, raňajky a večere si robíme so spolubývajúcimi v internáte a väčšinou zo zásob, čo si prinesieme z domu. Oblečenie mi rodičia financujú zvlášť,“ vyratúva svoje výdavky Petra. Skúšala brigádovať, stále miesto si nevie nájsť, cez brigádnické servisy sa jej to zatiaľ podarilo iba trikrát.
Najdrahšia je strava.
JARMILA HORÁKOVÁ
Tematicky príbuzné články:
Katolícka univerzita má dostať 20 miliónov
Vysoká škola stojí rodičov mesačne asi štyritisíc
Mesačné výdavky
Chcú brigádovať
Podpora v krajinách EÚ
Štát stojí najviac štúdium veterinárov
Rodičia šetria na sebe a na svojom pohodlí
Viac peňazí pre sociálne slabších