Psy a mačky: koniec večnej nahánačky?

Hádajú sa ako pes a mačka. Jasné, všetci sme si „zaručene" istí, že pes zožerie mačku, len čo ju uvidí, a že v žiadnom prípade nie je možné, aby spolu tieto dva druhy zvierat vychádzali, tobôž ich majitelia! Mačka je falošná a pes je výborný strážca, mačk

Hádajú sa ako pes a mačka. Jasné, všetci sme si „zaručene" istí, že pes zožerie mačku, len čo ju uvidí, a že v žiadnom prípade nie je možné, aby spolu tieto dva druhy zvierat vychádzali, tobôž ich majitelia! Mačka je falošná a pes je výborný strážca, mačka sa nedá vycvičiť a pes mačku neznáša, pretože nerozumie jej forme komunikácie. Mačka má deväť životov a nikdy nevypadne z okna, pes je nekonečne verný a najlepší priateľ človeka. Mačka je samotárka a pes chce byť dominantný vodca svorky. Mýty alebo pravda? Aké sú tieto zvieratá a dokážu vôbec spolu žiť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od mýtov k histórii

Prvým dôležitým rozdielom je obdobie, v ktorom boli psy a mačky domestikované. Podľa archeologických nálezov možno usúdiť, že prvé domestikované psy sa objavili v spoločnosti človeka už pred 20 000 rokmi a domácim zvieraťom sa stali pred

10 000 rokmi. Mačka bola domestikovaná oveľa neskôr, asi pred 8000 rokmi, a k jej zdomácneniu dochádzalo najmä u pôvodných pastierov dobytka a zberačov rastlín, ktorí sa začali usádzať a stávali sa z nich poľnohospodári. Pes dokázal loviť zver a strážiť stádo a majetok, ale mačka sa stala zvieraťom farmárov, pretože dokázala ochrániť uskladnenú prebytočnú úrodu pred hlodavcami. Mačky žili mimo ľudského obydlia a ľudia im dávali zvyšky potravy, aby sa k nim mačky vracali a lovili v okolí sýpok. V rokoch 60 až 57 pred naším letopočtom navštívil Egypt aj rímsky cestovateľ Diodorus Sicilus, z ktorého zápiskov sa dozvedáme, že mačky dostávali mlieko a chlieb alebo nakrájané ryby, šlo teda o naozaj „luxusné" prikrmovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Od predsudkov k povahe

Kým pri psoch nikto nespochybňuje ich ľahkú cvičiteľnosť, pri mačkách pretrváva názor, že ich nemožno vychovať, pretože sú hlúpe a vzdorovité. Možno je čosi pravdy na výroku amerického spisovateľa Mary Blya: „Psy pribehnú na zavolanie, mačky prijmú správu na záznamník a ozvú sa vám neskôr." Majitelia mačiek však tvrdia, že sú, naopak, veľmi učenlivé. Mačka sa dá bežne vychovať tak, aby neškriabala nábytok, neobhrýzala káble a dokonca chodila na vôdzke. Na internete je k dispozícii dokonca video aportujúcej mačky. No ak pri psovi platí, že sa lepšie príkazy učí za odmenu namiesto trestu, pri mačke je to prakticky jediná možnosť. Mačka len nerada rešpektuje vodcovstvo vo svorke, k nemu má prirodzený sklon pes. Individualita mačky sa prejavuje v tom, že rozhodne nemieni tolerovať menej láskavý prístup. Mačka je menej podriadená osobnosť a je ťažké získať naspäť jej stratenú dôveru. Pes potrebuje, aby mu pán určil jeho miesto vo svorke, jeho úlohu a tú potom znáša aj s negatívnymi dôsledkami pre neho samého. Mačka človeka tak isto môže počúvať, ale musí jednoznačne vedieť, v čom je to pre ňu výhodné.

SkryťVypnúť reklamu

Pes alebo mačka?

Pred rozhodnutím, aké zviera vybrať, stoja často rodičia, keď si ich potomok zažiada domáce zvieratko. Zviera učí dieťa zodpovednosti, pomáha mu ľahšie nachádzať ďalších priateľov, buduje vzťah k živým tvorom, k prírode, dáva možnosť mať stále niekoho blízkeho. Zviera väčšinou bez vedľajšieho nároku prijme alebo obdaruje láskou aj v období, keď je v rodine citová kríza. Mačka má menej nárokov, pes zasa viac možností spoločných aktivít.

Veterinárna lekárka Katarína Mašánová, pracujúca vo veterinárnej klinike Zverland v bratislavskej Rači, k tomu hovorí: „Na rozdiel od psov mačky nie sú také náročné na starostlivosť. Majitelia s nimi nemusia chodiť von, sú, až na malé výnimky, veľmi čistotné a ak majú v domácnosti ešte nejakého štvornohého ‚parťáka‘, vedia sa zabaviť aj bez vášho pričinenia. Určite si s ňou však nemôžete ísť zabehať do lesa alebo absolvovať tréning agility. Na druhej strane je psík, s ktorým treba chodiť na prechádzky niekoľkokrát denne. Keďže je to svorkové zviera, je viac fixovaný na členov rodiny, musí mať svoje jasné postavenie vo svorke, teda v rodine. Dôležitosť výcviku psa rastie s jeho povahou (mierou dominancie) a veľkosťou, keďže sa môže stať neovládateľnou zbraňou v rukách nekompetentných majiteľov."

SkryťVypnúť reklamu

Od sluhov k členom rodiny

Vieme, že pracovné využitie psov je naozaj široké. Kým ešte nedávno bol pes najmä strážcom, čo je už v súvislosti s vybavenosťou útočníkov prekonané, dnes je predovšetkým pomocníkom v iných oblastiach. Mestská polícia v niekoľkých slovenských mestách začala, podľa vzoru amerických kolegov, využívať psy pri protidrogových prehliadkach škôl a policajných zásahoch a hľadanie výbušnín je pre psy rovnakou samozrejmosťou. Okrem unikátneho čuchu majú psy aj terapeutické schopnosti. Slovenská canisterapia je síce ešte len v plienkach, ale už dnes na mnohých miestach psy pomáhajú s agresivitou detí, s ich hyperaktivitou či dokonca dyslexiou. Aj obyčajný psíčkar má doma malého lekára v podobe psa, pretože hladkanie psej srsti znižuje tep a tlak a majitelia psov majú nielen menšiu náchylnosť na infarkt, ale dokázal sa aj znížený počet alergických ochorení v rodinách so psom. Možno aj so zníženým nárokom na pracovnú úžitkovosť zvierat stúpa popularita mačky, pretože tá je predovšetkým spoločníkom. Katarína Mašánová: „Nie je to tak dávno, keď väčšina z nás vnímala mačky len ako vonkajšie divé zvieratá, ktoré prinášajú nešťastie, keď vám prebehnú cez cestu, alebo sú zdrojom rôznych ochorení. Dnes sa mačka prebojúva na miesto domáceho maznáčika pomerne závratným spôsobom. Ľudia nachádzajú zaľúbenie v jej individualite, ktorá sa zvykla nahrádzať slovkom falošnosť."

SkryťVypnúť reklamu

Od človeka k psíčkarovi a mačkárovi

Kto by si teda rozhodne nemal kúpiť psa alebo mačku a ako vyzerá správny, či aspoň nádejný budúci dobrý majiteľ zvieraťa? Katarína Mašánová: „Treba naozaj dobre zvážiť, čo od nového zvieracieho člena rodiny očakávame, koľko sa mu dokážeme venovať. Rovnako je dôležité, aby s príchodom zvieratka súhlasili všetci členovia domácnosti. A ak si nie sme pri výbere istí, k dispozícii je množstvo dobrej literatúry, dá sa obrátiť aj na odborníkov, ktorí radi poradia. Pred výberom zvieratka neplatí len dvakrát meraj a raz strihaj, ale treba merať aspoň päťkrát."

Aj Juraj Bodo, veterinár a majiteľ chovateľskej stanice vzácneho plemena mačiek sphynx (www.zen-sphynx.com), potvrdzuje, že treba mať čas a najmä priestor vo vlastnom životnom štýle: „Rozhodne neodporúčam chov mačky ľuďom, ktorí vôbec nemajú čas sa jej venovať, a ľuďom, ktorí čakajú od mačky, že si ju vycvičia ako psíka."

SkryťVypnúť reklamu

Pes a mačka, to je dobrá naháňačka?

Na youtube.com sa dajú nájsť videá, v ktorých sú mačky a psy pokope a takmer vo všetkých prípadoch nájdete mier a pokoj. Žiadne naháňanie alebo, nebodaj, lov. Mačky a psy nie sú také hlúpe, aby nedokázali rozlíšiť konkrétnu mačku a konkrétneho psa. Rovnako ako medzi ľuďmi, aj u nich existujú „my" a „oni", ale vzťahujú sa na svorku, konkrétnych jedincov alebo konkrétnu situáciu a rozhodne pes nevyštartuje po každej mačke, ktorú vidí.

„Mám šesť psov a šesť mačiek," priznáva Katarína Hambálková, autorka seriálu o budovaní svorky uverejňovanom na portáli www.havino.net. „Packa (posledné mačiatko zo susednej záhrady) spáva na Akelovi (bielom švajčiarskom ovčiakovi). Psy sa s mačkami hrajú. Ale veľmi dobre rozlišujú naše a cudzie mačky. Cudzie preženú, aj keď by im pravdepodobne neublížili. Ale ženú ich z našej záhrady."

SkryťVypnúť reklamu

Aký pán, taký pes, a mačka nie je pes?

Odvíja sa teda od vlastností psov aj povaha ich majiteľov? Môžeme povedať, ako vyzerá typický majiteľ psa a chovateľ mačky? Vieme odhadnúť, prečo si Bohumil Hrabal a Ernest Hemingway zvolili za zvieracích spoločníkov mačky, a čo sa páčilo Winstonovi Churchillovi na jeho pudlíkovi? Kto si zvolí za svojho spoločníka psa a kto uprednostní mačku?

O svojich postrehoch hovorí Katarína Mašánová: „Nezvyknem kategorizovať ľudí na mačkárov a psíčkarov. Nie je to o tom, kto má aké zviera, ale aký má s ním vzťah. Sú ľudia, pre ktorých je psík alebo mačka členom, niekedy dokonca jediným členom rodiny. Tí sa snažia poskytnúť živému stvoreniu maximum po psychickej aj materiálnej stránke. Na druhej strane sú ľudia, pre ktorých je, z môjho pohľadu, vlastníctvo zvieraťa omylom. Pri prvej vážnejšej komplikácii, ktorú im zviera spôsobí, sú schopní bez výčitiek sa ho zbaviť, doslova ignorovať jeho utrpenie. Vo veterinárnej praxi to vyzerá tak, že navrhnem jednoznačné riešenie problému a majiteľ to odmietne, keďže nie je ochotný investovať do ‚toho‘ žiadne peniaze. Majiteľ má na to právo. V ponímaní našich zákonov je zviera vec. Lenže táto ‚vec‘vie cítiť..."

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť pozorovať ľudí, či si vyberajú psa, alebo mačku, má aj Michal Haško, predseda občianskeho združenia Priatelia zvierat z Prešova: „Ľudia, ktorí si berú psy, sú naozaj rôzni. Celá rodina, ktorá si berie psíka ako nového člena, často na prosíkanie detí, ľudia hľadajúci strážcu pre svoj majetok, skúsení psíčkari, ktorých už, žiaľ, ich miláčik opustil, alebo jednoducho ľudia, ktorí potrebujú niekomu venovať svoj čas a lásku za vďaku od zvieraťa, ktoré nemalo vždy najlepší život. Mačky si vyberajú viac pracovne vyťažení ľudia a deti. Pri výbere mačky je zohľadnené aj to, že s ňou netreba chodiť von, čím na domáceho miláčika potrebujú menej času."

Ja mačke, pes mne

Čo dáva pes svojmu majiteľovi a ako ho obohatí mačka, vedia najlepšie povedať dlhoroční chovatelia. Veterinár Juraj Bodo: „Tibeťania hovoria, že mačka je spolu s delfínmi najmúdrejší živočích na svete. Mačku nikdy neskrotíte ako psa, a preto je to v plnej miere ďalšia samostatná osobnosť vo vašej rodine, to je to, čo pri psoch nemáte. Možno to nie je presná definícia toho, čo myslím, ale azda to trochu vystihuje osobitosť mačiek. Ľudia si viac vážia toho, kto je im aspoň rovný vo vzťahu, ako toho, koho ovládajú."

SkryťVypnúť reklamu

Depozitárka, ktorá sa vo svojej záhrade stará o mačky z prešovského útulku, Martina Polák Buzgo: „Mačka potrebuje síce voľnosť, ale zároveň potrebuje aj niekam patriť. Ona je závislá odo mňa ako od krmiča a ja som závislá od pocitu, že som to práve ja, koho si vybrala. Inak sme dve nezávislé bytosti. Keď prídem unavená domov z práce a zhonu každodenných starostí, zakaždým si znova uvedomujem, aký je dotyk s jej srsťou a jej pradenie v mojom lone upokojujúce."

Ako vnímajú psy ich majitelia, dozvieme sa od Kataríny Hambálkovej: „Nepoznám čosi ako ‚psia povaha‘. Každý pes je osobnosťou, rovnako ako každý človek. Každý je iný, na každého platí čosi iné. Ak čakáte slová ako vernosť, oddanosť, vďačnosť - nemôžem poslúžiť. Pes je svorkový tvor. Funguje a žije v rámci svorky a tam aj vykonáva všetko, čo sa na danej pozícii od neho očakáva. Hnevá ma, keď neviem prísť na spôsob, ako niečo pri psoch dosiahnuť. To ma hnevá na sebe, nie na nich. Žiadny pes sa nerodí ako zabijak alebo troska. To z nich robia ľudia."

SkryťVypnúť reklamu

Pes sa vám ochotne prispôsobí, bude vstávať a líhať s vami, bude chodiť tak rýchlo ako vy a štekať na všetko, čo vám ubližuje, zožerie, čo mu dáte do misky a bude na vás čakať, dokedy bude treba. No na oplátku od pána očakáva, že mu určí jeho miesto. Iba jeho. Dá mu tým dôležitosť a úlohu vo svorke a on ju bude svedomito plniť. Pes verí, že sa za to jeho pán o neho postará - dá mu istotu vtedy, keď je v ťažkej chvíli.

Autor článku pracuje ako šéfredaktor portálu www.havino.net, HAV Internetové NOviny, magazín pre psíčkarov

Autor: Filip Klička

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu