BRATISLAVA. Po spore medzi Pálom Csákym a Bélom Bugárom v SMK, Pavlom Hrušovským a krídlom Vladimíra Palka v KDH sa aj v SDKÚ začínajú prejavovať problémy.
Podpredseda SDKÚ Juraj Liška pre SME povedal, že „je čas na diskusiu o tom, či toto vedenie, do ktorého sa rátam aj ja, má zotrvať vo funkciách“.
Zodpovedný politik musí podľa neho zvažovať, či sa sám nestáva brzdou väčších preferencií vlastnej politickej strany.
Chce zvolať mimoriadny kongres strany, kde by sa malo hovoriť o zmene vedenia. Na jeho zvolanie potrebuje podporu troch krajov. Tvrdí, že má podporu Trenčína a Bratislavy. V najbližších dňoch sa bude snažiť získať podporu ďalších krajov.
„Musíme sa pozrieť na niečo, čo je dlhodobo známe – že pán Dzurinda je z dlhodobého hľadiska najnedôveryhodnejší politik,“ povedal Liška.
Liška začal Dzurindu kritizovať po tom, čo vyšlo najavo, že počas schôdze Národnej rady bol na dovolenke v zahraničí. Šéf poslaneckého klubu Stanislav Janiš neprijal jeho ospravedlnenie a neodovzdal ho predsedovi parlamentu. Hrozí mu za to pokuta.
Podľa Janiša v poslaneckom klube platí, že rokovania parlamentu majú vždy prednosť pred súkromnými zahraničnými cestami a dovolenkami.
„Ak Smeru neprekáža, že mu poslanci lyžujú a desať ich chýba v parlamente, SDKÚ to prekáža, a preto sme takéto pravidlá prijali,“ povedal Janiš pre SME.
VIDEO - Dzurinda sa k problémom v SDKU nevyjadril
VIDEO - Jana Beňová
Dovolenka nie je hlavným dôvodom sporu
Nezhody medzi Liškom a Janišom a odchodom Závodského zo strany môžu súvisieť. V SDKÚ sa hovorí o nespokojnosti časti bratislavskej a trenčianskej organizácie so súčasným pomermi.
Liška povedal, že nechápe svoje vzťahy s Dzurindom ako napäté. Tvrdí, že keď má iný názor, verejne ho povie. „Keď sa nevie niekto priznať, či mu ležím v žalúdku, je to zlé. Mali by mi povedať otvorene: Juro, vadíš mi pre toto, toto a toto.“
O napätí nehovorí ani podpredsedníčka Iveta Radičová. „Ja takúto vedomosť nemám, ale je to otázka na pánov Dzurindu a Lišku.“ Súhlasí s Janišovými argumentmi, pre ktoré kritizoval jeho neprítomnosť v parlamente.
Spory v Bratislave
Okrem sporov so Závodským a problémov s Liškom sa v SDKÚ objavili aj nezhody s bratislavskou krajskou organizáciou.
Podľa informácií SME sa jej vedenie minulý piatok postavilo proti Ivanovi Miklošovi a Mikulášovi Dzurindovi.
Niektorí členovia krajskej rady tvrdili, že sa vedenie strany mieša do lokálnych problémov.
Politológ László Öllős si myslí, že SDKÚ pred sebou tlačí problémy.
„V strane a okolo strany sa už šírili rôzne správy, že v nej existuje určité zoskupenie, ktoré ráta s tým, že by Dzurinda musel odstúpiť.“
Poslanec SDKÚ: Ubližujú mi
Poslanec SDKÚ JURAJ LIŠKA nevylučuje,že Mikuláš Dzurinda mu chce škodiť.
Viete, prečo pán Janiš nezaniesol ospravedlnenku Pavlovi Paškovi?
„Neviem. Začal mi rozprávať niečo o tom, že vznikli nejaké problémy, že je tlak na SDKÚ ohľadom pána Horta, a mali strach, či si aj my nevymýšľame. Ja som si dovolenku plánoval dlhodobo – na čas, keď už nemala byť schôdza.“
Bránite sa aj tým, že v čase rokovania parlamentu bol na dovolenke v Tibete aj Ivan Mikloš.
„To je pravda. Myslím, že sme všetci na rovnakej lodi a musíme mať rovnaké podmienky. Je korektné aj sa ospravedlniť, ale neklamať. Tým, že to Janiš nepodal, vznikli podozrenia, či tam nie je nejaká kamufláž.“
Čím si teda Janišovo konanie vysvetľujete?
„Neviem, možno mal strach. To nech Janiš vysvetľuje. Druhá možnosť je tá, či mu niekto zo strany nedal taký príkaz, aby mi ublížil.“
Tým myslíte pána Dzurindu?
„Neviem, či to bol Dzurinda, ale nemôžem to vylúčiť.“
Ospravedlniť sa vždy nestačí
Poslanci nemusia byť v parlamente každý deň, ale musia mať ospravedlnenku.
Poslanci nemajú na rozdiel od iných profesií pevný pracovný čas. Mali by však chodiť na zasadania výborov a najmä zasadnutia pléna Národnej rady.
Ak sa poslanci nemôžu zúčastniť na schôdzi Národnej rady, zvyknú predsedovi svojho klubu odovzdať ospravedlnenku, ktorú môže, ale nemusí prijať. Ak ju prijme, musí ju odovzdať predsedovi parlamentu. Ten sa rozhodne, či ospravedlnenie prijme, alebo nie. Ak ho neprijme, hrozí poslancovi pokuta.
V minulom volebnom období ju predseda parlamentu Pavol Hrušovský udelil raz. Vladimír Mečiar prišiel o jeden plat za to, že chýbal v parlamente štyri dni počas prezidentskej kampane.
Zákon umožňuje odobrať poslancovi polovicu platu, ak chýba v jednom mesiaci dva dni v rámci rokovania a celý, ak má štyri a viac neúčastí.
Či poslanci na zasadnutí boli, dosvedčí ich karta v hlasovacom zariadení.
Kluby majú aj v tomto volebnom období vážne problémy s dochádzkou. Prípad dovolenkujúceho Juraja Lišku, s ktorým bol mimo republiky aj ďalší podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič, nebol jediný ani počas poslednej parlamentnej schôdze.
Zabezpečiť si väčšinu mala problém aj koalícia, ktorej pred hlasovaniami chýba niekedy aj viac než desať poslancov.
Liška sa bráni, že si dovolenku nemohol preložiť. Kúpil si ju vraj už pred niekoľkými mesiacmi a podľa harmonogramu schôdzí malo byť zasadnutie parlamentu len dvojtýždňové. Predĺžilo sa však na tri týždne, čo sa dozvedel, až keď si už len mohol vybrať, či na dovolenku pôjde, alebo mu prepadne.
Podľa informácií SME boli na súkromných cestách aj iní poslanci – napríklad Maroš Kondrót zo Smeru. Predseda SNS Ján Slota sa nezúčastňuje na mnohých hlasovaniach a predsedajúci schôdze na jej začiatku len zriedka prečíta, že je Slota ospravedlnený.
(knm)