Detašované pracovisko Ústavného súdu môže podľa zákona vzniknúť lenv Bratislave. Macejková hovorí aj o Pezinku.
KOŠICE. Ústavnému súdu by mala pribudnúť pobočka mimo jeho sídla v Košiciach. Predsedníčka súdu Ivetta Macejková hovorí, že vytvoriť detašované pracovisko jej umožňuje aj zákon o Ústavnom súde. Jeho sídlo musí ostať v Košiciach, čo zatiaľ Macejková meniť nechce.
VIDEO - Macejková o detašovanom pracovisku
VIDEO - Mikuláš Jesenský
Väčšina sudcov nie je z Košíc
O detašovanom pracovisku hovorila Macejková už pri nástupe do funkcie. Pred rokom vyhlásila, že jeho vznik súvisí aj s trvalým bydliskom väčšiny ústavných sudcov. Buď žijú v Bratislave, alebo bližšie k nej ako ku Košiciam. „V prípade mimoriadnej udalosti by sa mohlo pružne rozhodovať aj v tejto pobočke.“
Včera Macejková hovorila, že otvorenie pobočky má praktické dôvody. Mnoho inštitúcií, ktoré posielajú sťažnosti na Ústavný súd, má sídlo v hlavnom meste „Niektoré podania by bolo vhodnejšie podať v Bratislave.“
Zriadenie pracoviska má podľa nej zmysel aj z mediálneho hľadiska a uľahčilo by vybavovanie rôznych organizačných záležitostí. „Všetko budem robiť pre to, aby sa mi to podarilo. Chcela by som to veľmi rýchlo, ale asi to nebude také jednoduché,“ povedala Macejková.
Súd už raz pobočku mal
„Nie je to nová myšlienka. V minulosti pracovisko v Bratislave existovalo, potom ho zrušili,“ hovorí Macejková.
Pôvodnú pobočku zriadil prvý predseda súdu Milan Čič. Bola v budove ministerstva pôdohospodárstva. Zrušil ju jeho nástupca Ján Mazák, keď ho Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že zriadenie takéhoto pracoviska nemá oporu v zákone.
Pred dvomi rokmi sa zákon zmenil a s detašovaným pracoviskom už počíta – ale len v hlavnom meste. Napriek tomu Macejková uvažuje o budove okresného súdu v Pezinku. „Je jednou z možností, ktorá prichádza do úvahy,“ potvrdila hovorkyňa súdu Viera Horniaková.
Výmenný obchod s realitami
Macejková sa nedávno v Pezinku stretla so štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti Danielom Hudákom. Ministerstvo hovorí, že o uvoľnení budovy v Pezinku neuvažuje, od Ústavného súdu však chce budovu na Zbrojničnej ulici, kam by mala ísť časť košických súdov.
Macejková bola najskôr proti, dnes hovorí, že Ústavný súd sa budovu rozhodol vyprázdniť. „Budova na Zbrojničnej ulici nebola plne využitá a vzhľadom na neskrývaný záujem vyjsť v ústrety občanom vytvorením detašovaného pracoviska, je vhodnou nehnuteľnosťou na výmenu,“ povedala Horniaková. Budovu súd poskytne štátnej inštitúcii, ktorá mu ponúkne vhodné priestory na jeho pobočku.
Súd zamestnala Lawyer Partners
Vymáhači pohľadávok Slovenského rozhlasu podali takmer 15-tisíc sťažností na súdy.
KOŠICE. Na Ústavnom súde leží v kartónových škatuliach na chodbe a v kanceláriách takmer 15-tisíc podaní od firmy, ktorá vymáha dlhy koncesionárov voči Slovenskému rozhlasu. Súd prijal na výpomoc dve administratívne pracovníčky, ani tie však nestačia.
Firma Lawyer Partners sa sťažuje na viaceré okresné súdy, že neprijali jej žaloby na neplatičov koncesionárskych poplatkov podané v elektronickej podobe. K prípadu sa nevyjadruje.
VIDEO - Predsedníčka ÚS Ivetta Macejková o sťažnostiach
VIDEO - Mikuláš Jesenský
„Každá sťažnosť má sedem strán. Spracúvame ich do elektronickej podoby. Len zaregistrovanie týchto podaní môže trvať dva až tri mesiace,“ povedala včera predsedníčka súdu Ivetta Macejková.
Súd musí posúdiť obsah podaní, zistiť, koľkých odporcov sa týkajú, a či sú všetky rovnaké. Až potom môže rozhodnúť, či ich spojí do jedného konania.
VIDEO - Sťažnosti Lawyers Partners sú uložené v kanceláriách i na chodbách Ústavného súdu
VIDEO - Mikuláš Jesenský
Macejková predpokladá, že konečný verdikt by mohol vyhlásiť za pol až trištvrte roka.
Rekordný počet sťažností zaťaží aj rozpočet súdu. „Prípadné žiadosti o vyjadrenia účastníkov konania a konečné rozhodnutie bude potrebné doručiť v písomnej podobe minimálne trom stranám,“ hovorí Macejková. Len poštovné pri 45-tisíc zásielkach bude stáť najmenej milión.
Mikuláš Jesenský