BRATISLAVA. Nie je vylúčené, že vláda bude v experimente otvárania druhého piliera naďalej pokračovať.
Ministerstvo práce totiž v návrhu zásad pripravovanej veľkej novely dôchodkových zákonov uvádza, že chce „precizovať ustanovenia upravujúce prestupy sporiteľov zo systému starobného dôchodkového sporenia do systému sociálneho poistenia“. Novelu plánuje ministerka práce Viera Tomanová predložiť vláde do konca júla. Platiť má od začiatku budúceho roka.
„Nedá sa jednoznačne posúdiť, čo tým myslia, ale naznačuje to, že by mohli uvažovať o ďalšom otvorení druhého piliera v budúcnosti,“ myslí si o nejasnej formulácii v ministerskom materiáli ekonóm Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Domnieva sa to aj poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová. „Môže sa za tým skrývať možnosť pravidelnosti prestupov do priebežného systému. No je to sformulované tak, že sa ťažko posudzuje, čo sa za tým môže skrývať,“ povedala.
Ministerstvo: Uvidí sa
Ministerstvo práce sme požiadali, aby nám vysvetlilo, čo pod „precizovaním“ prestupov z druhého do prvého piliera myslí. Dostali sme nejasnú odpoveď. „Ide o odstránenie niektorých, v podstate legislatívnych problémov, ktoré môžu v budúcnosti, pri vzniku nároku na starobný dôchodok z prvého a zároveň z druhého piliera, spôsobiť problémy,“ povedala Barbora Petrová z ministerstva práce.
Keď sme sa spýtali, čo konkrétne chcú meniť, Petrová povedala, že „v súčasnosti sa tieto problémy nedajú presne definovať, môže ich priniesť až ďalší vývoj“. Nevylúčila však, že v budúcnosti môžu druhý pilier znovu otvoriť. „Nateraz je plánované otvorenie druhého piliera do 30. júna 2008,“ povedala Petrová. Mohlo by sa to stať napríklad vtedy, ak vláda nebude spokojná s tým, koľko ľudí tento rok z dôchodkových spoločností odíde.
Ďalšie otvorenie druhého piliera by podľa Chrena mohlo vniesť do systému neistotu. Najmä, ak by sa to opakovalo.
„Akákoľvek neistota v sporení na penziu neprospieva a môže znížiť výnosy systému, pretože správcovia nemôžu plánovať dlhodobé investície,“ povedal Chren. Nechcel špekulovať, o koľko by mohli klesnúť budúce dôchodky sporiteľov, kým nie je jasné, čo ministerstvo svojím návrhom myslí.
Prestup sporiteľov z druhého do prvého piliera, teda z dôchodkových spoločností do Sociálnej poisťovne, rieši novela zákona z konca minulého roka. O prestupe sa hovorí len v jednom ustanovení zákona.
Podľa neho môžu všetci, ktorým sa sporenie na penziu v penzijných fondoch nepáči, najneskôr do 30. júna odísť aj s nasporenými peniazmi do Sociálnej poisťovne. Potom budú mať len dôchodok z prvého piliera.
V iných ustanoveniach sa o prestupe z druhého do prvého piliera, a ani naopak, nehovorí.
Aj poslanec Jozef Halecký (HZDS) si myslí, že nie je správne druhý pilier znovu otvárať. Nie je mu jasné, prečo sa má novela zaoberať podobnými vecami, a nerieši vznik garančného fondu, ktorý by mal sporiteľom zabezpečiť, aby v druhom pilieri neprišli pre výkyvy na finančných trhoch o časť našetrených peňazí.
„Ak to nevytvoria, budeme diskutovať, či to s garanciou pre občanov v druhom pilieri myslia vážne,“ povedal Halecký. HZDS podľa neho stále nezavrhlo ani možnosť, že odvody do druhého piliera dočasne klesnú, aby bolo viac peňazí v prvom. To však vláda odmieta v Konvergenčnom programe, určenom pre Brusel.
V budúcej novele chce ministerstvo umožniť aj presun peňazí z druhého do prvého piliera, ak si niekto nebude sporiť povinných 15 rokov, čo je jedna z vládnych zmien v dôchodkovom sporení z konca minulého roka. Predtým to bolo 10 rokov.
Malá alebo veľká?
Takzvaná veľká novela je podľa predbežných informácií rozsahom zmien menšia, ako tá predchádzajúca z konca minulého roka. Veľká novela by mala zvýšiť penzie priznané do októbra 1988, zrušiť možnosť, aby si ľudia popri povinných odvodoch prispievali do Sociálnej poisťovne dobrovoľne. Chce zaviesť minimálny dôchodok, ale aj uvoľniť podmienky na získanie invalidného dôchodku.
Čo chcú zmeniť
zvýšiť dôchodky priznané do októbra 1998
zaviesť minimálny dôchodok z prvého piliera
zrušiť súbeh povinného a dobrovoľného poistenia v Sociálnej poisťovni
sprísniť podmienky na výplatu vdovských a vdoveckých dôchodkov
zmierniť podmienky pre nárok na invalidný dôchodok
spresniť prestupovanie z druhého do prvého piliera
upraviť investovanie v druhom aj treťom pilieri
umožniť presun peňazí z druhého do prvého piliera, ak si niekto nešetrí povinných 15 rokov