LAHORE, BRATISLAVA. Aitzaz Ahsan sedel včera, keď väčšina Pakistancov išla k volebným urnám, vo svojom dome v Lahore so založenými rukami. Nič iné mu ani neostávalo. Už tretí mesiac je v domácom väzení a strážia ho vládni vojaci. Zbalili ho hneď po vyhlásení výnimočného stavu v novembri. Nečudoval sa tomu.
Bol otvoreným oponentom prezidenta Parvíza Mušarrafa a právnikom Iftikhara Čaudhrýho, ktorého z postu šéfa Najvyššieho súdu vykopol práve bývalý generál. Ahsanov 31–ročný syn Ali, ktorý sa vtedy vrátil z New Yorku, kde píše prejavy šéfovi OSN Pan Ki–munovi, sa jeho zatknutiu prizeral s pištoľou pri hlave. „Tieto voľby sú podvodom. Všetci, ktorí kandidujú, to vedia,“ povedala Aitzazova manželka Bušra pre kanadský denník Toronto Star.
Nízka volebná účasť
Jej manžel však nebol jediný, kto včera nevolil. Mnohí z 81 miliónov pakistanských voličov ostali doma zo strachu pred samovražednými atentátnikmi.
Napriek tomu, že volebné miestnosti po celej krajine strážilo okrem pol milióna policajtov aj 80–tisíc vojakov, pri útokoch zomrelo včera deväť ľudí.
Médiá preto odhadovali, že volebná účasť môže prekonať aj doteraz najnižšiu 35–percentnú hranicu z roku 1997. Nízka účasť by nahrávala vládnej strane, ktorú prieskumy radia až na tretie miesto so 14 percentami hlasov. Opozícia sa obáva, že práve preto sa prezident Mušarraf pokúsi voľby zmanipulovať.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch tvrdí, že má dokonca záznam telefonátu, v ktorom generálny prokurátor Malík Kajúm uisťuje prezidenta, že voľby upraví v prospech jeho strany.
V centre pozornosti politikov bolo včera hlavné bojové volebné pole – provincia Pandžáb. Až polovicu parlamentu tvoria kreslá z tejto oblasti.
Vládna Pakistanská moslimská liga alebo Quisling, ako ju prezývajú, bojovala pred voľbami o každý hlas. Ak by prišla o väčšinu v parlamente, nová vláda by mohla bývalého generála začať vyšetrovať za prevrat z roku 1999.
List vlastníctva za hlas
Mušarrafovi stúpenci preto v kampani siahli po všetkých dostupných prostriedkoch. Radnica v Multane napríklad podľa britského denníka Guardian po 12 rokoch odopierania práva na vlastníctvo chatrčí, ktoré patria chudobným Hindom a indickým moslimom, dva týždne pred voľbami zmenila názor.
S dokladmi od svojich príbytkov mnohí z vďačnosti zahlasovali za Mušarrafa. „Budem voliť bicyklujúcich wallahov,“ povedal denníku Guardian 27–ročný Sajjid Bhatti z Multanu, narážajúc na bicykel ako symbol vládnej strany. Priznal, že predtým drukoval Bénazír Bhuttovej.
Jej Pakistanskú ľudovú stranu po jej zavraždení vedie jej manžel Asíf Zardárí. Ten si uvedomuje, že nie je Bhutto. Po Benázír je druhou tvárou opozície skôr Naváz Šaríf. A jeho strana chce okamžite odstrániť prezidenta, čo by mohlo viesť k použitiu sily armádou.
Zardárí preto nevylučuje povolebnú spoluprácu s Mušarrafom, ktorého Bhuttovej strana nakoniec ako jediná môže zachrániť.