BRATISLAVA. Odborníci ministerstva práce si myslia niečo úplne iné, ako presadzuje Ficova vláda. V návrhu Koncepcie reformy dôchodkového zabezpečenia, ktorá je na internetovej stránke Tomanovej rezortu, napísali, že prvý dôchodkový pilier je dlhodobo neudržateľný. Preto má byť kľúčové dôchodkové sporenie v povinnom druhom a v dobrovoľnom treťom pilieri. Úspory ľudí majú obhospodarovať súkromné správcovské spoločnosti v konkurenčnom prostredí.
Je to paradox aj preto, lebo premiér Fico správcov penzijných fondov v druhom pilieri viackrát prirovnal k nebankovým subjektom.
Prvý pilier má byť podľa koncepcie v budúcnosti už iba solidárny a postupne financovaný cez štátny rozpočet a nie odvody ľudí. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa bude vyplácať len tým občanom, ktorí si na penziu nenasporia v druhom a treťom pilieri. Má to byť len minimálny príjem ako obrana pred chudobou. Druhou možnosťou je, že poisťovňa bude poskytovať všetkým občanom takzvaný paušálny dôchodok, a to v závislosti od počtu odpracovaných rokov ako podiel z priemernej mzdy.
Napriek rozporu s reálnou politikou hovorca rezortu práce Michal Stuška povedal, že „stále sa držia jednej línie, a to stabilizácie dôchodkového systému“.
Opozícia koncepciu ocenila. „Návrh zodpovedá našim tézam a zásadám,“ povedala exministerka práce Iveta Radičová. Upozornila, že „jedna vec je vedieť, čo treba strategicky urobiť a druhá vec je reálna politika“.
Čo si vláda myslí
Prvý pilier je len proti chudobe.
Druhý pilier má byť povinný, dokonca pre ľudí do 35 rokov.
Vstúpiť do druhého piliera môžu ľudia do 55 rokov.
Vek odchodu do dôchodku sa má zvyšovať.
Čo naozaj robí
Otvorila druhý pilier.
Sporenie do dôchodku už nie je povinné pre mladých.
Predlžuje povinné sporenie z 10 na 15 rokov.
Neráta s vyšším vekom odchodu do dôchodku.