KOŠICE. Zemplínska plavebná spoločnosť má záujem ťažiť perlit v slovenskej časti tokajskej vinohradníckej oblasti. Hlavný banský úrad (HBÚ) minulý týždeň zrušil rozhodnutie Obvodného banského úradu v Košiciach o určení dobývacieho priestoru pri obci Malá Bara a vrátil ho na nové konanie.
Dôvodom zrušenia rozhodnutia sú podľa Ivana Sýkoru, vedúceho oddelenia ochrany ložísk HBÚ, procesné chyby obvodného banského úradu. Rozhodnutie prvostupňového úradu je v rozpore so správnym poriadkom: „Úrad nedodržal niektoré jeho ustanovenia.“
Hlavný banský úrad akceptoval aj námietky samosprávnych orgánov, výrobcov tokajských vín a ochranárov. „Prihliadali sme na všetky relevantné pripomienky.“
Zrušenie rozhodnutia znamená, že košický úrad bude musieť odstrániť zistené chyby a vydať nové prvostupňové rozhodnutie, ktoré možno znovu napadnúť rôznymi opravnými prostriedkami.
Definitívne však možnosť ťažby perlitu v slovenskej časti tokajskej vinohradníckej oblasti nie je odstránená. Určenie dobývacieho priestoru je základným predpokladom na vydanie súhlasu na ťažbu.
Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Opravný prostriedok nie je možný.
Malé víťazstvo
Pre samosprávy a vinohradníkov sa snaha o zachovanie vinohradníckeho charakteru oblasti nekončí. Zrušenie rozhodnutia o určení dobývacieho priestoru v jedinečnej oblasti navrhnutej na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO považujú vinohradníci len za čiastočné víťazstvo.
„Vyhrali sme len jednu bitku, nie vojnu. Ale aj tak je to radostná správa,“ povedal pre SME starosta Malej Bary Albert Csizmadia.
Cieľom miestnej samosprávy je dosiahnuť odpis zásob perlitu z ložiska ležiaceho necelých dvesto metrov od registrovaných tokajských viníc.
Proti ťažbe perlitu je aj Košický samosprávny kraj.
„Banská činnosť v tokajskej vinohradníckej oblasti je v rozpore s legislatívou i so zdravým rozumom. Využili sme všetky právne prostriedky, aby sme dosiahli zmenu rozhodnutia, ktoré nerešpektuje územný plán kraja a obce,“ povedal župan Zdenko Trebuľa.
Vinohradníci sa nevzdajú
Najväčšími odporcami zámeru sú pestovatelia viniča a výrobcovia tokajského vína na Slovensku.
„Pochybujem, že by niekomu vo Francúzsku napadlo otvoriť baňu v oblasti Champagne,“ myslí si prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska Magda Haburová.
Podľa producentov tokajského vína na Slovensku devastačnému zásahu do prostredia by definitívne mohol zabrániť zápis slovenskej časti tokajskej oblasti do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Maďarská časť je už jeho súčasťou.
So zástupcami Zemplínskej plavebnej spoločnosti sa nám včera nepodarilo spojiť.