BIRMINGHAM, BRATISLAVA. Po štyridsiatich rokoch sa na Slovensku zasa objavil osemstovkár, za ktorého sa netreba hanbiť. Na sobotňajšom mítingu v Birminghame dobehol Jozef Repčík druhý v siedmom svetovom halovom výkone sezóny 1:47,06 min.
Chýbalo šesť stotín
Dvadsaťjedenročný rodák z Brezovej pod Bradlom zlepšil o 74 stotín štyri roky starý Hanzelov slovenský halový rekord a ako štvrtý z našich atlétov splnil limit na majstrovstvá sveta v druhý marcový víkend vo Valencii. Keby bol ešte o šesť stotín rýchlejší, mal by aj letenku do olympijského Pekingu.
„Tých pár stotiniek mrzí, ale vzhľadom na to, že som v hale absolvoval jediný tréning, hneď po Novom roku v Bratislave, musím byť spokojný,“ poznamenal v telefonáte z Birminghamu. Vysvitlo, že sobotňajší rekord je len vedľajším produktom prípravy na olympiádu: „S halovou sezónou sme nerátali. Všetko podriaďujeme Pekingu.“
Keňan vyvaľoval oči, Slovák nie
Repčíka na najrenomovanejšom britskom halovom mítingu predbehol len kenský rovesník Richard Kiplagat, ktorý dosiahol tretí čas roka 1:46,33 a vyvaľoval oči: „Nečakal som, že budem taký rýchly.“
Slovák sa naopak netváril prekvapene: „Testy ku koncu juhoafrického sústredenia naznačovali, že mám v letných podmienkach formu na výkon 1:45,50, čo v hale zodpovedá času okolo 1:47.“
Na tretí deň po návrate z Potchefstroomu zabehol v Düsseldorfe osobný rekord 1:48,13, o ďalších osem dní v Birminghame o vyše sekundu lepší slovenský. „Birminghamská dráha nemá také ostré zákruty ako düsseldorfská, mne ako dlháňovi viac vyhovovala,“ poznamenal Repčík.
„Navyše, birminghamský vodič nasadil o dve sekundy na štyristovku rýchlejšie tempo ako düsseldorfský. Škoda, že sa trochu zbrzdilo, keď odstúpil. Kiplagat ako keby sa šetril na záverečných 200 metrov. V nich som ho už nestíhal.“
Afrika mu dala krídla
Atletický šéftréner trenčianskeho športového gymnázia Ivan Peťovský objavil Repčíka na kopaniciach.
Talent naznačil už v necelých sedemnástich víťazstvom na európskej mládežníckej olympiáde. Potom predvlani, keď sa ako 19-ročný na sekundu priblížil letnému slovenskému rekordu Jozefa Plachého 1:45,4, ktorý platí od roku 1969.
„V Afrike vyzeral bežecky veľmi dobre,“ konštatuje kouč. „Dohodli sme sa, že skúsi jedny-dvoje halové preteky bez špeciálneho vylaďovania a ak dosiahne výkon, aký som predpokladal, čiže okolo 1:47, bude sa uchádzať o svetový šampionát vo Valencii.“
Pred Valenciou ešte Štokholm
Peťovský sa trafil takmer úplne. „Verím, že už v hale môže zabehnúť 1:46,50, možno aj o dve-tri desatiny lepšie,“ vraví. „Do formy sa zvyčajne dostáva po štyroch-piatich osemstovkách. Ešte jedna pred Valenciou by sa zišla.“
Už je predrokovaná, avizovali sme trénerovi do Dubnice, lebo tesne predtým sme dohovorili s jeho zverencom: „Manažér Alfons Juck mu predbežne dohodol na štvrtok štart v Štokholme, ale Jozef si ho bez vás netrúfol potvrdiť.“
„Prečo nie, nech beží,“ zareagoval. „V takom prípade si na majstrovstvách Slovenska koncom týždňa v Bratislave zabehne iba štyristovku alebo štafetu.“
Keď Repčík pred pol druha rokom doštudoval trenčianske gymnázium, začali sa oňho biť strediská aj tréneri. Napokon zakotvil v bratislavskom Národnom športovom centre a pochvaľuje si.
„S trénerom mám supervzťah, žiadna zmena tohto typu neprichádzala do úvahy,“ pripomína Jozef.
Jediná starosť: behať
Zato iných zmien, ako priznáva, zažil minulý rok dosť: „Presťahoval som sa späť domov do Brezovej k rodičom, do Trenčína dochádzam len na niektoré tréningy. Začal som študovať cestovný ruch na vysokej škole v Banskej Bystrici, ale nestíhal som to. Aj s priateľkou sme sa rozišli, takže teraz som v psychickej pohode a nemám nijaké starosti okrem jedinej – trénovať na olympiádu.“
„Ide mu karta, to je fajn, ale tú školu nemal nechať,“ nezaprie v sebe pedagóga jeho tréner.
Zlomí v lete Plachého rekord? pýtame sa ho.
„Už by sa patrilo, aby padol,“ zareagoval tréner.
Jozef Repčík
Narodený: 3. augusta 1986 v Brezovej pod Bradlom.
Klub: Spartak Dubnica nad Váhom.
Tréner: Ivan Peťovský (šéftréner atletiky na trenčianskom športovom gymnáziu), objavitelia: Mosný, Bôžik.
Osobné rekordy:800 m leto 1:46,43 (Nivelles 2006), hala 1:47,06 (Birmingham 2008),400 m 47,38 (Kladno 2007).
Vrcholné podujatia: víťaz európskeho olympijského festivalu mládeže v Paríži 2003, piaty na ME do 23 rokov v Debrecíne 2007, piaty na Svetovej univerziáde v Bangkoku 2007, siedmy na juniorských ME 2005 v Kaunase, pätnásty na seniorských halových ME v Birminghame 2006, šestnásty na ME v Göteborgu 2006, tridsiaty tretí na MS v Osake 2007, víťaz A-skupiny EP družstiev v Banskej Bystrici 2006.