BRATISLAVA. Vláda chce po zavedení eura osobitne monitorovať vývoj cien vybraných tovarov a služieb. Zaviazala sa na to v „Deklarácii spoločenskej zhody zaviesť a používať euro“. V nej tvrdí aj to, že proti neodôvodnenému zvyšovaniu cien chce prijímať okamžité opatrenia.
Premiér Robert Fico ešte koncom decembra pohrozil obchodníkom, že ak zneužijú prechod na euro a budú zdražovať, bude to „dokonca až trestný čin“. Neskôr sa ukázalo, že nikto z jeho podriadených nebral tieto slová premiéra vážne, a preto sa ani o zákone, ktorý by spravil zo zdražovania trestný čin, na žiadnom ministerstve neuvažovalo.
Podobne je to so záväzkom daným v deklarácii. Tá o tom, čo je to neodôvodnené zvyšovanie cien, nehovorí nič. Dodatočné vysvetlenie denníku SME neposkytol ani tlačový odbor Úradu vlády. A jasné to nie je ani zo stanovísk ostatných verejných orgánov.
Hľadá sa objektívny faktor
Ministerstvo financií označilo za neodôvodnené také zvýšenie ceny, ktoré „nebolo vyvolané objektívnymi faktormi nezávislými od prevádzkovateľa služby či predajcu tovaru“. Inak povedané, ak sa pod rast cien nepodpísali zmeny cien od dodávateľa či nárast cien iných vstupov, napríklad energií, daňových sadzieb a podobne.
Splnomocnenec vlády na zavedenie eura Igor Barát považuje otázku, či snaha maximalizovať zisk v konkurenčnom prostredí je jedným z faktorov neodôvodneného zvyšovania cien, za „trochu špekulatívnu“. Každé neodôvodnené zvýšenie ceny sa podľa neho bude posudzovať individuálne. Má sa pritom rešpektovať princíp slobodného trhu s prihliadnutím na okolnosti, ktoré zmenu danej ceny sprevádzajú.
Slovné spojenie „neodôvodnené zvyšovanie cien“ sa začalo používať v súvislosti s prechodom na euro a obavami politikov z nenapĺňania inflačných kritérií.
„Taký pojem z našej praxe nepoznáme a nevieme, akým spôsobom by sa neodôvodnené, prípadne odôvodnené zvyšovanie cien malo skúmať,“ povedal riaditeľ odboru dohôd obmedzujúcich súťaž Protimonopolného úradu Ján Šufliarsky.
Richard Ďurana z inštitútu INESS povedal, že neodôvodnené zvyšovanie cien je skôr politický, ako ekonomický termín. Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) sú na Slovensku dva druhy cien: regulované a ceny tvorené dohodou.
Pri prekročení maximálnej ceny stanovenej regulačným úradom ide podľa hovorkyne obchodnej inšpekcie Danuše Krkošovej o nedodržanie cenových predpisov. „Pri cenách tvorených dohodou platí, že cenu pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby konečnému spotrebiteľovi určuje podnikateľ a vedie o tom evidenciu cien,“ povedala hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.
Pri nedodržaní ceny uvedenej v evidencii môže ísť o nesprávne účtovanie alebo o klamanie spotrebiteľa.
Ako bojovať s rastom cien
Obavy zo zvyšovania cien vyplývajú najmä zo zaokrúhľovania cien a možného zneužívania nevedomosti spotrebiteľov, povedal Ďurana. „V prostredí, kde zákon prikazuje duálne oceňovanie tovarov a služieb a každý predajca je vystavený tlaku konkurencie, sú tieto obavy neopodstatnené.“
Neodôvodnené zvyšovanie cien podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha nastáva len vtedy, ak na trhu nie je konkurencia. Je to buď z pohľadu počtu subjektov, alebo z pohľadu, že by podnikatelia navzájom koordinovali svoje cenové politiky. A vtedy treba dať podnet Protimonopolnému úradu.
Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal, že od začiatku roka sa monitoruje vývoj cien vybraných druhov základných potravinárskych výrobkov. „Tieto údaje spolu s oficiálnymi štatistickými údajmi budú základňou na posudzovanie prípadného neodôvodneného zvyšovania cien v procese zavedenia eura.“
Podľa šéfa Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavla Konštiaka sa o neodôvodnenom zvýšení ceny dá hovoriť vtedy, ak ju obchodník zdvihne bez ohľadu na to, že na ostatných trhoch a ani na Slovensku sa ceny nehýbu.
Zamestnávatelia, ktorí sa k vládnej deklarácii pripojili, sa v nej zaviazali prijať etické pravidlá na výkon podnikateľskej činnosti v oblasti obchodu a služieb. Zároveň sa v nej zaviazali verejne odsudzovať zneužívanie zavedenia eura na neodôvodnené zvyšovanie cien.
Bližšie informácie o etickom kódexe Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácie zamestnávateľských zväzov sa denníku SME v piatok nepodarilo získať. „Posudzovanie neodôvodneného zvyšovania cien je otvorenou otázkou,“ povedal minulý týždeň výkonný riaditeľ RÚZ Martin Hošták.