Koncom januára sa počas jedného dňa na tej istej bratislavskej stavbe zranili dvaja ľudia. Týždeň predtým pri práci pri výstavbe iného objektu v hlavnom meste Slovenska zavalili steny dvoch robotníkov tak, že jeden skončil so zlomenou panvou, druhý zraneniam počas operácie podľahol. Dochádza k úrazom na stavbách častejšie, alebo len informácie o nich prenikajú viac do médií?
Podľa evidencie Inšpektorátu práce Bratislava sa vlani pri stavebnej činnosti stali štyri smrteľné pracovné úrazy. Zo všetkých pracovných úrazov evidovaných úradom a končiacich vyhasnutím života tvorili pätinu tie, ku ktorým došlo na stavbách. Počas prvého mesiaca tohto roku zomreli pri práci v územnom obvode bratislavského inšpektorátu dvaja ľudia. Jeden z nich práve na stavbe.
Vedúci oddelenia právnych služieb a informatiky bratislavského inšpektorátu práce Viliam Kukumberg tvrdí, že počet úrazov na stavbách, ktoré sa končia smrťou nestúpa. V rokoch 2002 až 2006 totiž nepravidelne kolísal od jedného po šesť. Najviac úmrtí zaznamenal inšpektorát práce v roku 2003.
Prísnejšia evidencia
Ani skutočnosť, že v rokoch 2002 až 2005 úrad evidoval na stavbách od troch do siedmich závažných pracovných úrazov ročne, zatiaľ čo v roku 2006 už jedenásť a vlani desať, sa podľa Kukumberga nedá pripísať menšej opatrnosti robotníkov počas stavebných prác.
Uvedený nárast pracovných úrazov totiž inšpektorát zaznamenal nielen pri stavebných prácach a podľa inšpektorov je len odrazom zmeny legislatívy. "Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci od júla 2006 ukladá zamestnávateľom povinnosť bezodkladne oznámiť závažný pracovný úraz s pracovnou neschopnosťou dlhšou ako 42 dní," tvrdí Kukumberg. Tieto úrazy inšpektorát eviduje a vyšetruje.
O všetkých sa nevie
Hoci sa v uplynulých mesiacoch najviac hovorí o nehodách, ku ktorým prišlo na atraktívnych a medializovaných bratislavských stavbách (napríklad Aupark Tower, Tri veže), vlani sa stali ťažké pracovné úrazy aj pri výstavbe iných objektov v Bratislave. Na stavbe Cyklotrónového centra v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves sa stali tri závažné pracovné úrazy, po jednom došlo aj pri stavbe komplexu Eurovea a Soravia Office. Stavební robotníci si na spomínaných stavbách spôsobili úrazy pádom do hĺbky,
z výšky či zo schodov, v niektorých prípadoch aj bremenami.
Nedodržiavanie disciplíny
Smrteľné alebo závažné pracovné úrazy najčastejšie vznikajú používaním nebezpečných postupov práce, ale aj prácou vykonávanou proti príkazu či zákazu. Ďalšími faktormi, ktoré sa podpisujú pod nehody sú zlá organizácia práce, ale aj nedostatky v osobných predpokladoch na riadny výkon práce u ľudí, ktorým sa úrazy prihodia. Zjednodušene povedané: nepozornosť či nedodržiavanie zásad bezpečného správania sa na pracovisku, alebo predpisov, s ktorými boli pracovníci riadne a preukázateľne oboznámení.
Podľa vysvetlenia generálneho dodávateľa stavby Tri veže, ktorým je spoločnosť Alpine Slovakia v prípade nehôd na tejto stavbe zohral rolu okrem výnimočných poveternostných podmienok v jednom prípade aj ľudský faktor. "Požiadali sme generálneho dodávateľa o opätovné a nezávislé prísne preškolenie a preskúšanie pravidiel bezpečnosti a organizácie práce, ktoré stavba vyžaduje. Zároveň sme požiadali o sprísnenie kontroly, ako aj o posúdenie a preskúmanie podmienok bezpečnosti pri práci. Práce na stavbe boli dovtedy zastavené," vraví Petra Veselá, riaditeľka marketingu spoločnosti Tricorp Development, ktorá je investorom projektu.
Developer sa bráni
V súvislosti s úrazmi na stavbách sa často hovorí, že v nich môže mať prsty aj pomerne silný tlak developera na čo najrýchlejšie dokončenie stavebných prác a odovzdanie objektu. Veselá túto možnosť vylúčila. Zástupcovia Tricorp Development si nemyslia ani, že by za nehodami na Troch vežiach mohla byť snaha generálneho dodávateľa stavby pracovať v čo najúspornejšom režime, teda aj s čo najmenším počtom robotníkov. "V súčasnosti na stavbe objektu Tri veže pracuje 250 pracovníkov a tento počet je v tejto fáze výstavby postačujúci," vraví Veselá. Spoločnosť, ktorú zastupuje však počíta s tým, že v neskorších etapách, najmä počas dokončovacích remeselníckych stavebných prác ich bude na výstavbe pracovať až 600. Inšpektorát práce počet pracovníkov na stavbách neskúma.
Zodpovednosť na strane dvoch
Ťahanice o to, kto za úrazy môže nie sú namieste. Nedá sa spochybniť, že zodpovednosť pri výstavbe objektov je na strane developera či investora i stavebnej firmy, ktorej dal zákazku na výstavbu. Podľa Kukumberga investor spoluzodpovedá za zaistenie bezpečnosti pri práci v predvýrobe - u projektantov, konštruktérov a autorov pracovných postupov. "V investičných zámeroch musia počítať s vyhotovením projektov, návrhov strojov či iných technických zariadení a postupov tak, aby vyhovovali požiadavkám vyplývajúcim z predpisov na zaistenie bezpečnosti," vraví. Za bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zamestnancov zodpovedajú stavebné spoločnosti ako zamestnávatelia.
Denisa Čimová