Hainburg láka mladé rodiny

Šesťtisícové mesto za hranicami Rakúska očakáva prílev nových obyvateľov z Bratislavy. Nemieni sa zmeniť

na obyčajné predmestie. Spolu s ostatnými prihraničnými obcami chce zostať plnohodnotným územím s pripravenou infraštruktúrou.

Hainburg na Dunaji je najvýchodnejšie mesto Rakúska. Keďže leží na križovatke politických a kultúrnych vplyvov, po stáročia bolo jeho úlohou ochraňovať dôležité spojenie pozdĺž Dunaja, medzi západom a východom. Autom z Bratislavy do Hainburgu docestujete za dvadsať minút, centrum mesta je od Bratislavského hradu vzdušnou čiarou vzdialené asi dvanásť kilometrov. Mesto, ktoré mnohí obyvatelia poznajú z víkendových výletov alebo tam chodia nakupovať, kúpať sa, či si v blízkosti mesta zahrať golf, sa v ostatných rokoch stalo domovom viacerých bratislavských rodín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozširujú zariadenia pre deti

Aj keď tu Slovákov nežije toľko, ako napríklad k hraniciam bližšom Wolfsthali, poslankyňa mestského parlamentu pre hospodárstvo z Hainburgu Michaela Gansterer odhaduje, že v najbližšom období budú tvoriť desať percent z celkového počtu zhruba šesťtisíc obyvateľov. "Hainburg je typické malé mesto s infraštruktúrou vhodnou pre mladé rodiny," hovorí Gansterer. Predpokladá, že rozšírenie Schengenu bude ďalším impulzom pre príchod ďalších a na prílev takýchto rodín aj s deťmi zo Slovenska chcú byť pripravení. "Rozšírili sme materské školy a keďže matky malých detí potrebujú skôr odísť do práce, škôlky poskytujú starostlivosť deťom už vo veku dva a pol roka," hovorí. Málokto vie, že v tamojších materských školách sa platí len za stravu, školné je zdarma. Slovenské deti majú možnosť doplnkového jazykového vzdelávania, aby lepšie zapadli medzi svojich vrstovníkov. V meste je základná škola s kapacitou tristo žiakov a hudobná škola. Pre najmenšie deti sú za poplatok k dispozícii jasle. Z hľadiska zabezpečenia zdravotnej starostlivosti treba spomenúť miestnu nemocnicu a služby pediatra. S kvalitatívne novým rozvojom územia budú podľa nej pribúdať aj možnosti pracovného uplatnenia, nielen pre Slovákov v Rakúsku, ale aj naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny sa premiešajú

Hainburg nie je jediným mestom, ktoré sa pripravuje na príchod Slovákov. Podľa Michaely Gansterer spolu s predstaviteľmi ostatných prihraničných regiónov by chceli prírastok obyvateľstva zvládnuť tak, aby nedošlo k chybám v rozvoji územia a pripravujú spoločný plán rozvoja obytných zón a vhodnej infraštruktúry. Slováci by totiž podľa odhadov mali počas najbližších piatich rokov tvoriť až pätinu obyvateľstva prihraničných oblastí. "Nepôjde o čisto slovenské alebo rakúske rodiny. Tie sa časom premiešajú, veď už teraz takýchto pribúda napríklad v radoch rodín samotných starostov," hovorí Gansterer.

MHD zatiaľ stroskotáva

Najpružnejšou dopravou nielen do Hainburgu, ale aj iných prihraničných obcí zo Slovenska je zatiaľ osobný automobil. K dispozícii je aj autobusová doprava, ide však len o diaľkové autobusy, ktoré premávajú z Bratislavy do Viedne. Plány na zriadenie mestskej hromadnej dopravy na trase Bratislava - Wolfsthal - Hainburg zatiaľ stroskotávajú. "Uskutočnilo sa viacero rokovaní. Všetko stroskotáva na pridelení licencie z rakúskej strany. Bez nej autobusy premávať nemôžu," hovorí prvý námestník primátora hlavného mesta SR Bratislavy Milan Cílek. Podľa neho ide o otázku konkurenčného boja medzi prepravcami. Bratislava na potreby trasy vyčlenila päť vozidiel vrátane súpravy na prepravu bicyklov. Vozidlá v súčasnosti premávajú na iných linkách, naďalej sú však k okamžitej dispozícii. Prepočty bratislavského dopravného podniku rátajú s cenou 1,45 eura (zhruba 50 korún) za cestu po celej dĺžke trasy. Ponuka rakúskych prepravcov bola vyššia ako štyri eurá. Linka mala byť pôvodne spustená pri príležitosti začlenenia Slovenska do schengenského priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 827
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 069
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 031
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 875
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 765
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 525
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu