BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS už dlhšie hovorí, že chce na maďarských školách posilniť vyučovanie slovenčiny. V návrhu, ktorý predstavil Rade pre národnostné školstvo, však počíta aj s možnosťou, že by sa na školách viac učil maďarský jazyk.
Žiaci základných škôl by sa mali učiť šesť hodín týždenne svoj materinský jazyk aj slovenčinu. Na stredných školách budú mať povinné po tri hodiny jazykov.
Ak sa školy s vyučovacím jazykom maďarským rozhodnú v prvom ročníku aj hodiny, o ktorých náplni rozhodujú sami, venovať maďarčine, môžu mať viac hodín maďarčiny ako doteraz.
„Na osemdesiat percent s návrhom všetci súhlasia,“ povedal Mikolaj po stretnutí Rady pre národnostné školstvo. Naďalej s nimi bude rokovať.
„Navrhujeme, aby pomer jedna k jednej zostal, ale znížil by sa počet povinných hodín na päť v oboch jazykoch,“ povedal bývalý minister László Szigeti z SMK.
Škole by potom zostali ešte štyri hodiny, ktoré by mohla využiť, ako sama rozhodne. „Nepotrebujeme venovať maďarčine ďalšie štyri hodiny, stačilo by menej,“ povedal Szigeti.
Ďalšou alternatívou by podľa neho bola zmena pomeru, kde by maďarčina dostala 7 hodín.
Dnes sa žiaci učia maďarčinu v prvom ročníku osem hodín, v ostatných ročníkoch prvého stupňa po sedem.
„Úspešnosť vyučovania slovenčiny sa počtom hodín nezlepší. Treba zmeniť metodiku,“ povedal člen Rady pre národnostné školstvo Ondrej Mészáros.
Lepšie by podľa neho bolo učiť slovenčinu metodikou, akou sa vyučuje cudzí jazyk.
Školy s vyučovacím jazykom ukrajinským, rusínskym a nemeckým chceli, aby minister zvýšil počet povinných hodín slovenčiny na sedem týždenne a znížil počet hodín materinského jazyka na päť.