Kedy a v ktorých krajinách, okrem Nemecka, predstaví T-Mobile iPhone od Apple?
„Vždy sme sa chceli s Apple dohodnúť, aby sme mohli ponúknuť iPhone aj mimo Nemecka. Predbežne sme sa dohodli, že o tom budeme rokovať. No zatiaľ sme sa nedohodli, kedy, za akú cenu a v ktorých krajinách budeme iPhone predávať. Je to preto, že záujem o iPhone je celosvetovo veľmi vysoký a z pohľadu veľkosti trhu je Čína zaujímavejšia ako napríklad Slovensko. Aj napriek tomu sa snažíme dohodnúť s Apple a verím, že nie v ďalekej budúcnosti by sme priniesli iPhone aj k vám. Onedlho začne T-Mobile ponúkať iPhone v Rakúsku.“
Neobávate sa, že keď príde iPhone na ďalšie trhy neskôr, bude oň menší záujem? Ostatní výrobcovia nezaháľali a predstavili z pohľadu parametrov omnoho lepšie zariadenia, niektoré aj za nižšiu cenu, ako sa predáva iPhone.
„iPhone sa tiež vyvíja, napríklad Apple ohlásil vylepšenú verziu s pamäťou 16 gigabajtov a uvažuje aj o iPhone so širokopásmovým mobilným pripojením. Naším cieľom však je, že ak príde na trh nový špičkový telefón, ponúkneme ho klientom čo najskôr. Používateľ tak bude mať na výber, či si vyberie iPhone alebo iný telefón.“
V ktorej európskej krajine, kde T-Mobile pôsobí, sa mobilný širokopásmový internet využíva najviac?
„Ak hovoríme o objeme prenesených dát, vedie s veľkým náskokom Slovensko. U vás klienti prenesú v priemere mesačne dva gigabajty dát. Nie je miesto na svete, kde by používateľ mobilného internetu preniesol takýto objem, dokonca ani desatinu tohto objemu. Čo sa týka počtu klientov a výnosov, tak najlepší vývoj vidíme v Rakúsku. Potom nasleduje napríklad Česko či Nemecko.“
Ako sa pozeráte na iniciatívu eurokomisárky pre informačnú spoločnosť Viviane Redingovej, ktorá chce opäť pritlačiť na výšku poplatkov za využívanie dátových služieb v zahraničí?
„Vo všeobecnosti bolo snahou T-Mobilu znižovať ceny roamingových poplatkov, lebo niektoré z nich považujeme za veľmi prehnané. Na to, aby sme mohli znížiť poplatky pre našich klientov, museli sme sa dohodnúť na nižších veľkoobchodných poplatkoch s našimi roamingovými partnermi. Inak by sme prichádzali o peniaze. Celkovo sa v rámci Európy ceny roamingových poplatkov znižujú, a teda si nemyslím, že bude regulácia eurokomisie potrebná. Komisia by mala teraz dať operátorom čas, aby stihli dohodnúť lepšie ceny so svojimi partnermi a následne to premietnuť do cien.“
Uvažuje T-Mobile o rozširovaní sa na nové trhy, prípadne o kúpach fungujúcich operátorov v nových krajinách?
„Prioritou číslo jeden je sústrediť sa na krajiny, kde už pôsobíme. Z nich totiž máme príjmy. Až potom sa môžeme sústrediť na susediace krajiny. A až na ďalšom mieste sú tie vzdialenejšie, no nevylúčili sme ich. Aj v nich sa totiž môže vyskytnúť dobrá akvizičná ponuka.“
Ako sa vyvíja trh mobilného internetu v krajinách strednej Európy?
„Ak sa pozrieme na Slovensko a Česko, v týchto krajinách ponúkame pripojenie do internetu cez nové technológie, ktoré doteraz nik iný vo svete nevyužíva. O technológii Flash-OFDM od spoločnosti Qualcomm-Flarion, ktorú využívame na Slovensku pod názvom Rýchly internet, sa často hovorí pri štandardizácii technológie pre mobilný širokopásmový internet. Táto technológia by sa tak mohla stať základom pre ďalšiu generáciu mobilných sietí zvaných LTE.“
Bude T-Mobile stavať siete na báze Flash-OFDM aj v iných krajinách ako na Slovensku?
„Počkáme si na to, kým bude táto technológia štandardizovaná.“
Ktoré krajiny prichádzajú do úvahy?
„Budovanie nových sietí závisí od toho, či budú v danej krajine voľné frekvencie, aká je v nej regulácia a rozvinutosť trhu. Ak by to bolo len na mne, sieť Flash-OFDM by sme postavili v každej krajine, kde T-Mobile pôsobí. V niektorých krajinách však nie je k dispozícii dostatok frekvencií alebo nám ich regulátor nechce prideliť. Problémom je aj to, že v niektorých krajinách nemáme voľnosť, čo sa týka použitej technológie. Napríklad v Nemecku nemôžeme postaviť sieť na báze Flash-OFDM. Sú aj krajiny, kde zatiaľ nie je trh pripravený na mobilný širokopásmový internet.“