Z domova až na vysokú

Medzi vysokoškolákmi a stredoškolákmi pribúda detí z detských domovov. Mnohí si maturitu dokončujú až v dospelom veku. Študenti môžu v domove ostať až do skončenia štúdií.

(Zdroj: PROFIMEDIA)

BRATISLAVA. Romanovi Balážovi ako chlapcovi stanovili diagnózu sociálna retardácia a umiestnili ho do špeciálnej školy. Dnes tridsaťdvaročný doktor filozofie, ktorý magisterské štúdium absolvoval na Trnavskej univerzite, je príkladom niekdajšieho prístupu k deťom z detských domovov. Ak neprospievali, vymeškávali vyučovanie alebo mali iné defekty, bez milosti ich preraďovali do osobitných škôl. Tieto omyly vychádzajú na povrch až v posledných rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vzdelanie je najlepšou investíciou, ktorú nám nikto nemôže vziať, ale ani dať, ak sám človek nepriloží ruku k dielu," hovorí Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelanie a spôsob, ako ich získal, spôsobili, že našiel sám seba a postupne si splnil svoje sny. Práca sa mu stala koníčkom a on v nej nachádza pocit domova a úplnosti, ktorý predtým nikdy v domove nezažil, tvrdí.

Štipendium Pipi Dlhej pančuchy

Už trinásť rokov podporuje Spoločnosť priateľov detských domovov Úsmev ako dar klientov detských domov cez štipendium Pipi Dlhej pančuchy, pomenovanom po hrdinke z románu švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej.

Domováčka Alexandra Cicková, ktorá pred dvoma rokmi ukončila štúdium na Trnavskej univerzite, spomína, že táto finančná podpora je dôležitá aj

z psychickej stránky. "Bolo fajn vedieť, že mi niekto verí a že za mnou stojí." Podobný význam mu kladie aj Štefan Baláž, ktorý študuje na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

SkryťVypnúť reklamu

Štipendium pomáha aj Jane Sendreiovej, ktorá vyrastá v detskom domove v Konrádovciach, teraz Rimavská Sobota. Študuje prvý rok na Univerzite Konštantína Filozofa odbor sociálna a misijná práca v rómskych komunitách.

Nízke sebavedomie domovákov

Eva Džodlová, riaditeľka hádam najznámejšieho detského domova rodinného typu Slon v Šarišských Michaľanoch, hovorí, že veľa chovancov detských domovov máva nízke sebavedomie. "Ak ich podchytíte, zapojíte do aktivity, v ktorej ani nemusia nejako vynikať, získajú motiváciu a tá veľmi pomáha ich sebadôvere."

Veľa záleží aj na veku, v ktorom dieťa do domova príde, tvrdí Džodlová. Čím je staršie a čím má viac zlých učebných návykov, tým má menší záujem o štúdium. "Dá sa síce ešte usmerniť, ale už sa uňho dá len ťažko dosiahnuť, aby si sám vytvoril podmienky na štúdium," hovorí riaditeľka. Medzi spievajúcimi Sloníčatmi je dosť študentov a riaditeľka to zdôvodňuje aj tým, že majú veľa podnetov, aby na sebe pracovali. Napríklad študenti odboru sociálna práca z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity chodia do domova praxovať, čo je pre deti obrovská motivácia. Spoznávajú cez vysokoškolákov odbor a riaditeľka sa vôbec nečuduje, že viacerí sa preň v posledných rokoch aj rozhodli.

SkryťVypnúť reklamu

K výučnému listu aj maturitu

Z detského domova v Novej Dobšinej vyšiel dnešný úspešný riaditeľ Diagnostického centra pre mládež v Záhorskej Bystrici Pavol Bryndzák. Riaditeľka Amália Fundjová je to na to patrične hrdá a hovorí, že je to inšpirácia pre ostatných. Momentálne majú 95 detí, z toho 28 chodí na stredné odborné školy a učilištia. Tento rok nemajú štvrtákov, takže nevedia, či sa niektoré z nich rozhodne aj pre vysokú školu. Desať detí chodí do stredných škôl s maturitou, deväť na stredné odborné učilištia trojročné, štyria si chcú dorobiť maturitu.

Aj v detskom domove Tajná v okrese Nitra pribúda odchovancov, ktorí domov opúšťajú až po skončení vysokej školy. "Od marca minulého roku majú k dispozícii zrekonštruovaný dvojizbový byt v neďalekej Kalnej nad Hronom. Teraz v ňom bývajú dvaja, vysokoškoláčka a stredoškolák," hovorí riaditeľ Pavol Andel. Tento rok je medzi 39 deťmi deväť stredoškolákov, traja budú končiť s maturitou.

SkryťVypnúť reklamu

Zlyhať môže aj vychovávateľ

"Výhodou je aj to, že deti nad osemnásť rokov môžu zostať v domove a študovať na strednej či vysokej škole a je o nich postarané," hovorí Ida Želinská, riaditeľka bratislavského detského domova Nádej, kde majú momentálne vysokoškoláčku, dvoch maturantov a

ďalšou adeptkou na vysokú školu sa ukazuje tretiačka z učilišťa. Podľa Želinskej aj v domove by to malo fungovať tak ako v rodine. Ak zverenec zlyháva, vychovávateľ by si mal podobne ako rodič klásť otázku, kde zlyhal on, a nie vždy hľadať chybu iba v dieťati.


Štipendium Pipi Dlhej pančuchy

Už trinásť rokov udeľuje Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar štipendium Pipi Dlhej pančuchy.

Je zamerané na podporuje vzdelávania detí v detských domovoch a ich motiváciu študovať na stredných a vysokých školách. Zatiaľ ho dostalo 278 študentov, tento rok 24.

SkryťVypnúť reklamu

Uchádzať sa oň môžu deti z detských domovov, ktoré študujú na stredných a vysokých školách, v nadstavbovom štúdiu, v rekvalifikačných kurzoch.

Počas školského roka môže študent získať 10-tisíc korún, ktoré sú mu vyplácané kvartálne.

l Uchádzači o štipendium musia napísať motivačný list, v ktorom zdôvodňujú, prečo by im štipendium pomohlo. Podmienkou jeho získania je aktívna pomoc v dobrovoľníckej práci v pobočkách Úsmevu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu