BRATISLAVA. Rekordný, 163,8 kilogramový kokaínový úlovok slovenskej polície je novinkou aj pre expertov z policajného kriminalisticko-expertízneho ústavu. Prácu na ostatných prípadoch štyria z nich zastavili, prednosť má analýza kokaínu, s akým sa ešte nestretli. Poznali len prášok, teraz majú látku, ktorej presné zloženie zatiaľ nevedia. Ide pravdepodobne o organické rozpúšťadlo.
„Prvú analýzu sme robili, ako keby to bol prášok. Váži sa to takmer rovnako, ale môže to byť skreslené, keďže je to tekutina,“ hovorí policajný chemik.
Prvá analýza trvala šesť hodín. Nasledujúce dva dni museli vývrtkou otvoriť všetkých 420 fliaš. Odlievali z nich desať až päťdesiat mililitrov tekutiny. Do laboratória im vzorky z miesta, kde kokaín skladujú, doviezli včera. Práca má byť hotová o tri týždne. Preskúmať musia každú vzorku, obsah fliaš nemusí byť rovnaký.
Drogu vyrábať nebudú
Kokaín vyrábať nebudú, stačí im zistiť jeho obsah v tekutine. Robilo by sa to zrejme pomocou odparovania.
„Je možné, že by to prijímateľ za jeden deň spracoval. Predpokladáme, že tí, komu to išlo, vedeli, čo s tým a kúpili nielen látku, ale zrejme aj know–how.“ Colníci, ktorí robili ako prví coca test – test na kokaín, nemuseli fľašu ani otvoriť. Stopy po droge našli na kartóne aj na povrchu fľaše. Je to bežné, spravil to ten, kto ich kontaminoval.
Podľa chemika nemuselo ísť o experta, v Južnej Amerike sa výrobou drog zaoberajú celé rodiny. Je to vraj ako u nás, keď výrabajú ľudia domácu slivovicu.
Spálenie zadokumentujú
Vzorky sú teraz uložené v špeciálnej trezorovej miestnosti, ktorá nemá okná.
Kokaín sa bude ničiť v niektorej z oficiálnych spaľovní na Slovensku. Musí dosahovať dostatočne vysoké teploty. Policajti podľa riaditeľa úradu Ondreja Laciaka celé spaľovanie nakrútia na video ako dôkaz, že všetok materiál zhorel. Nahrávka sa archivuje minimálne desať rokov.
V prípade zatiaľ nie je nikto obvinený. Podľa etikety na víne ho doviezla slovenská firma Magnific so sídlom v obytnom dome v Leviciach. Jej konateľmi sú občania s trvalým pobytom v Maďarsku.
Víno malo etiketu argentínskych pivníc Don Alberto. Na ich telefónnom čísle sa ozval odkazovač. Podobne zadržali kokaín vo fľašiach od vína pred štyrmi rokmi aj britskí policajti. Podľa BBC s tým vtedy vínna pivnica nič nemala a kokaín sa dostal do fliaš až potom, čo ich pašeráci oficiálne kúpili ako víno.