KOŠICE. Predseda Hlavného banského úradu Peter Kúkelčík odvolal z funkcie predsedu Obvodného banského úradu v Košiciach Dušana Čellára bez uvedenia dôvodu. „Prišiel, odovzdal mi papier a odišiel,“ opísal odvolanie Čellár. Rozhodnutie nadriadeného ho údajne neprekvapilo. Hovorí, že zaregistroval niekoľko signálov, ktoré naznačovali, že sa stáva nepohodlným.
Čellár: Dôvody nepoznám
Obvodný banský úrad v Košiciach sa v poslednom období zviditeľnil viacerými rozhodnutiami, ktoré vyvolali reakcie občanov, regionálnych i miestnych samospráv, ochranárov i podnikateľov. Týkali sa napríklad využitia ložiska perlitu v tokajskej vinohradníckej oblasti, uránu na Jahodnej neďaleko Košíc, opálových baní na Dubníku či kamennej soli v Zbudzi.
„Ani jedno rozhodnutie, ktoré som ako predseda úradu podpísal, nebolo v rozpore so zákonom,“ argumentuje Čellár. Odvolaný predseda vylučuje akékoľvek profesionálne zlyhanie, za ktoré by ho mohli odvolať. Pripustil, že na odvolanie z funkcie mohli mať vplyv nepopulárne rozhodnutia, ktoré však principiálne vychádzali z platnej legislatívy. „Pre mňa je zákon prvoradý. Snažil som sa vyhýbať rôznym tlakom, ktorých cieľom bolo ovplyvniť naše rozhodnutia. “
Vnútorné záležitosti
Rozhodnutie o odvolaní z funkcie odovzdal Čellárovi jeho priamy nadriadený, predseda Hlavného banského úradu Peter Kúkelčík. Dôvody odmietol špecifikovať.
„Podľa zákona o štátnej službe mám právo vymenovať a bez uvedenia dôvodu odvolávať z funkcie predsedov obvodných banských úradov. Ja som to právo využil. To je všetko,“ povedal.
Na otázku, aký bol motív Čellárovho odvolania, reagoval: „Nechápem, aký motív hľadáte? Žiaden motív a súvislosti netreba hľadať.“ Neodpovedal ani na otázku, či podnet vyšiel z ministerstva hospodárstva, pod ktoré banský úrad patrí: „O tom je zbytočné rozprávať. Sú to vnútorné záležitosti.“
Štátny tajomník ministerstva hospodárstva, Košičan Peter Žiga (Smer), ktorý má priamy dosah na banské úrady, popiera, že by odvolanie bolo jeho iniciatívou. „Viem, že bol odvolaný, ale neviem prečo.“
Ochranári sú skeptickí
Štefan Szabo z občianskeho združenia Sosna, ktoré stálo na čele odporcov plánovanej ťažby uránu na Jahodnej pri Košiciach, si nemyslí, že zmena na poste predsedu obvodného banského úradu výraznejšie ovplyvní jeho rozhodnutia.
„Odvolanie predsedu je pre nás dobrá správa. Mám však obavy, že sa vymenia figúrky.“
Právnik Jozef Šuchta, ktorý sa angažuje v ochranárskom hnutí, má rovnaký názor: „Pochybujem, že nový šéf úradu bude revidovať predchádzajúce rozhodnutia. Banské úrady majú predsa za úlohu vytvárať všetky predpoklady na ťažbu.“
Podľa Karla Polaneckého z Greenpeace treba počkať, kto na miesto po Čellárovi nastúpi: „Uvidíme, ako sa zachová. My zásadne trváme na tom, že ťažba uránu pri Košiciach, o ktorej Obvodný banský úrad v Košiciach v konečnom dôsledku rozhoduje, je neprípustná.“
Čellár: Sú to nafúknuté, prikrmované kauzy
Dnes už bývalý šéf Obvodného banského úradu v Košiciach DUŠAN ČELLÁR je presvedčený, že za jeho odvolaním nie sú odborné výhrady.
Hovoríte, že odvolanie vás neprekvapilo, že ste ho dokonca očakávali. Prečo?
„Ste novinár, každodenne sa stretávate so slovenskou realitou, takže nechápem, prečo sa ma na to pýtate. “
Váš nadriadený vás odvolal bez uvedenia dôvodov. Vy ich poznáte?
„Oficiálne dôvody nepoznám. Môžem sa len domnievať.“
Boli dôvodom niektoré rozhodnutia banského úradu, pod ktoré ste sa podpísali?
„Pri všetkých rozhodnutiach sme striktne dodržiavali banský zákon a ďalšie platné legislatívne normy. “
Rezonovali najmä aktivity okolo ložiska perlitu v tokajskej vinohradníckej oblasti či uránu na Jahodnej pri Košiciach, do ktorých ste boli ako šéf banského úradu zainteresovaný. Myslíte si, že zohrali úlohu pri vašom odvolaní?
„Podľa mňa sú to nafúknuté a dobre prikrmované kauzy. V prípade Jahodnej mám aj dôkazy, že išlo o umelo vyvolanú kauzu. Počas môjho pôsobenia vo funkcii sme vydali stovky rozhodnutí. Len asi v desiatich prípadoch sa nimi zaoberala prokuratúra či súd. A len raz súd rozhodol, že sme nepostupovali správne. Nevyslovil názor, že sme konali nezákonne alebo že sme porušili zákon. Aj keď som presvedčený o opaku, nariadenie sme akceptovali.“
Odporcovia banskej činnosti argumentujú jej negatívnym vplyvom na životné prostredie. Myslíte si, že nemajú právo protestovať?
„Majú právo protestovať, avšak protesty by mali byť vecne podložené, nie účelové, nie na objednávku, nie v prospech niekoho. “
Stretli ste sa so snahou ovplyvniť rozhodnutie vášho úradu?
„Samozrejme.“
Zahraničných developerov a spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti baníctva, láka k nám najmä nedokonalá legislatíva, ktorá v porovnaní so západnými krajinami umožňuje získať dobývacie práva a ťažiť suroviny za lacný peniaz. Pokúsil sa vás niekto podplatiť? Pocítili ste politické tlaky?
„Skôr to druhé. Akýmkoľvek tlakom som sa snažil vyhýbať.“
Revidovali by ste niektoré svoje rozhodnutia?
„Nemám dôvod. Keď občan či firma príde s podaním a splní všetky zákonom predpísané podmienky, nemôžeme žiadosť zamietnuť. Pre mňa platí zákon.“
Mikuláš Jesenský