Už to tu bolo: Pidlidi i Kobercovia. Ale ani jedni neboli takí malí. Jeden a pol, nanajvýš dva milimetre, univerzum obmedzená na strom, kde bojové mravce sú akousi náhradou strážnych psov, chrobáky obdobou buldozérov a snom každého minimuža je pracovať v odbyte a mať najmenej štyridsať minikravát. Takýto je svet Tobiáša Lolnessa.
Svet, ktorý je prenikavou a čírou analógiou toho nášho, so všetkými jeho zvrátenými tendenciami, akými sú rasizmus, zneužívanie pracovnej sily a prírodných zdrojov či nekontrolovaný a azda i nekontrolovateľný stavebný boom, pripomínajúci odysseu slovenských čiernych stavieb. Aj vo svete Stromu a Tobiáša totiž platí, že politika je iba bábkou v rukách investorskej a stavebnej spoločnosti nedovzdelaného hulváta Jo Mitcha, ktorý týra nielen svojich politických odporcov, ale každého, kto mu príde do rany.
Fombellov Tobiáš býva niekedy prirovnávaný k ságe J. R. R. Tolkiena. Je to trochu scestné, Fombellov svet nie je taký prepracovaný ani príbeh taký komplikovaný. Ale autor podobne ako Tolkien vytvoril svet temný a uveriteľný, kde dominujú túžby po bohatstve a úspechu, a kde tí hore zašľapávajú do blata tých dolu, často len pre vlastné potešenie.
Ale na rozdiel od Tolkiena, príbeh vinúci sa Fombellovou knihou nie je taký rozťahaný a v niektorých pasážach vyslovene nudný. Naopak, funguje, oberá vás o dych, hltáte ho v celých sústach, pričom vonkoncom nemusíte byť dieťaťom. Alebo naopak, možno sa ním na chvíľu stanete.
V Tobiášovi je troška z Rómea a Júlie, trošku z Hobita, niečo z Troch mušketierov a i čosi z Gaii. Ale predovšetkým, je to nádherný príbeh o zradách a úprimnosti, o poznaní a ignorancii.
Jestvujú knihy, pri ktorých cítite akúsi bázeň. Knihy, ktoré sa nielenže dobre čítajú a listujú, ale ktoré vo vás zanechávajú akýsi zvláštny a neurčitý pocit, že práve s nimi prežívate čosi veľké. Nemusia to byť pritom knihy veľkých dejín ani veľkých posolstiev, trebárs sú to knižky rozprávkové.
Presne takouto je Tobiáš Lolness, kniha taká úprimná, detsky čistá, a pritom dospelácky sivá až čierna. Možno sa až natíska otázka, či to je vôbec kniha pre deti a ak aj áno, do akej miery. Ale ktovie, možno dnešné deti dokážu rozpoznať celé to ekologické a spoločenské pozadie bublajúce pod povrchom tohto textu.
Ktovie, hádam áno. A ak aj nie, túto knihu by si rozhodne mali prečítať všetci politici a stavební developeri. Možno by ich trochu poľudštila.
Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness. Baobab 2007.