BRATISLAVA. Slovenskí olympionici zrejme nebudú podpisovať špeciálny záväzok, že sa počas Hier XXIX. olympiády v Pekingu vyvarujú politických proklamácií, ako uvažujú či uvažovali vo Veľkej Británii.
„Ešte to zvážime, ale nemyslím si, že je to potrebné,“ povedal včera pre SME predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
Správa o britskom zámere v Mail on Sunday vzbudila rozruch. Podľa nej mali mať členovia výpravy Veľkej Británie zakázané vyjadrovať sa o politických veciach. V prípade, že by vyhlásenie nepodpísali, nemali ich zaradiť do nominácie a ak by ho porušili, mali ich z Pekingu poslať domov.
Britská olympijská asociácia (BOA) však medzičasom zaspätkovala. Podľa jej hovorcu Grahama Mewsona šlo len o snahu zamedziť prípadom, že niekto vytrčí tričko s nápisom Slobodu Tibetu. Možno aj pod dojmom rozhodnutia princa Charlesa, podporcu osamostatnenia Tibetu, neprijať pozvanie na otvorenie OH 2008.
„Nemali sme zámer ani túžbu obmedziť slobodu vyjadrovania a konečná verzia vyhlásenia to zohľadní,“ cituje Reuters šéfa BOA Simona Clegga.
Každý olympionik musí v prihláške podpísať vyhlásenie, že bude dodržiavať Olympijskú chartu, ktorá je najvyšším dokumentom hnutia piatich kruhov. Musí rešpektovať ducha fair play a nenásilnosť, Svetový antidopingový kódex a „nesmie dovoliť, aby jeho osoba, meno, vyobrazenie alebo športové výkony boli využívané počas OH na reklamné účely“. Podľa charty je v olympijských priestoroch zakázaná politická, rasová či náboženská propaganda.
Národný olympijský výbor USA tvrdí, že nie je dôvod ísť nad rámec Olympijskej charty.
„Aj my sa zrejme budeme držať toho, čo stanovil Medzinárodný olympijský výbor,“ povedal slovenský olympijský šéf Chmelár. „Návrh dohody s olympionikmi bude podobný ako dosiaľ. Spresníme len časť o boji s dopingom a podmienky v súvislosti s plnením našich marketingových dohôd.“