BUFFALO, BRATISLAVA. Slovenský hokejista Richard Zedník sa zotavuje v nemocnici v americkom Buffale. V nedeľu mu spoluhráč z Floridy Panthers Olli Jokinen korčuľou porezal životne dôležitú tepnu na krku.
Na druhý deň po operácii bola pri ňom na jednotke intenzívnej starostlivosti manželka Jessica.
Šťastie v nešťastí
Tridsaťdvaročného útočníka Floridy operovali už necelú hodinu po úraze. ¶Na pondelňajšej tlačovej besede s ošetrujúcimi lekármi zhrnuli najdôležitejšie chvíle, ktoré Zedníkovi zachránili život.
Po zásahu korčuľou hráč sám prikorčuľoval k striedačke a rukou si držal krvácajúce miesto.
Lekár Buffala Sabres Leslie J. Bisson sedel blízko pri striedačke a rýchlym zásahom zmiernil krvácanie zraneného hráča.
Zamestnanec nemocnice v Buffale sledoval v prestávke zápas v HSBC aréne a zalarmoval kolegov, aby pripravili krv na operáciu.
„Našťastie tepna nebola úplne preseknutá a neboli poškodené ani ďalšie väčšie žily či nervy,“ cituje denník Buffalo News cievnu chirurgičku Sonyu Noorovú, ktorá hokejistu Floridy operovala.
Hráč bol celý čas pri vedomí
Klubový lekár Bisson je pri tíme Sabres už 11 sezón a pri pohľade na Zedníka pri striedačke hneď tušil, že ide o zranenie tepny. Keď hráč zišiel z ľadovej plochy, jednou rukou mu zatlačil na tepnu a druhou mu zisťoval pulz na ruke.
„Richard sa ma pýtal, prečo mu tak silno tlačím na krk,“ priblížil dôležité sekundy lekár. „Vravel mi: Bolí ma to na krku. A ja som mu odvetil: Prepáč, ale musím to silno stlačiť.“
¶Slovenský hokejista bol celý čas pri vedomí, aj keď celkove stratil asi dva litre krvi. Nemocnica je vzdialená tri kilometre od haly. Operácia trvala asi hodinu.
Na druhý deň bol Zedník v dobrej kondícii. Mohol hovoriť aj prehĺtať, čo bolo pre lekárov dobré znamenie.
Zedník sa pýtal na návrat
„Prvé, čo sa ma v pondelok opýtal bolo: Kedy budem môcť znova hrať?“ pousmiala sa doktorka Noorová. „Vravela som mu: Až v budúcej sezóne.“
Richard podľa nej vyzeral dobre, rozprával sa s manželkou, vedel sa orientovať, pamätal si na nedeľňajší večer. „Mal šťastie. Mohlo to dopadnúť aj horšie,“ povedala lekárka.
Ak nenastanú komplikácie, Zedníka prepustia z nemocnice už o niekoľko dní, ale zotavovať sa bude 6 až 8 týždňov. Psychologická bariéra po ťažkej traume môže trvať ešte dlhšie.
![]() |
Chránič chcú aj nechcú
„Nemyslím si, že teraz pribudnú v NHL chrániče na krku,“ zareagoval na Zedníkovo zranenie pre server tsn.ca kapitán tímu Calgary Flames Jarome Iginla. „Aj keď ho hokejista nosí, zásah korčuľou je nebezpečný a môže sa stať všeličo.“
Ani Iginlov kanadský spoluhráč Alex Tanguay neuvažoval, že by si chránil krk pri hokeji. „Korčuľa na krku je ako nôž. Neviem, či by v takej chvíli mohol pomôcť ochranný kúsok.“ Predsa však neodmieta myšlienku dať chránič krku do povinného výstroja: „Teraz už nikomu nepripadá zvláštne, že hráči nosia prilby. Neprekáža nám to pri hre. Ak by to mohlo byť rovnaké aj s chráničom na krk, som za to, aby ho zaviedli.“
Útočníkov tímu Flames doplnil veterán v obrane Calgary Adrian Aucoin: „Je to rovnaké ako s nosením plexiskla na prilbe. Je ťažké povedať dospelému človekovi, čo má robiť.“ Podľa Aucoina sa hráči sami majú rozhodnúť, či chcú nosiť chránič na krku.
(on)