WASHINGTON, BRATISLAVA. Čašníci reštaurácií v Severnej Virgínii ani netušili, že každé dva mesiace obsluhovali špiónov. Ich dvaja pravidelní hostia využívali spoločné večere na výmenu prísne tajných informácií z ministerstva obrany.
Špicel priamo v Pentagone
Analytik ministerstva Gregg W. Bergensen odovzdával čínskemu obchodníkovi s americkým občianstvom Tchaj Šen–kchuovi najmä správy o predaji amerického vojenského materiálu Taiwanu. Tchaj ich potom preposielal do Pekingu.
Obaja zase netušili, že už dva roky ich sledovali tajní agenti, ktorí nahrávali ich telefonáty, monitorovali ich emaily a nahrávali ich schôdzky. Federáli zasiahli len hodiny predtým, ako si dvojica opäť rezervovala stôl v reštaurácii v Alexandrii.
„Ak sa to dostane do nesprávnych rúk, vyhodia ma a pôjdem do väzenia. Porušil som všetky pravidlá,“ hovorí na jednej nahrávke podľa FBI Bergensen svojmu klientovi z New Orleans. Podľa vyšetrovateľov je do prípadu zapletený aj ďalší čínsky občan Jü Sin–kchang. Obaja sa dlhodobo snažili získať kontakty na ľudí v Pentagone.
„Ide o hrozbu našej národnej bezpečnosti a hrozbu nášmu ekonomickému postaveniu vo svete,“ citovala agentúra Reuters námestníka ministra vnútra Kennetha Wainsteina.
V ten istý deň zatkla FBI v Kalifornii ďalšieho Číňana, ktorý je rovnako obvinený zo špionáže. Tung „Greg“ Fan–Čchung, bol zamestnancom firmy Rockwell International, ktorú prevzala v roku 1996 firma Boeing. Peking kontaktoval čínskeho inžiniera už v roku 1979.
Číňanom hrozí doživotie
Pre Čínu mal získavať informácie o programe raketoplánov Space Shuttle, vojenskom lietadle C-17 či o bombardéri B-1. V rokoch 1985 až 2003 niekoľkokrát v Číne prednášal o vesmírnych technológiách a stretol sa s čínskymi agentmi. Tungovi v prípade dokázania špionáže hrozí väzenie na sto rokov, Bergensen môže dostať 10 rokov a jeho čínski komplici doživotie.
Oba prípady dokazujú podľa Pentagonu zvýšený záujem Číny o americký výskum a intenzita špionáže začína dosahovať úroveň z éry studenej vojny.
Najznámejšie špionážne kauzy
1999 – čínsky vedec Wen Ho Lee bol obvinený z ilegálneho stiahnutia si dát o nukleárnom výskume na prenosné diskety a nezabezpečené počítače v Národnom laboratóriu Los Alamos. O rok neskôr súd nedokázal Leemu špionáž pre Čínu.
2002 – Firma Loral Space& Communications Ltd., ktorú vyšetrovali od roku 1997 pre údajný únik informácií o technológiách raketových systémov do Číny, sa dohodla s americkou vládou a obnovila pozastavený export satelitných systémov do Číny. Loral zaplatil ministerstvu pokutu 14 miliónov dolárov.
Zdroj: Reuters