BRATISLAVA. Niektoré české banky priznali, že uvažujú o sprísnení podmienok na hypotekárne úvery. Chcú sa vyvarovať problémov, aké zažívajú finančné inštitúcie po celom svete pre hypotekárnu krízu v USA.
Slovenské banky ešte o sprísnení podmienok nehovoria. Tvrdia, že sú dostatočne tvrdé a americký scenár nám nehrozí.
Zatiaľ väčšina spláca
O tom, že podmienky na hypotekárne úvery sú u nás prísne, hovorí nízky pomer zlých úverov. Z vyše 100-tisíc poskytnutých hypotekárnych úverov na Slovensku sú zlé (lebo klienti ich nesplácajú) necelé dve percentá. „V súvislosti s hypotekárnou krízou v USA momentálne nepripravujeme žiadne zmeny podmienok poskytovania úverov,“ povedala hovorkyňa OTP Banky Tatiana Jonáková. Zmeny nechystá ani VÚB banka. „O sprísnení podmienok na poskytovanie hypotekárnych úverov neuvažujeme,“ potvrdila aj hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Podobne sa vyjadrili aj iné banky.
Národná banka si myslí, že banky budú postupovať prísnejšie, ale len k podnikom. „Prísnejšie štandardy by sa mohli dotknúť vybraných odvetví najmä pre neistotu ohľadom budúceho ekonomického vývoja v USA a Európskej únii,“ povedala hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová. Zmenu úverových štandardov pre bežných ľudí banka neočakáva. Veľa bude závisieť aj od vývoja na trhu nehnuteľností. „Úverové štandardy slovenských bánk sú nastavené prísnejšie ako štandardy v USA,“ povedala.
Rozdiely medzi nami a Amerikou sú zjavné. Úverová zaťaženosť obyvateľov je niekoľkonásobne nižšia. Pomer dlhov domácností k hrubému domácemu produktu je u nás okolo 16 percent, zatiaľ čo v USA je to až okolo 100 percent. Priemer únie je necelých 60 percent.
Oproti Amerike máme prísnejšie úverové podmienky. „Banky na Slovensku majú oveľa striktnejšie požiadavky na klientov, ako mali banky v Spojených štátoch,“ povedal šéf Symsite Research Vladimír Dohnal. Americké banky napríklad nepožadovali ani potvrdenie o príjme a mnohí klienti nemali stále zamestnanie.
Podobné „výhody“ slovenskí zákazníci nemajú. Musia dokladovať nielen svoje príjmy, ale aj zárobky partnera, často sa vyžaduje poistenie úveru a nehnuteľnosti. Zatiaľ sa neposkytujú úvery, ktoré by presahovali trhový odhad ceny bytu.
„Väčšina klientov financuje úverom 70 až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Nebudú také prísne
Analytik Dohnal si myslí, že aj u nás bude úverovanie časom voľnejšie. V súčasnosti sa ekonomike aj ľuďom darí, zarábajú viac. Sú ochotní ísť do úveru, veria si, že v budúcnosti budú mať na jeho splácanie. Dopyt po úveroch stúpa, a s ním aj zárobky bánk.
Keď sa ekonomika spomalí, klienti im už tak pribúdať nebudú. Banky potom budú mať sklon úverové podmienky zľahčovať, aby nalákali nových klientov. „V snahe získať trhové podiely bude viac akcií typu hypotéky bez potvrdenia o príjme či hypotéky na 120 percent z ceny nehnuteľností,“ myslí si Dohnal.
Úroky môžu ísť oboma smermi
BRATISLAVA. Kým na otázku o podmienkach pre úvery komerčné banky reagovali jednotne, že ich meniť nebudú, budúci vývoj úrokov komentovali rôzne. Niektoré z oslovených bánk pripustili, že môžu stúpnuť. Sú aj hlasy, ktoré hovoria, že úroky by rásť nemali. Skôr naopak, je možné, že klesnú. Väčšinou však boli banky v prognózach zdržanlivé. V súčasnosti poskytujú obyvateľstvu úvery na nehnuteľnosti s približne šesťpercentným úrokom.
Slovenský trh bývania hypotekárna kríza v Spojených štátoch priamo neohrozuje. No sú tu nepriame dosahy. „Náklady domácich komerčných bánk rastú v dôsledku všeobecného nárastu úverových marží v Spojených štátoch a v eurozóne. Preto nárast týchto nákladov sa môže prejaviť aj v klientskych sadzbách komerčných bánk,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel. Nevylúčil, že úvery môžu zdražieť podnikateľom, ľuďom úroky Tatra banka zatiaľ zvyšovať nechce.
„OTP Banka momentálne neuvažuje s úpravou úrokových sadzieb na úvery. Do budúcnosti sa ich úprava nedá vylúčiť,“ povedala hovorkyňa OTP Banky Tatiana Jonáková.
Bývalý predseda predstavenstva VÚB banky Tomas Spurny a dnes predseda predstavenstva českej finančnej skupiny PPF si myslí, že úroky pôjdu hore. Môže za to filozofia maximalizácie výnosov, keď významné svetové banky pri naháňaní sa za ziskami poskytovali úvery aj menej spoľahlivým klientom a ocitli sa v miliardových stratách. „Neprekvapilo by ma, keby niektoré regionálne banky s významnou prítomnosťou v strednej a vo východnej Európe dosiahli podobné výsledky a utrpeli straty a museli preto hľadať zdroje dodatočného kapitálu,“ povedal Spurny.
Je možné, že materské spoločnosti našich komerčných bánk sa budú snažiť získať peniaze aj na Slovensku. „Som presvedčený, že prinajmenšom marže účtované na hypotéky stúpnu v horizonte 12 mesiacov možno až o pätinu,“ povedal Spurny.
Ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý čaká opak. Ak Slovensko pôjde do eurozóny, bude musieť Národná banka Slovenska prispôsobiť svoje úroky Európskej centrálnej banke, ktoré sú nižšie.
To by sa malo prejaviť v najbližších mesiacoch. „Aj dlhodobo dominuje skôr priestor na zníženie úrokových sadzieb, keďže eurové sadzby sú v súčasnosti nad svojimi dlhodobými priemermi,“ povedal Pätoprstý.
(ľja)