Mahariši guru celebrít

Čo majú spoločné Beatles, Mick Jagger, Mia Farrow, Clint Eastwood a David Lynch? Všetci sa stali nadšenými vyznávačmi transcendentálnej meditácie. Tento fenomén západnému svetu v polovici 20. storočia predstavil indický guru Mahariši Mahéš Jógi. V jeho ..

FOTOFOTO

Čo majú spoločné Beatles, Mick Jagger, Mia Farrow, Clint Eastwood a David Lynch? Všetci sa stali nadšenými vyznávačmi transcendentálnej meditácie. Tento fenomén západnému svetu v polovici 20. storočia predstavil indický guru Mahariši Mahéš Jógi. V jeho živote bolo kľúčových niekoľko mesiacov s členmi skupiny Beatles - on ich spravil definitívne dospelými, oni z neho vyhľadávanú duchovnú hviezdu.Stretnúť v Indii vlasatého bradáča s uhrančivým pohľadom nie je nič nezvyčajné. Mahariši Mahéš Jógi však nebolo hocikto. Muž, ktorý si dal patentovať značku transcendentálna meditácia, sa stal celebritou pred 40 rokmi, keď ju začal učiť členov skupiny Beatles. Netrvalo to dlho, ale bolo to veľmi silné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Východné čaro

Starým východným tradíciám už začiatkom 60. rokov ako prví podľahli beatnickí básnici a spisovatelia. Po nich módna ázijská vlna zasiahla ďalších umelcov. Mahariši sa na scéne objavil v pravú chvíľu. Uponáhľanému západnému svetu ponúkal pokoj, zbavenie nešťastia a nespokojnosti. Presne to mnohé vtedajšie hviezdy hľadali.

Svoj recept namiešaval doma v Indii. Vyštudoval právo, no potom sa rozhodol stať učeníkom slávneho guru, aby sa raz sám takým mohol stať. Presťahoval sa za ním do izolácie v údolí na úpätí Himalájí. Po majstrovej smrti najskôr jeho učenie rozvinul, potom zabalil do príťažlivého obalu s názvom transcendentálna meditácia a vyrazil ho ponúkať iným.

Budúce rockové hviezdy predbehol so svojimi svetovými turné o celú dekádu. On s nimi začal v roku 1958, keď ešte frčal rokenrol. Jeho "koncerty" spočívali z vyučovania meditačných cvičení, ku ktorým ponúkal múdrosti zo starých indických textov. Samozrejme, za poplatok, ktorý rástol s cvengom mien záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je transcendentálna meditácia? Pomocou opakovania slovných formuliek, ktoré sa volajú mantry, sa účastníci kurzov mali naučiť uvoľniť, odpútať od reality a relaxovať v stave rozšíreného vedomia. Na rozdiel od drogového rýchlovýťahu, táto cesta ponúkala pomalší, no prirodzenejší prechod a možnosť kontroly mysle.

Mahariši čoskoro pochopil, že rockové hviezdy sú skvelá reklama. S povestnou slabosťou Georgea Harrisona z Beatles pre všetko indické mal uľahčenú úlohu. Prvýkrát sa stretol s Beatles v Londýne v posledný týždeň augusta 1967. V tom čase boli na vrchole. Už rok nekoncertovali, ale zo štúdia poslali ľuďom dva prelomové albumy - Revolver a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Vlasatý indický guru urobil silný prvý dojem, muzikanti hneď za ním vyrazili do Škótska na úvodný meditačný kurz. A práve tam dostali správu o smrti manažéra Briana Epsteina. Ich životy sa obrátili naruby.

SkryťVypnúť reklamu

Magical Mystery Tour

Zvyšný polrok bol náročný. John, Paul, George a Ringo sa museli prvýkrát začať zaoberať biznisom okolo hudby a o voľný čas sa definitívne pripravili rozhodnutím, že nový album Magical Mystery Tour urobia ako celovečerný film. Ponuka Maharišiho na azyl v jeho indickej oáze nemohla byť načasovaná lepšie.

Kto by videl skupinu Beatles 16. februára 1968, asi by bol dosť prekvapený. Slávna štvorica v džípoch a na chrbtoch somárov putovala exotickou prírodou. V karaváne mieriacej za duchovnou potravou boli okrem ich sprievodu ešte pesničkár Donovan, spevák skupiny Beach Boys Mike Love, herečka Mia Farrow a ďalší, ktorí mali na exkluzívnu šesťmesačnú dovolenku.

Asi prvýkrát vôbec sa beatlesáci na dlhšie odrezali od civilizácie. Jediné, čo sa svet dozvedel bolo, že idú "hľadať pravdu a samých seba". V skutočnosti sa však veci mali trochu inak. Prvý zvláštny pocit sa dostavil už po príchode. Maharišiho príbytok bol skôr hotel než sídlo askéta: veľké postele, moderné kúpeľne, elektrické kúrenie. Atmosféra však bola idylická, žiadne drogy ani alkohol, a tak sa pútnici mohli navliecť do tradičného indického oblečenia a pustiť do nového života.

SkryťVypnúť reklamu

Vstávalo sa na svitaní, po raňajkách prišli prednášky a debaty s majstrom, popoludnia boli vyhradené na meditácie, večer sa pri gitarách rodili desiatky nových pesničiek. Toľkú idylu ako prvý neuniesol Ringo. Jeho žalúdok zápasil s korenistou vegetariánskou stravou a jeho manželka s otravným hmyzom. Zbalili sa po desiatich dňoch. Paul a jeho priateľka vydržali šesť týždňov, na letisku novinárom povedali, že už im chýbal Londýn.

John a George to vzdali až keď ich grécky priateľ zistil, že guru tajne servíruje kurence, má veľkú slabosť na peniaze a dievčatá. Oficiálna verzia bola, že museli odísť kvôli obchodným záležitostiam týkajúcim sa rozbehu ich firmy Apple. Lennon veľa naznačil textom novej pesničky "Sexy Sadie, čo si to urobila? Z každého si blázna spravila".

SkryťVypnúť reklamu

Mahariši rozlúčku s Beatles nikdy nekomentoval. Nemusel. Stal sa celebritou a úspešne vyrábal nových bláznov do meditácie. Zomrel v utorok v holandskej rezidencii, odkiaľ kontroloval rozsiahle celosvetové aktivity súvisiace so svojím menom.

* 12. 1. 1917

+ 5. 2. 2008

  • vyštudoval u známeho guru Swami Brahmananda Saraswatiho
  • prvé svetové turné, na ktorom predstavil svoju transcendentálnu meditáciu
  • v indickom Rišikéši zriadil verejné duchovné centrum
  • zoznámil sa s Beatles, ktorých o rok neskôr pozval do Rišikéša
  • v Kalifornii si založil vlastnú Univerzitu. Neskôr sa presunula do Iowy, kde funguje dodnes.
  • usadil sa v holandskom meste Vlodrop

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 726
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 289
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 048
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 532
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 460
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 896
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 665
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu