KOŠICE. Na Okresnom súde v Košiciach sa dnes začne prvé zo série sedemnástich pojednávaní vo veci prepustených učiteľov Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Vysokoškolskí pedagógovia sú presvedčení, že zamestnávateľ s nimi rozviazal pracovný pomer protiprávne.
Žiadajú súd, aby výpovede, ktoré dostali v júli minulý rok, vyhlásil za neplatné. Keď uspejú, budú od školy požadovať aj náhradu ušlej mzdy a ďalšie odškodnenie.
Sporný konkurz
Výpovede dostalo dvadsaťštyri učiteľov vrátane dvoch profesorov, ôsmich docentov a desiatich odborných asistentov. Oficiálnym dôvodom bola ich neúčasť na výberovom konaní, ktoré v júni minulý rok vypísala dekanka stavebnej fakulty Ingrid Šenitková v súvislosti s novou organizačnou štruktúrou.
Učitelia argumentujú platnými pracovnými zmluvami, ktoré s nimi zamestnávateľ uzavrel na základe konkurzov rok predtým.
Sedemnásti prepustení podali žaloby prostredníctvom právneho zástupcu Milana Sedláka. Dnes pred súd predstúpi odborný asistent katedry fyziky budov Dušan Cákoci.
„Moju pracovnú zmluvu, rovnako ako zmluvy kolegov, nikto nezrušil. Pani dekanka vypísala konkurz na obsadené miesto, čo je podľa nášho názoru v rozpore so zákonom. Aj na iných fakultách sa menila organizačná štruktúra. Na rozdiel od našej to prebehlo bez problémov, hovorí Cákoci.
Podpora kolegov
Podľa advokáta Milana Sedláka vypísané výberové konania boli bezpredmetné a učitelia sa na nich právom nezúčastnili.
„Mali platné pracovné zmluvy do roku 2009 až 2011. Nejestvoval teda žiaden právny dôvod, aby sa zúčastnili na ďalších výberových konaniach. Keby sme to pripustili, vedenie fakulty by mohlo vyhlásiť ďalšie konkurzy, kedykoľvek by sa mu zachcelo. S tým nemôžeme súhlasiť.“
Právny zástupca sa odvoláva na Zákonník práce, Vysokoškolský zákon a vnútorné predpisy školy. Škola stavia svoju obhajobu, paradoxne, na tých istých legislatívnych normách.
„Zo strany školy nebola ochota dohodnúť sa. Je to blamáž, ktorá môže ohroziť kredit celej univerzity,“ myslí si ďalší z prepustených docent Marián Rovňák.
Učiteľov podporili ich kolegovia zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Českého vysokého učení technického v Prahe, z univerzít v Krakove i v Budapešti.
„Držia nám prsty aj zamestnanci našej univerzity. Nikto to však nepovie nahlas. Majú obavy, že to isté sa môže stať im,“ hovorí profesor Ľudovít Naď, bývalý vedúci katedry betónových konštrukcií a mostov.
V prípade úspechu na súde budú prepustení žiadať od školy aj náhradu ušlej mzdy a nemajetkovej ujmy. „Škola môže prísť o milióny korún,“ povedal advokát.