"Našou snahou je návrat k podstate škôl v prírode," hovorí riaditeľ Pavel Michal. V rámci pobytu sa žiaci môžu oboznámiť aj so sokoliarstvom, lesnou pedagogikou či školou UNESCO.
"Do tajomstiev sokoliarstva žiakov zasväcujú odborníci zo sokoliarskej skupiny svätého Bavona. Je iba na vedúcich pobytov, aký rozsah k tematike sokoliarstva pre žiakov vyberú," dodáva riaditeľ. Ak je program nabitý, postačia ukážky sokoliarstva, inokedy je zo strany škôl záujem oboznámiť sa so sokoliarstvom bližšie. Vtedy sa naučia žiaci viac o ochrane pernatých dravcov, o zaobchádzaní s nimi, môžu si tiež vyskúšať výrobu jednoduchých pomôcok, potrebných na výcvik.
Obsadené až do septembra
V oblasti lesnej pedagogiky spolupracuje škola s Národným lesníckym centrom a štátnymi lesmi, škola UNESCO zas poskytuje okrem teoretickej časti aj praktickú. Je to návšteva pamiatok Banskej Štiavnice - mesta, ktoré figuruje na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, či ojedinelého vodohospodárskeho systému - tajchov.
Aj vďaka zaujímavému programu býva škola v prírode naplno vyťažená. "V súčasnosti máme všetky pobyty obsadené až do septembra," dopĺňa riaditeľ.
Liečba fóbií
Popri sokoliarstve je pre deti zaujímavá a kanisterapia, ku ktorej možno v budúcnosti pribudne úplne ojedinelá avesterapia - liečba fóbií s pomocou operených dravcov. "Zatiaľ s tým iba začíname. Dúfame, že sa nám onedlho podarí tento projekt predložiť ministerstvu zdravotníctva, aby ho oficiálne uznalo ako terapiu," dodal riaditeľ. Liečiť by sa dala touto formou napríklad fóbia z vtákov, ktorá nie je u detí zriedkavá. Ak sa naučia po perí pohladkať dravca, prípadne ak im tento vzlietne na ruku a nič sa im pri tom nestane, u mnohých to môže odbúrať aj strach z ostatného vtáctva.
Vedenie školy verí, že aj v budúcnosti ostane objekt školy v prírode zachovaný deťom. Jeho zriaďovateľ - Banskobystrický samosprávny kraj totiž predal väčšinový podiel majetku školy súkromnej osobe a ponechal si iba 49-percentný podiel.
Kveta Fajčíková © SME
Cenník v školách
prírody pre rok 2008V cenách je zahrnutá strava päťkrát denne
a ubytovanie.
Škola v prírode Kľačno
n Materské školy
252 korún denne
n 1. až 4. ročník základnej školy 290 korún
n 5. až 9. ročník základnej
školy 307 korún
K celkovej cene sa priratúva miestna daň za ubytovanie vo výške 7 korún za deň na lôžko
Škola v prírode Kysak
päťdňový pobyt
n Materské školy 1800 korún
n 1. až 4. ročník základnej školy 1825 korún
n 5. až 9. ročník základnej
školy 1850 korún
Škola v prírode Huty
päťdňový pobyt
n Materské školy 1450 korún
n 1. až 4. ročník základnej školy
1550 korún
n 5. až 9. ročník základnej
školy 1750 korún
Škola v prírode
Liptovská Porúbka
n Materské školy
od 200 korún na deň
n Základné školy
od 260 korún na deň
Škola v prírode pod Sitnom
n Materské školy
245 korún na deň
n Základné školy 255 korún na deň
(or)