Bratislavský
samosprávny kraj:
Nemá ani jednu školu v prírode.
Nitriansky:
"Do jeho kompetencie patrila jediná škola v prírode v obci Čifáre - Pata. Túto kraj vlani na jeseň zrušil pre jej minimálnu vyťaženosť," povedala Helena Psotová, vedúca odboru školstva.
Žilinský:
Všetky štyri školy prírody poslanci vyradili zo siete ešte v roku 2005. Podľa hovorcu kraja Petra Kubicu hlavným dôvodom bolo ich vysoko stratové hospodárenie.
Trnavský:
Fungujú tu dve školy v prírode, Moravský sv. Ján a Dobrá Voda. "Kraj sa podieľa na ich nákladoch priemerným dotačným príspevkom vo výške asi päťsto korún na jedno lôžko a deň," hovorí Mária Gašparíková, riaditeľka odboru školstva a telesnej kultúry.
Prežiť im pomohlo najmä to, že dnes už svoje služby neposkytujú len deťom z predškolských zariadení a zo základných škôl, ale aj stredným školám, občianskym združeniam, športovcom a podobne. Rozšírili klientelu, poskytujú doplnkové služby, a tak si zlepšujú nielen celkovú využiteľnosť kapacít, ale aj ekonomiku.
Trenčiansky:
Je zriaďovateľom piatich škôl v prírode: v Patrovci (okres Trenčín), v Belušských Slatinách (okres Púchov), v Brezovej pod Bradlom (okres Myjava), v Zliechove (okres Ilava) a v Kľačne (okres Prievidza). Vlani na ne zo svojho rozpočtu vynaložil 10,2 milióna korún, hovorí Katarína Duchová z odboru školstva.
Počas tohtoročného januára sa v nich na ozdravných pobytoch zúčastnilo 269 žiakov zo základných škôl Trenčianskeho kraja.
O dve školy kraj pravdepodobne príde, lebo zastupiteľstvo v decembri minulý rok prerokovalo a schválilo návrh na ich vyradenie zo siete. Malo by sa tak stať v júni tohto roka.
Banskobystrický:
Z pôvodných štyroch škôl zostala iba jediná, v Detvianskej Huti. Dve, v Liptovskej Porúbke a pod Sitnom, prechádzajú pod súkromného zriaďovateľa.
Vlani kraj vynaložil na školy
v prírode 6 miliónov korún.
Ich vyťaženosť sa pohybovala okolo 40 až 60 percent.
V priebehu januára tohto roku sa na pobyte v troch školách zúčastnilo 254 detí zo základných škôl, 40 stredoškolákov, 20 detí z materských škôl a 48 iných osôb.
Prešovský:
V súčasnosti funguje v kraji jediná Škola v prírode - Detský raj, Tatranská Lesná. Vlani sa v nej odrekreovalo 3461 detí, z toho 104 v predškolskom veku, 2209 žiakov základných škôl a 1148 žiakov stredných škôl. Objekt prechádza postupnou rekonštrukciou, čím sa zlepšujú ubytovacie podmienky.
Od roku 2005 do januára tohto roku kraj zrušil deväť škôl v prírode a jednu predal s tým, že kupujúci sa zaviazal v nej ďalej školu prevádzkovať.
"Väčšina zrušených škôl bola vyťažená len na 20 až 30 percent a bez dotácií kraja by neboli schopné prevádzky. Ako príspevkové organizácie si mali väčšiu časť finančných prostriedkov na pokrytie miezd a prevádzkových nákladov zarobiť, a za tejto situácie sa im to nedarilo," hovorí Karol Lacko, vedúci odboru školstva.
Vlani kraj školy prírody dotoval sumou 4,6 milióna korún, v roku 2005 sa to vyšplhalo na 12,7 milióna.
Košický:
Z piatich škôl v prírode zostane po 31. marci tohto roku jediná - v Kysaku. Ostatné zariadenia v Kojšove a Gelnici budú zrušené, v Rejdovej a Inovciach budú priradené k školám so zameraním na cestovný ruch. "Od apríla budú slúžiť ako školské strediská praktického výcviku," povedal vedúci odboru školstva Štefan Kandráč.
Podľa Kandráča vyradenie štyroch škôl si vynútili predovšetkým zlý technický stav budov, zastarané vybavenie a celkovo nízka konkurenciesch
opnosť v porovnaní so zariadeniami, ktoré poskytujú stravovacie a ubytovacie služby. (or)