Americké voľby kandidátov do boja o Biely dom ostávajú napínavé aj po superutorku. Najväčšiu dôvod na radosť má John McCain, ktorý potvrdil rolu favorita republikánov. Demokrati Obama aj Clintonová ešte zvedú dlhý a vyrovnaný súboj.
Napriek tomu, že Spojené štáty majú za sebou najväčší superutorok v histórii, súboj o nomináciu na amerického prezidenta ostáva stále otvorený.
Ich jediným víťazom, aj keď stále nie definitívnym, je republikán John McCain. Po utorku si zacementoval pozíciu favorita. Z 21 primárkových štátov sa mu podarilo vyhrať v deviatich. Uspel v tých najväčších štátoch a získal približne dvakrát väčší počet delegátov ako jeho súperi, mormón Mitt Romney alebo baptista Mike Huckabee.
McCain má už teraz zaistenú približne polovicu hlasov potrebnú na nomináciu, o ktorej sa rozhodne na straníckom zjazde v lete. „Muselo by byť zemetrasenie, aby mu to nevyšlo,“ zhodnotil americký korešpondent týždenníka Economist.
Zato medzi demokratmi je súboj vyrovnaný. Kým v minulom superutorku už bolo jasné, že proti Georgeovi Bushovi nasadia Johna Kerryho, teraz môže ísť do novembrových volieb rovnako senátor z Illinois Barack Obama, ako aj bývalá prvá dáma Hillary Clintonová.
Demokratickí voliči sú rozdelení presne pol na pol. Obama síce vyhral v štrnástich z 22 štátov, no Hillary Clintonová bodovala v tých väčších štátoch vrátane najdôležitejšej Kalifornie. Kým Obama presvedčil černochov, mladých a bielych mužov, Hillary ovládla ženy, starších voličov, a najmä hispáncov. Práve oni jej vyhrali primárky v New Jersey a New Yorku.
McCain sa valí
Okrem McCaina teda žiaden z kandidátov včera nepocítil skutočne sladkú chuť víťazstva. „Musíme si začať zvykať na to, že som republikánsky favorit, a dosť sa mi to pozdáva,“ vyhlásil v domovskej Arizone usmiaty senátor. „McCain sa valí,“ oznamoval New York Times. Napriek svojmu slušnému náskoku jeho víťazstvo ešte nie je isté. Aj republikánski voliči sú v otázke svojho favorita rozdelení. „McCain si ešte musí nájsť čas urovnať vzťahy s konzervatívcami,“ napísal Wall Street Journal, denník tradične podporujúci tvrdú pravicu.
Ich priazeň sa stále snaží získať exguvernér Massachusetts Mitt Romney. Mormónskemu podnikateľovi však zmrazil úsmev outsider Mike Huckabee, známy svojimi radikálnymi postojmi o imigrácii či homosexuáloch. Exguvernérovi Arkansasu sa napriek víťazstvu v tradičných konzervatívnych južanských baštách reálne šance na nomináciu nedávajú. V amerických médiách sa však už špekuluje, že by sa mohol stať vážnym kandidátom na viceprezidenta.
Úspešný podnikateľ Romney si pripísal na konto len sedem menej významných štátov a podľa zdrojov televízie NBC už jeho volebný tím prehodnocoval stratégiu. Ak nenastane žiadny výrazný obrat, pravdepodobne skončí ako jeho otec, ktorého v roku 1968 porazil v primárkach Richard Nixon. Podľa prieskumov má z republikánov proti Obamovi či Hillary šancu vyhrať len McCain.
Súboj pokračuje
Na tvárach oboch demokratických kandidátov bolo v posledných dňoch kampane už badať únavu. Clintonová posledné mítingy absolvovala s výrazne zachrípnutým hlasom. Vyčerpaná sa však včera v obrovskej sále štúdií Manhattan Center naplnenej prívržencami snažila usmievať. Rovnako sa cítil aj Obama. Demokratické primárky sa môžu ťahať mesiace. Už cez víkend ich čaká súboj v ďalších štyroch štátoch.
Doláre nie sú všetko
Rekordné milióny minuté v kampani nemusia vždy priniesť úspech.
Americká politika je iba o peniazoch. Ak si to niekto myslel, po tohtoročných primárkach bude musieť trochu poopraviť názor.
Aj keď na prvý pohľad sa to nemusí zdať. Kandidáti na amerického prezidenta minuli v týchto primárkach rekordných 400 miliónov dolárov. Vyrovnaný súboj, najmä medzi demokratmi, predpovedá, že celkový účet ešte výrazne porastie.
Medzi demokratmi je situácia podľa predpokladov. Najviac peňazí vyzbierali a minuli práve dvaja hlavní favoriti Barack Obama a Hillary Clintonová. Keď senátor z Illinois vyhral v Iowe a stal sa reálnym súperom Clintonovej, prúd peňazí od darcov sa rozbehol naplno. V januári sa mu podarilo vyzbierať rekordných 32 miliónov dolárov.
U republikánov však osvedčená rovnica peniaze = víťazstvo tento rok neplatí. Exguvernér a úspešný podnikateľ Mitt Romney minul na kampaň za rok 2007 najviac peňazí zo všetkých (desiatky miliónov dokonca z vlastného mešca), no stačí mu to zatiaľ iba na druhé miesto. Ešte horšie dopadol Rudy Giuliani. Do kľúčovej Floridy nalial vyše 30 miliónov. Delegáta nezískal žiadneho a z boja radšej odstúpil.
Na druhej strane stoja kandidáti, ktorí aj za málo peňazí dokážu získať veľa muziky. Líder republikánov John McCain bol na tom v novembri minulého roka tak zle, že si musel dokonca osobne požičať z banky. Po januárových víťazstvách počet darcov stúpol. Ešte menej peňazí má Mike Huckabee. Sústreďuje sa preto iba na konzervatívne štáty, kde má šancu uspieť, a táto taktika mu zatiaľ vychádza.
Tomáš Vasilko
Musíme si začať zvykať na myšlienku, že som republikánsky favorit.
John McCain, republikánsky kandidát
Celebrity veria najviac Obamovi
Najzvučnejšie mená Hollywoodu získal na svoju stranu Barack Obama.
„Nikdy som na takomto politickom mítingu nevystúpil, ale ide predsa o Baracka Obamu,“ hovorí za zvukov volebného songu herec Robert De Niro. Melódiu, ktorá sa ozýva v basketbalovej aréne v New Jersey, si volebný tím požičal od svetoznámej írskej kapely U2.
Magnet pre voličov
Prekvapený dav tisícok Obamových prívržencov jasá. Príchod známeho herca, ktorý sa stráni politických vystúpení, potešil. „Vedel som, že sa sem oplatí prísť,“ hovorí jeden z fanúšikov nádejného černošského kandidáta. Povedal tým viac než stovky televíznych analytikov. Obama láka, ale celebrity ľudia zbožňujú. Aj oscarový červený koberec pritiahne vždy najviac televíznych divákov – hneď po finále amerického futbalu. A ak by sa im zdala táto dávka Hollywoodu málo, za De Nirom (na snímke Reuters) vychádzajú Ted a Caroline Kennedyovci.
Ak by sa voľby rozhodovali podľa toho, kto získal na svoju stranu najtrendovejšie celebrity, asi by bol už prezidentom. Pridal sa aj Brad Pitt či George Clooney. Herečka Scarlett Johansson za Obamu klopala na dvere voličov v Minnesote.
Zvyšky pre republikánov
Rovnako ako voliči demokratov, aj celebrity sú rozdelené v podpore kandidátov. Za Obamom sú skôr mladšie ročníky. Hillary Clintonovú napríklad podporuje režisér Steven Spielberg. Hoci Hollywood je tradične za demokratov, niečo ostalo aj republikánom. Tie najväčšie celebrity získal McCain.
Na kazateľa Mika Huckabeeho a jeho prívrženca herca Chucka Norrisa môže poslať Sylvestra Stallona či dokonca terminátora zmeneného na guvernéra – Arnolda Schwarzeneggera. Schwarzeneggerova rodina pritom zostala rozdelená. Jeho manželka, známa novinárka z klanu Kennedyovcov Maria Shriverová totiž podporuje Obamu.
Ďalší republikán Romney sa musí uspokojiť iba s mormónskymi hviezdičkami Osmondovcami, tínedžerskými idolmi z rokov sedemdesiatych.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: New York