BRATISLAVA. Mimovládne organizácie majú niekoľko sporov so súčasnou vládou.
Vláda včera nezohľadnila ich výzvu neschváliť novelu infozákona alebo zaviazať ministra spravodlivosti stiahnuť ju z parlamentu, ak by poslanci okliešťovali právo na informácie.
Hromadnú pripomienku poslali aktivisti aj k návrhu zákona o spolkoch, ktorý podľa nich obmedzuje slobodné združovanie. Včera tiež mimovládne organizácie poslali sťažnosť Európskej komisii, pretože nový zákon o ochrane prírody podľa nich nie je v súlade s medzinárodným dohovorom. Pri povoľovaní banskej ťažby, stavieb skládok či tovární, ale aj pri výrube stromov úrady ich námietky nemusia viac brať do úvahy.
Neúspechy aktivistov
Aktivisti už minulý rok prehrali boj o dve percentá z daní, vláda obmedzila sumu a počet organizácií, ktoré ich môžu získať. Neúspešne vystúpili aj proti zákonu o vyvlastňovaní.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová neodpovedala, v čom vidí príčiny sporu. Odkázala na konkrétne ministerstvá. Vyjadriť sa odmietol aj podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič (Smer).
Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia spory vysvetľuje tým, že „politici nechápu, že štát má ľuďom slúžiť, a nie im organizovať život“.
Marcel Zajac z Centra pre filantropiu hovorí, že vláda chápe moc ako nástroj na presadzovanie osobných záujmov a záujmov strany. „Zákony, ktoré chce meniť, bránia participatívnu demokraciu, podľa ktorej majú občania právo nielen raz za štyri roky voliť, ale zúčastňovať sa na dianí aj v medzivolebnom období.“
Spory majú tradíciu
Pripomína, že aj bývalá vláda presadzovala reformy z pozície moci. Infozákon v roku 2005 otvoril minister Daniel Lipšic. Chcel, aby sa platy štátnych zamestnancov zverejňovali, no navrhol aj, aby úrady neinformovali o konaniach, ktoré nie sú ukončené. Nakoniec od druhej požiadavky ustúpil a prijal aj výzvu, akú aktivisti adresovali súčasnej vláde – ministrov nechal, aby ho zaviazali zákon stiahnuť, ak ho poslanci budú meniť. Aj bývalá vláda chcela obmedziť dve percentá pre aktivistov, ale neurobila to.
Najsilnejší je dnes spor s ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom (SNS). Ten odstúpil od dohody o spolupráci s organizáciami, platnej od roku 1998. Hovorca vysvetľuje, že aktivistom sa ľahko kritizuje, ale nenesú zodpovednosť. Niektoré viní, že zneužívajú verejnú mienku.