Maďarov testy vystrašili

Ministerstvo overovalo slovenčinu maďarských žiakov. Poslúžili mu testy pre slovenské školy.

Minister Mikolaj bol pri otvorení obálok s testami na Základnej škole Tilgnerova v Bratislave.Minister Mikolaj bol pri otvorení obálok s testami na Základnej škole Tilgnerova v Bratislave. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Testovanie deviatakov prebehlo bez problémov, hlásilo včera ministerstvo škol­stva. Žiaci i pedagógovia maďarských škôl si to nemyslia. Nepáči sa im, že písali rovnaké testy zo slovenčiny ako ich slovenskí rovesníci.

„Bol som zhrozený, keď som sa to dozvedel,“ povedal zástupca riaditeľa základnej školy v Komárne Imrich Kalmár. „Považujem to za podraz.“ Ide podľa neho o zámer ministerstva dokázať, že maďarskí žiaci nevedia dobre po slovensky. Testy zo štátneho jazyka písali po prvý raz. Bez predchádzajúceho overenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Osnovy sú zatiaľ odlišné

„Cieľom bolo zistiť úroveň schopností používať slovenský jazyk v praktickom živote a možnosti uplatnenia žiakov na trhu práce,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. Minister Ján Mikolaj už dlh­šie avizuje, že chce na maďarských školách posilniť vyučovanie slovenčiny.


Osnovy pre maďarské školy sú od slovenských odlišné, a preto rovnaké testy pre obe skupiny Maďarov zaskočili.

O nekorektnom prístupe hovorí poslanec SMK László Szigeti. Nemá nič proti testom zo štátneho jazyka. „Treba zohľadniť, že slovenčina je pre týchto žiakov až druhým jazykom.“

Testy neovplyvnia prijatie

Náročnosť deviatackych testov najmä zo slovenčiny zaskočila žiakov i učiteľov. Žiaci sa najviac sťažovali na druhú časť testov. Tá je nová, podľa vzoru medzinárodného hodnotenia PISA overila logické myslenie a to, ako žiaci dokážu vedomosti využiť v praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Po skúškach sa viac žiakov sťažovalo, že na úlohy by potrebovali viac času. Na dvadsať úloh, ktoré overili ich vedomosti, dostali tri štvrte hodiny a pol hodiny na ďalších desať, určených na preverenie gramotnosti.

Ministerstvu sa prístup nezdá nekorektný. Hovorí, že slovenské testy patria k tej časti, ktorá sa žiakom nezapočíta do závereč­ných výsledkov. Neov­plyvní ani ich prijatie na strednú školu. Testy však zohľadnia pri celkovej analýze.

Kritika riaditeľov

„Ako keby chceli dokázať, že na základných školách sa nič nerobí,“ zhodnotil testovanie zástupca riaditeľa základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským z Komárna Imrich Kalmár. Nespokojný bol aj s tým, že dostali rovnaké testy zo slovenčiny ako žiaci sloven­ských škôl. „Som pritom presvedčený, že so slovenčinou budú mať problém aj oni.“

SkryťVypnúť reklamu

Slovenčina sa videla ťažšia aj bratislavskému deviatakovi Albertovi Lučanskému. Zdalo sa mu, že v testoch je až príliš veľa „chytákov“.

VIDEO: Slovenčina bola ťažšia ako matematika

VIDEO: Veronika Šutková

Podobné ponosy sa ozývali aj od žiakov v Prešove. Riaditeľ školy na Sibírskej Peter Haas si myslí, že deviataci mali písať len prvú časť testov, ktorá mala trvať celú hodinu. Nepozdávalo sa mu, že v testoch bolo množstvo cudzích slov. „Žiaci hovorili, že to bolo veľmi ťažké,“ povedal Haas.

Slovenčinárka zo školy v Budatíne Gabriela Rybárová s test­mi nespokojná nebola, ale na druhú časť podľa nej mali žiaci dostať šancu lepšie sa pripraviť a precvičiť sa. „Pomohlo by, keby sme mali skôr podklady, čo od nás vlastne budú chcieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Úniky nehlásili

Riaditelia sa až na pár výnimiek zhodli, že tohtoročné testovanie dopadlo bez problémov. Prekvapenie zažili na bratislavskej škole pre sluchovo postihnutých na Hrdličkovej, kde dostali rovnaké testy ako pre zdravé deti. Štátny pedagogický ústav im rýchlo poslal tie správne testy.

VIDEO: Mikolaj prišiel na otváranie testov

KAMERA: Veronika Šutková, STRIH: Silvia Pňačková

Poradili si aj v škole v Podlaviciach, kde vedenie vlani upozornilo, že testy unikli. Koordinátorka Mária Poláková tentoraz riešila problém s tým, ako majú žiaci zapísať výsledok jednej úlohy. Nedostali presný pokyn, ako zapísať mocninu x. Ak by to počítač zle vyhodnotil, spoliehajú sa na papierovú kópiu testu. Deviatakov testoval Štátny pedagogický ústav na ostro už tretí rok. Podľa prvých informácií zo včera to bolo prvý raz bez väčších problémov.

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Jediný problém v teste z matematiky

VIDEO: Ján Krošlák

Výsledky prvých častí testov sa dozvedia žiaci o niekoľko dní. Započítajú sa do výsledkov a môžu ovplyvniť ich prijatie na strednú školu. Druhú časť oznámia do 19. februára.

Z testu slovenčiny

Z nasledujúcej informácie vypíšte nespisovné slovo.

Vážení zákazníci, z hygienických dôvodov je zákazané skúšať spodné prádlo (nohavičky, slipy, trenírky).

Ďakujeme za pochopenie.

Odpoveď SME: Nespisovné je slovo prádlo, správne je bielizeň.

Klikať myšou na odpovede sa páči

Otvoriť počítač, chvíľu počkať, kým sa „natiahne“ test a myšou vyznačiť správnu zo štyroch možností. Po určenom čase kliknúť na políčko odoslať a vyplnený test sa na vyhodnotenie zobrazí priamo v Štátnom pedagogickom ústave.

SkryťVypnúť reklamu

Tak by mohlo v budúcnosti vyzerať on-line testovanie na všetkých základných ško­lách.

Včera si ho vyskúšali len žiaci na dvoch bratislavských ško­lách. Päť odvážlivcov sa našlo na Grösslingovej a dvadsaťtri na Tilgnerovej ulici. Školáci boli spokojní a v

Minister školstva Ján Mikolaj sľubuje, že on-line testov bude z roka na rok stále viac. Riaditeľ z Grösslingovej Róbert Dadykin to tak skoro za reálne nepovažuje.

VIDEO: Riaditeľ Róbert Dadykin hovorí o online testoch

VIDEO: Veronika Šutková

„Technické vybavenie škôl nie je na takej úrovni, aby sme to mohli robiť všetci.“

Problém je so zabezpečením siete, aby sa do nej nedostali žiadni hekeri. Aj preto zapožičal škole notebooky ŠPÚ. Keď žiaci dopísali, počítače zabalili a vrátili ich.

SkryťVypnúť reklamu

Presvedčiť nebolo ľahké ani rodičov, bez ich súhlasu by sa testovanie cez notebooky uskutočniť nemohlo. „Všetkého nového sa bojíme. Báli sa, že to deti nezvládnu, že nie sú dostatočne zručné,“ hovorí Dadykin. S ovládaním počítačovej myši však žiaci problémy nemali. „Aspoň sa mi netriasli ruky,“ hovoril Rišo Horný. Lucia Vojteková zase ocenila, že si mohla opraviť odpovede, keď sa pomýlila.

(vev)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu