BRATISLAVA. Za jedným stolom sa včera stretli predsedovia koaličných a opozičných strán. Pozývateľom nebol premiér Robert Fico, ale predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).
Ani včera sa však politici nedohodli na podmienkach podpory Lisabonskej zmluvy.
VIDEO: Strany sa opäť nedohodli
VIDEO: Eugen Korda
Konštruktívny Csáky
Koalícia tak bude musieť dnes o nej opäť preložiť hlasovanie. „Nedohodli sme sa, pretože na dohodu vždy treba partnerov. Jediný, kto javil známky konštruktívnosti, bol pán predseda SMK Csáky,“ povedal šéf parlamentu Pavol Paška.
Tvrdí, že Mikuláš Dzurinda pokračoval vo „vydieraní“ a rozšíril podmienku toho, že by mal tlačový zákon korešpondovať s európskymi štandardmi na taký zákon, za ktorý by hlasovala aj SDKÚ. To sa podľa Pašku nedá akceptovať. Ak opozícia opäť odíde zo sály, odloží hlasovanie. Na otázku, aké riešenie ponúkol on sám, Paška povedal, že sa pokúsil nastoliť dôveru.
SMK čaká na OBSE
Dzurinda odmietol, že by stupňoval požiadavky. „Je evidentné, že hlasovanie o Lisabonskej zmluve nie je na prebiehajúcej schôdzi reálne, pretože sa nedá stihnúť prerokovať tlačový zákon.“ Povedal, že požadujú iba normálny a demokratický tlačový zákon.
VIDEO: Vladimír Mečiar si myslí, že došlo k istému posunu pri rokovaniach
VIDEO: Miroslav Kern
Predseda HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že k istému posunu došlo. „Pál Csáky hovorí, že ak OBSE povie, že obsah zákona je správny, SMK hlasuje za európsku ústavnú zmluvu.“ Tvrdil však, že v prípadne neúspechu rokovaní o zmluve začne hľadať cestu, ako k nej vypísať referendum.
VIDEO: Mečiar vyzval Csákyho, aby hodil vreckovku do ringu
VIDEO: Eugen Korda
Viacerí koaliční i opoziční poslanci SME povedali, že za najpravdepodobnejší scenár považujú ústupok koalície pripomienkam OBSE a medzinárodným inštitúciám v niektorých ustanoveniach tlačového zákona.
Nasledovalo by hlasovanie o Lisabonskej zmluve. Podpora najmenej piatich poslancov opozície by sa našla. Za by hlasovala časť poslancov SMK, aj proti vôli SDKÚ.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) sa stretne s predstaviteľmi OBSE už dnes. Podľa viacerých poslancov Smeru je pripravený ku korekciám návrhu zákona.
Scenáre vývoja
Pravdepodobý scenár:
Na marcovej schôdzi prejde tlačový zákon s pripomienkami OBSE. Koalícia ani opozícia tak zdanlivo neustúpia a Lisabonská zmluva prejde.
Menej pravdepodobný scenár:
Nepravdepodobný scenár:
Tlačový zákon schvália bez zmien. OBSE i opozícia budú proti. Lisabonská zmluva neprejde.