Zmyslová pamäť zachytáva všetky informácie, ktoré k nám prichádzajú cez naše zmysly (zrak, hmat, sluch, chuť a čuch) z vonkajšieho prostredia. Sú to bezprostredné vnemy, ktoré sa v pamäti uchovávajú len niekoľko sekúnd – napríklad telefónne číslo si pamätáme len od jeho nájdenia v telefónnom zozname po jeho vyťukanie na prístroji.
Vnemy, ktoré zobudili osobitnú pozornosť, prechádzajú do krátkodobej pamäti.
Jednou z úloh krátkodobej pamäti je dočasné uchovávanie informácií, ktoré o nejaký čas nebudeme potrebovať. Ďalšou úlohou je presun dôležitých informácií do dlhodobej pamäti.
Kapacita krátkodobej pamäti je obmedzená a v určitom okamihu môže prijať len niekoľko prvkov. Informácie sa v nej uchovávajú približne dvadsať až tridsať minút. Je dokázané, že výkon krátkodobej pamäti po štyridsiatke klesá.
Dlhodobú pamäť tvoria informácie uložené dostatočne trvalo na to, aby boli dostupné po akýkoľvek čas dlhší ako niekoľko minút. To, čo do nej bolo vložené, si často uchovávame až do konca svojho života.
Kapacita dlhodobej pamäti je niekoľkotisícnásobne väčšia ako kapacita krátkodobej pamäti a jej obsah nie je taký citlivý na prerušenie.
(ht)