HUMENNÉ. Na území Národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol platí 3. až 5. stupeň ochrany prírody. Platí tu prísny zákaz ťažby. Obyvatelia blízkej osady Podskalka do okolitých lesov chodia na drevo. V rezervácii je zhruba každý ôsmy strom spílený. Zo zeme trčia torzá chránených stromov.
Vysoké škody
Vlani v októbri chytili policajti pri čine troch mužov z Podskalky. V rezervácii spílili niekoľko bukov a javorov. „Ich spoločenská hodnota bola viac ako 171tisíc korún,“ povedal zástupca krajskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik. Pred týždňom další štyria osadníci spílili osem bukov a deväť hrabov.
Situácia v rezervácii sa výrazne zhoršila túto zimu. Do dvoch nových bytoviek so 64 bytmi nižšieho štandardu sa nasťahovali rodiny. Mnohí z nájomníkov na kúrenie a varenie využívajú drevo. Primátor Humenného Vladimír Kostilník povedal, že do bytov dali namontovať elektrické vykurovacie telesá a prietokové ohrievače vody.
Povolenia nefungujú
„Niektorí obyvatelia osady si vybavia povolenie od urbariátov. Zaplatia a na drevo chodia na dovolené miesta,“ povedala Lucia Grundzová, referentka Mestského úradu v Humennom.
„Nie je možná kontrola ich pohybu v lesoch a množstva dreva, ktoré si odnášajú,“ vysvetlil Július Mašlej, hovorca spoločenstva Bývalí urbárnici Humenné .
V osade priznávajú, že na drevo chodia do rezervácie: „Keď nám zakážu chodiť do lesa, tak neviem, čo bude. Na elektrinu peniaze nemám,“ povedal jeden z osadníkov.
Ochranári: Bojíme sa
Ochranu rezervácie by mal podľa primátora zabezpečiť štát. To si myslí aj hovorca urbariátu: „Privítali by sme pravidelnú lesnú stráž ochranárov.“ Riaditeľ správy CHKO Východné Karpaty Juraj Platko hovorí, že ochranárov v lese ohrozovali osadníci sekerami. „Políciu o tom neinformovali,“ povedal okresný policajný riaditeľ Jozef Seman.