Fašiang sa oficiálne skončí až v utorok o polnoci, najveselšie obdobie roka však na mnohých miestach vrcholilo už tento víkend. Basu tak pochovali už v predstihu.
Dva voľné dni využili ľudia na zábavy, karnevaly a oživenie fašiangových tradícií. Horná Ves v okrese Žiar nad Hronom mala v minulosti zaužívané trojdňové oslavy fašiangov. Ľudia chodili zo zábavy rovno do ranných zmien. „ Dnes by to už bolo pomerne náročné, rozhodli sme sa preto ísť inou cestou,“ hovorí starostka Hornej Vsi Simona Holicová. Okrem víkendovej veselice sa netradičným spôsobom rozhodli oživiť staré tradície.
Horné Vsi oslavovali spolu
„Máme výborné kontakty s rovnomennou obcou – Hornou Vsou pri Partizánskom. Stretli sme sa u nás a pripravili fašiangy tak, ako sa to robilo v našich obciach,“ vysvetlila starostka. Do príprav sa zapojili všetky vekové kategórie – od pamätníkov starých fašiangov až po deti z folklórneho súboru Lipka. Kým obyvatelia jednej obce sa mohli vytasiť tradičným tancom pod prútmi, v druhej bol cez fašiangy zaužívaný palicový tanec. Nechýbali typické dobroty – fánky, šišky a hriate, ani ťahavá pieseň Dolores, dolores, ktorou sa fašiangovníci lúčili pochovaním basy s najveselším obdobím roka.
Na lyžiach v maskách a s klobásami
O dobrú zábavu bolo postarané aj v niektorých lyžiarskych strediskách. Na Krahuliach rozvoniavala na svahoch zabíjačka a varené víno, svahy brázdili desiatky masiek. Tradičný lyžiarsky karneval pritiahol na svahy stovky záujemcov. „Vlani karneval pre nedostatok snehu nebol, teraz sme sa tešili o to viac. Vždy je tu výborná atmosféra,“ hovoria manželia z Nitry. Spokojný bol aj štvrták Martin Mucha: „ Inokedy sa iba lyžujeme, ale cez karneval je tu aj zábava.“
Fašiangové obdobie sa končí s nástupom Popolcovej stredy. Tá sa v liturgickom kalendári považuje za prvý deň 40-dňového pôstneho obdobia. V tomto roku bolo fašiangové obdobie neobvykle krátke, keďže termín Popolcovej stredy je pohyblivý a odvíja sa od termínu Veľkej noci. Názov Popolcová streda pochádza zo zvyku páliť bahniatka z Kvetnej nedele predchádzajúceho roka. Popolom značia kňazi čelá veriacich.