BRATISLAVA. O oddlžení prvého občana Slovenska rozhodol súd takmer dva roky po tom, ako legislatíva túto možnosť riešenia problému so splácaním dlhov upravila.
Za konkurz sa platí
Návrh na osobný konkurz môže podať dlžník, ktorý nie je schopný splácať dlhy minimálne 30 dní po lehote splatnosti.
Túto formu vymanenia sa z dlžôb nemôžu využiť ľudia, ktorí sú bez akéhokoľvek majetku. Pred podaním návrhu na konkurz na príslušnom okresnom súde v sídle kraja treba uhradiť preddavok 20tisíc korún. Z neho sa hradia odmeny i výdavky predbežného správcu.
Dlžník musí mať majetok minimálne za 50tisíc korún. Tie neskôr slúžia na pokrytie nákladov konkurzu.
Majetok a výška dlhu
Osobný bankrot nepovažujú za vhodné riešenie dlžníci, ktorých podlžnosti sú výrazne nižšie, než je hodnota ich osobného majetku. Aj keď po vyhlásení konkurzu už nemôžu exekútori siahnuť na dlžníkov majetok, súčasťou procesu zbavovania sa dlhov formou osobného bankrotu je totiž aj predaj osobného majetku.
Konkurz, naopak, môže vyriešiť dlhodobé problémy toho neplatiča, ktorého dlhy prevyšujú hodnotu osobného majetku.
O výške dlhu, ktorý musí záujemca o oddlženie počas trojročného skúšobného obdobia splatiť, rozhodne súd. Nemôže to byť viac ako 70 percent z celkového čistého príjmu za uplynulý rok, no nie menej ako 10tisíc korún ročne. Ak je bez zamestnania a aspoň minimálnu sumu neuhradí, nemusí mu súd dať šancu sa oddlžiť.(den)