BRATISLAVA. O pár šedivých vlasov viac, ustarostený pohľad, ale stále pevné odhodlanie vydržať do konca. Gisela Delgado Sablón prišla s manželom cez víkend porozprávať Slovákom, ako to vyzerá s demokraciou na tzv. ostrove slobody.
„Od Fidelovej choroby sa na ostrove nič nezmenilo. Všetkých, čo majú opačný názor, odvlečú do basy. Pyká za to aj moja rodina,“ hovorí Gisela.
VIDEO - Manželka disidenta hovorí o situácii na Kube
VIDEO: Eugen Korda
Vo väzení skončil aj jej muž Hector Ruiz. Musela za ním cestovať do väzenia stopom až na druhý koniec ostrova, takmer 800 kilometrov. „Je na samotke, držia ho v neľudských podmienkach,“ hovorila s obavami pred dvoma rokmi Gisela. Castrov režim Hectora uväznil počas tzv. čiernej jari v roku 2003 a odsúdil na 25 rokov väzenia.
Dôvod? Spolu so 74 ďalšími zatknutými intelektuálmi podpísal projekt Varela, kubánsku verziu Charty 77, ktorý žiada dodržiavanie ľudských práv.
Ťažká choroba
Hector za mrežami strávil tri roky a na slobodu sa dostal preto, že vážne ochorel. Má rakovinu kostí. Režim mu dovolil aj s manželkou odcestovať do Madridu, kde sa prišiel na tri mesiace liečiť.
VIDEO - Disident: Fico nevie, čo sa deje na Kube
VIDEO: Eugen Korda
Nedávne parlamentné voľby na Kube považujú za frašku a hovoria, že údaje o 99percentnej podpore bratov Castrových nemôže nikto preveriť. „Samozrejme, že išli všetci hlasovať, inak by ich vyhodili z práce,“ opisuje Gisela realitu ostrova.
Fico na recepcii
Hectora prekvapilo, že sa slovenský premiér nedávno zúčastnil na recepcii ku kubánskemu štátnemu sviatku. „Čo tam len mohol oslavovať? To, že máme 250 politických väzňov? Že dva a pol milióna Kubáncov muselo odísť z ostrova? Že produkujeme toľko cukru ako pred 150 rokmi a celé dediny prišli o prácu?“ pýta sa sociológ a uzatvára, že premiér Fico azda nemá o Kube dostatok informácií.
VIDEO - Premiér takto 9. januára oslavoval revolúciu na Kube
VIDEO: Miro Šifra, Silvia Pňačková
Hector a Gisela na jar vrátia späť do Havany a budú ďalej budovať sieť nezávislých knižníc, kde si ľudia môžu požičať necenzurovanú literatúru. „Knihy poskytujú slobodu. Naše knižnice navštívili už dva milióny ľudí. A čo je ešte dôležitejšie, rastú aj možnosti dostať sa na internet, tým sa šíri prístup k informáciám.“
Za demokraciu a spravodlivosť chcú bojovať ako Don Quijote s veternými mlynmi. „My bojujeme ceruzkami, knihami a myšlienkami,“ dopĺňa Hector.
Podľa neho je Kuba po 50 rokoch s Fidelom v kolapse a ľuďom sa žije zo dňa na deň ťažšie. „Kiežby sme mohli byť o päť rokov takou slobodnou krajinou ako Slovensko!“