MOSKVA, PRAHA. Rusko chce šíriť svoje chápanie demokracie po celom svete. Na tento účel vytvorilo špeciálnu organizáciu. Inštitút demokracie a spolupráce vznikol tento týždeň a jeho úlohou bude vytvárať priaznivejší obraz o Rusku ako ten, ktorý panuje vo svete teraz.
Zároveň má kritizovať všetky prehrešky proti ruskému pojatiu demokracie, ktorých sa dopúšťajú v Spojených štátoch a v Európe. Duchovným otcom tohto grandiózneho PR projektu je samotný ruský prezident Vladimir Putin. Už v máji roku 2007 prišiel s iniciatívou na vytvorenie podobnej štátnej inštitúcie. Dokonca sa spomína suma, ktorú by ruský štát mohol na jej založenie venovať – 70 miliónov eur.
Rebríček demokracií
Oficiálne však zatiaľ nevznikla rozpočtová štátna organizácia, ale neziskový fond. Medzi prvé projekty, ktoré by mali dostatočne pritiahnuť pozornosť domácich a svetových médií, patrí vytváranie rebríčka demokratickosti jednotlivých štátov sveta.
Moskva sa tak opičí po podobných amerických rebríčkoch, predovšetkým po slávnych poradcoch amerického Freedom House. Vrcholom ruského sebavedomia je plán hodnotiť stav ľudských práv v západných krajinách tak, ako to robia americké či západoeurópske organizácie už niekoľko rokov.
Predseda správnej rady inštitútu, advokát Anatolij Kučerjen, vysvetlil, že predmetom hodnotenia bude úroveň práv a slobôd občanov v jednotlivých štátoch, otázky ich bezpečnosti, migračné procesy, vzťahy medzi jednotlivými etnikami, podmienky vo väzniciach. „Budeme napríklad hodnotiť, koľko ľudí sedí v Rusku, koľko v Európe a akej sú väzni národnosti,“ dodal predseda fondu.
Hlavné kancelárie inštitútu budú v Paríži a v New Yorku. Kučerjen priznal, že ako prvý problém, ktorým sa bude zaoberať, vybrali Kosovo. Inštitút sa pripravuje aj na starostlivý monitoring priebehu amerických prezidentských volieb, podobne, ako sa Američania chystajú na sledovanie volieb ruských.
V USA sa volí prezident tento rok v novembri, v Rusku už 2. marca. Nepochybne tak správa Rusov o amerických voľbách bude vyzerať podľa toho, ako Washington zhodnotí hlasovanie v Rusku.
Prispejú aj oligarchovia
O rozpočte tejto pomerne nákladnej akcie zatiaľ panujú dohady. Zakladatelia fondu veria v „sociálnu solidaritu ruského biznisu“. Pretože v poslednom čase sa veľkí ruskí oligarchovia radšej riadia presne pokynmi z Kremľa a inštitút je projektom prezidenta, o finančné prostriedky zrejme nebude mať núdzu.
Aj keď sú USA považované za demokratickú krajinu číslo jeden, volebné zákony tam nie sú jednoznačné.
Anatolij Kučerjen, šéf inštitútu
Autor: Agentúra Epicentrum