BRATISLAVA. Koalícia ani včera nedokázala pretlačiť parlamentom Lisabonskú zmluvu. Nemá dosť hlasov. Opozícia zmluvu naďalej blokuje pre výhrady k tlačovému zákonu a k štýlu vládnutia kabinetu Roberta Fica.
Lisabonská zmluva mení pravidlá fungovania Európskej únie. Slovenské odmietnutie by ju pochovalo v celej únii. Tak ako v stredu aj včera opozícia navrhla, aby hlasovanie o zmluve odložili. Koalícia s tým nesúhlasila. Poslanci z SDKÚ, SMK a KDH potom odišli a koalícia preložila hlasovanie na budúci štvrtok.
VIDEO - Dzurinda: V nedemokratických podmienkach nebudeme hlasovať
VIDEO: Eugen Korda
Predseda parlamentu Pavol Paška tvrdil, že opozícia nehlasovala „napriek opätovným snahám“ a že ponúkli aj „záruky“. Opozícia hovorila, že koalícia nenavrhla žiaden ústupok.
Poslanec Smeru Boris Zala si myslí, že Smer by nemal vyjednávať o žiadnych podmienkach, ktoré nesúvisia so zmluvou. „Nemáme im čo ponúknuť. Na stole je zmluva, ktorá je v prospech občanov Slovenskej republiky a o ktorej sa aj SDKÚ vyjadruje, že ju podporuje.“
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že na ťahu je premiér - nie opozícia, ako to tvrdí Smer.
„Ponúka sa veľmi jednoduché riešenie: Stiahnutie tlačového zákona alebo posunutie do druhého čítania s úpravami je taká jednoduchá vec, že by sa situácia vyriešila za pár minút po tomto kroku.“
Otázka cti
Mesežnikov si myslí, že postoj koalície je výsledkom prístupu Roberta Fica. „Je to otázkou jeho cti. Je to človek dostatočne samoľúby a obáva sa, či by to nebolo vnímané ako jeho porážka.“
Interpretácia celého problému v zahraničí sa však podľa politológa bude stále viac vyvíjať v neprospech Smeru, koalície a premiéra.
O ponukách a zárukách, o ktorých hovoril Paška, nevedel predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ani šéf SMK Pál Csáky. „Neviem o žiadnych zárukách. Predseda poslaneckého klubu ma informoval, že na poslaneckom grémiu nedošlo k žiadnemu posunu,“ povedal Csáky.
Emisár Mečiar
Predseda HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že sa vyjednáva a snaží sa aj on. „Vyjednávam, kmitám hore-dole medzi stranami. Je to zaujímavé.“ Povedal, že emisárov je viac, ale on bol „všade, kde bolo treba“ a vraj hovoril s ľuďmi zo všetkých strán.
VIDEO - Mečiar vraj sprostredkúva dohodu s opozíciou
VIDEO: Miroslav Kern
Mečiarovým slovám verí predseda klubu SNS Rafael Rafaj. Daniel Lipšic si však myslí, že Mečiar nevyjednával. „Pán Mečiar je emisárom celej Európskej únie, všetkých jej členských krajín a myslím si, že by sa bez neho EÚ rozpadla. Nie, koalícia a opozícia nevyjednávajú.“
Zala: Hlasujme denne
O tom, čo bude Smer robiť, aby odblokoval Lisabonskú zmluvu, >sme sa rozprávali s poslancom BORISOM ZALOM.
Podarí sa dohodnúť s opozíciou ešte na tejto schôdzi?
„Som presvedčený, že veľká časť poslancov opozície pochopí, že Lisabonská zmluva nemá nič spoločné s inými vnútropolitickými záležitosťami, a to, čo vymyslel Mikuláš Dzurinda, je absurdita a z politického hľadiska aj perverzita. Je na opozícii, aby zmenila stanovisko. Dáme na každom rokovaní možnosť, aby prišli a hlasovali.“
Okrem tlačového zákona chcú aj zmenu štýlu vládnutia. Chcete im niečo ponúknuť?
„Neponúkneme nič, na zmluvu nie je možné viazať vnútropolitické podmienky.“
Ako ich teda chcete presvedčiť?
„Nemáme im čo ponúknuť. Na stole je zmluva, ktorá je v prospech občanov a o ktorej sa aj SDKÚ vyjadruje, že ju podporuje. Odmietame manipulácie, že na Slovensku vzniká deficit demokracie. Diskusia o práve na odpoveď nemá s ohrozovaním slobody tlače nič spoločné.“
Niektorí poslanci hovoria, že zmluvu treba predkladať každý deň.
„Je to aj môj názor. Dáme opozícii šancu ukázať proeurópsky postoj každý deň.“
Takže sa to takto môže ťahať až do decembra?
„Môže.“
A je to tak správne?
„Nie je, pretože opozícia by k tomu mala pristúpiť reálne.“
(knm)
Ozval sa aj Freedom House
Vyhlásenie proti návrhu tlačového zákona včera zverejnila aj nezávislá mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Freedom House so sídlom v Budapešti.
Návrh tlačového zákona podľa nej prináša riziko obmedzenia slobody tlače a „obsahuje ustanovenia, ktoré by mohli vážne obmedziť slobodu vyjadrovania v krajine“. Od vlády žiada, aby návrh pozmenila alebo stiahla.
(hr)
Brusel opozícii naletel
Europoslanci za SDKÚ a SMK kolegov poplietli a tvrdili im, že Lisabonskú zmluvu s tlačovým zákonom spojila vláda.
To, že časť europoslancov považuje za autora blokády európskej zmluvy v parlamente súčasnú vládu a nie opozíciu, spôsobili zrejme slovenskí europoslanci za SDKÚ a SMK. Kolegom vysvetlili situáciu podľa svojho. K situácii prispel aj všeobecne zlý obraz Ficovej koalície.
„Hovoril som ľuďom, ktorí sa ma pýtali, že opozícia bojuje za zachovanie základných slobôd ako sloboda tlače, pretože o to na Slovensku ide,“ povedal Peter Šťastný z SDKÚ, ktorý bol priamo v kontakte s vedením Európskej ľudovej strany (SDKÚ, SMK a KDH sú členom).
Vie, že zviazanie eurozmluvy s tlačovým zákonom je nápadom opozície. „To je však detail. Všetko treba vidieť v kontexte. Fico kriminalizuje opozíciu, chce nehanebne ovládať médiá a teraz si nadiktoval schválenie zmluvy bez toho, aby sa pokúsil s opozíciou o takom dôležitom kroku hovoriť.“
Europoslanec za SMK Arpád Duka-Zólyomi je naďalej presvedčený, že prepojenie zmluvy a zákona má na svedomí predseda parlamentu Pavol Paška: „Bolo to jeho rozhodnutie a bola to chyba.“
„Zjavne sme boli obeťami drobného informačného šumu,“ hovoril včera žartom europoslanec Jan Březina, ktorý v stredu po rozhovore „s ľuďmi z SDKÚ a Maďarmi“ odsúdil „Ficovu úplne neuveriteľnú stratégiu spojiť obe veci dohromady“.
Nemecký ľudovec Michael Gahler hovoril o nedorozumení. „Je to aj tým, že od Ficovej vlády zvláštne kroky akosi očakávam, takže som automaticky vinil ju.“