Nový monitor má testovať, čo deviataci naozaj vedia

Testovanie žiakov posledných ročníkov základných škôl už nebude zisťovať len percentuálny rozsah vedomostí, dôležitejšia bude schopnosť riešiť problémy z praxe.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ČTK)

Už o šesť dní sa uskutoční povinné celoslovenské testovanie deviatakov. V dôsledku nízkych počtov žiakov prijíma väčšina stredných škôl len na základe výsledkov Monitora.

Testovania 9 sa tento rok zúčastní 58 726 žiakov z 1459 základných škôl. Náhradné termíny na rozdiel od predchádzajúcich rokov nebudú.

Testovanie nadviaže na predchádzajúce monitorovanie vedomostnej úrovne žiakov, ale bude obohatené o prvky medzinárodného testovania PISA, v ktorom naši žiaci dosahujú slabšie výsledky. Okrem úloh zameraných na overenie vedomostí a zručností z matematiky a vyučovacieho jazyka budú prvýkrát testovaní žiaci riešiť úlohy na zistenie úrovne ich matematickej gramotnosti vo vyučovacom jazyku, čitateľskej a jazykovej gramotnosti v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koniec plošnému testovaniu

Minister školstva Ján Mikolaj vlani v septembri ohlásil, že spôsob testovania sa v rámci školskej reformy musí zmeniť. Kým v Monitore 9 bolo jediným kritériom, koľko percent z učiva žiak ovládal, teraz sa pri testoch začne klásť dôraz na to, čo deviataci vedia.

"Dnes už nepostačuje len testovanie vedomostnej úrovne žiakov, ale práve výsledky z matematickej, čitateľskej a jazykovej gramotnosti nám ukážu, ako sme ich pripravili na riešenie reálnych životných problémov," povedal Ľudovít Hajduk, tajomník Štátneho pedagogického ústavu, ktorý má testovanie na starosti.

Online testovanie

Dve bratislavské základné školy si 6. februára odskúšajú testovanie deviatakov prostredníctvom pilotného projektu. Žiaci budú písať testy v štandardných triedach tak, aby sa mohli sústrediť na nerušený priebeh testovania a mohli podať kvalitný výkon. Každý bude mať pripravený prenosný počítač, na ktorom bude vypĺňať pripravený test v prostredí internetového prehliadača. Po prihlásení sa do systému a spustení testu žiak vyplní test kliknutím na správnu odpoveď. Po vyplnení všetkých odpovedí odošle vyplnený test na spracovanie do systému. V zahraničí je takéto testovanie bežné.

SkryťVypnúť reklamu

Nevhodný termín

Riaditelia škôl na východe Slovenska upozorňujú, že februárový termín testovania deviatakov nie je najvhodnejší. Už vlani sa Monitor v dôsledku rozšírenej chrípky musel preložiť na marec. Chrípka šarapatí aj teraz, mnohé školy v Prešovskom aj Košickom kraji majú napríklad teraz chrípkové prázdniny.

V Základnej škole na Pribinovej ulici v Trebišove chýbalo tento týždeň 24 percent školákov. František Ňaršanský, riaditeľ školy, hovorí, že s kolegami z iných škôl márne poukazujú na každoročnú februárovú chorobnosť. Nevhodnosť februárového termínu vidia aj v tom, že pracovná disciplína žiakov po Monitore prudko klesá. "Vzniká vákuum, deti majú dieru v učení a pravdupovediac už nemajú záujem sa učiť. Ako ich máme motivovať, keď sú tri až štyri mesiace pred koncom školského roka prijatí na strednú školu?" pýta sa riaditeľ. Potvrdzuje to aj Alena Turčanová, riaditeľka bratislavskej Spojenej školy s organizačnými zložkami Základná škola a Gymnázium na Tilgnerovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Kto zvýši váhu testov?

V predchádzajúcich ročníkoch testovania Monitor sa mnohí deviataci netajili tým, že odpisovali alebo že im administrátori testov pomáhali. Štátny pedagogický ústav, ktorý o týchto praktikách vie, problém rieši šalamúnsky. "Apelujeme na profesionalitu riadenia školy a vyučujúcich," hovorí v stanovisku, ktoré poslal denníku SME.

Čo teda urobí pre nápravu tento rok? "Aj v tomto roku budú krajské školské úrady v spolupráci so Štátnou školskou inšpekciou organizovať v jednotlivých krajoch Slovenska von- kajšiu kontrolu priebehu celoplošného testovania žiakov deviatych ročníkov základnej školy vrátane učiteľov zo stredných škôl," napísal tajomník ústavu Ľudovít Hajduk.

Nebezpečný Monitor

SkryťVypnúť reklamu

Minuloročné testovanie sprevádzal únik otázok. Nové ochranné prvky by mu mali zabrániť.

Vo februári minulého roka sa ministerstvo školstva rozhodlo presunúť termín testovania na marec, pretože viac ako 280 základných škôl bolo zatvorených pre chrípkovú epidémiu. Viac než dvadsať škôl však vrátilo obálky s testmi otvorené. Aj keď oficiálne môžu byť obálky rozlepené až v deň testovania, minister nikoho za tento prešľap nepotrestal. "Zákon porušený nebol, žiadne predpisy porušené neboli."

V marci niektorí deviataci našli otázky aj vypracované odpovede Monitora deň pred testovaním na internete. Riaditeľ jednej z banskobystrických základných škôl to dal aj do zápisu o priebehu konania skúšky.

Čiastkové otázky sa objavili aj na ďalších diskusiách internetových portálov. Diskutujúci prosili o odpovede na množstvo konkrétnych otázok, ktoré sa neskôr objavili v Monitore zo slovenského jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Ján Mikolaj tvrdil, že za prezradením testov môžu byť hackeri.

Štátny pedagogický ústav podal trestné oznámenie za únik testov pre deviatakov.

Vyšetrovanie ešte nie je skončené, tvrdí policajná hovorkyňa Toševová. Podozrivým má byť 17-ročný chlapec zo Senca.

"Tohtoročné testy obsahujú nové ochranné prvky. Ak bude nejaký zverejnený vopred, budeme presne vedieť, kto a kedy s ním manipuloval," povedal Július Hauser, šéf Štátneho pedagogického ústavu. "Ak niekto vyzradí deviatacke testy, polícia ho vystopuje ľahšie ako doteraz. Každá písomka bude totiž jedinečná, na jej ochranu poslúži niekoľko znakov. Otázne je, či v prípade úniku bude možné vinníka potrestať."

Koho sa testovanie týka?Testovanie 9 sa týka všetkých žiakov deviateho ročníka na základných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským.

SkryťVypnúť reklamu

Týka sa aj žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami okrem žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí budú mať vlastný časový harmonogram.

Netýka sa žiakov osemročných gymnázií.

Kedy sa bude konať

V stredu 6. februára. V tomto školskom roku má testovanie iba jeden termín.

Náhradné testovanie sa nebude konať. V predchádzajúcich rokoch bývalo.

Z čoho sa uskutoční

Okrem úloh zameraných na overenie vedomostí a zručností z matematiky a vyučovacieho jazyka budú žiaci riešiť úlohy na zistenie úrovne ich matematickej gramotnosti vo vyučovacom jazyku a čitateľskej a jazykovej gramotnosti v štátnom jazyku.

Testovanie bude mať dve časti - vedomostnú a kompetenčnú. Každý žiak bude písať štyri testy:

  • matematika 1. časť - vedomostný (certifikačný) test - vo vyučovacom jazyku
  • matematika 2. časť - test matematickej gramotnosti - vo vyučovacom jazyku
  • vyučovací jazyk - vedomostný (certifikačný) test z niektorého z týchto predmetov: slovenský jazyk, maďarský jazyk, ukrajinský jazyk
  • štátny jazyk - test čitateľskej a jazykovej gramotnosti

Medzi jednotlivými testmi budú dve 10-minútové prestávky a jedna 15-minútová prestávka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho testovanie potrvá

Vedomostný test z prvej časti matematiky bude trvať 45 minút.

Test matematickej gramotnosti 30 minút.

Vyučovací jazyk, vedomostný test 45 minút.

Test čitateľskej a jazykovej gramotnosti 30 minút.

Ako bude vyzerať vyhodnotenie

Výsledky testov vyhodnotí Štátny pedagogický ústav na reprezentatívnej vzorke. Základné školy si vyhodnotia (okrem škôl z reprezentatívnej vzorky) 2. časť testu samostatne a porovnajú s výsledkom, ktorý zverejní ústav po oprave testov z tejto vzorky škôl.

Kedy a kde budú správne odpoved

Kľúče správnych odpovedí zverejní Štátny pedagogický ústav 8. februára na webovej stránke www.statpedu.sk

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu