MIAMI, BRATISLAVA. Republikánska strana môže mať kandidáta, ktorého nikto nepredvídal.
Johna McCaina novinári a analytici v lete odpisovali. Tím sa mu rozutekal a arizonský senátor si musel aj sám vysávať kanceláriu. Ani mormónskeho exguvernéra Mitta Romneyho nikdy skutočne neakceptovali, neoslnil v národných prieskumoch.
Teraz, keď McCain vyhral Floridu, svoj tretí primárkový štát, stáva sa z neho favorit. A jediný, kto môže miešať karty, je Romney. Tiež vyhral trikrát.
Krach favoritov
Za favoritov republikánov sa považovali kandidáti, ktorí sú dnes už mimo hry.
Rudy Giuliani bol na prvej priečke takmer rok, zle vedená kampaň sa mu vypomstila.
Herec Fred Thompson rýchlo vyhasol, aj keď ho médiá ospevovali ešte predtým, než kandidoval.
Kazateľ Mike Huckabee, ktorému po víťazstve v Iowe pripisovali nevídanú váhu, sa môže vrátiť iba vďaka zázraku.
Podpora, peniaze a vek
McCain vedie prieskumy, má najviac delegátov a status favorita. Keďže v utorok mohli voliť iba republikáni, konečne si získal aj podporu vlastnej strany. Včera sa zdalo, že ho podporí Giuliani, na ceste bol aj list od Thompsona.
Niečo však nemá, peňazí ako Romney. Ten na Floride odvysielal 4500 televíznych reklám, McCain iba desatinu. Kto má hlboko do vrecka, ten to má v americkej politike ťažké.
Mnohí mu stále vyčítajú vek – 71 rokov. Ak by ho zvolili, bude mať o dva roky viac ako Ronald Reagan, keď nastupoval do Bieleho domu.
McCainova matka
McCain má však energie na rozdávanie. Už ako dieťa toho veľa vydržal. Ako napísal vo svojej knihe: Keď mu nebolo ako dieťaťu po vôli, zaťal sa a zadržiaval dych až do bezvedomia. Jeho 95-ročná matka Roberta s ním brázdila floridské mítingy.
A keď si herec Chuck Norris, ktorý podporil Huckabeeho, uťahoval z jeho veku, senátor mu dal príučku: „Asi naňho pošlem matku, aby mu vymydlila ústa.“ Niekedy ho však vtipy dostali do problémov. Napríklad keď zaspieval pozmenenú pesničku Beach Boys: „Bom, bom, bom, bomby na Irán.“
Možno bude McCain pokračovať vo významnej politickej dynastii svojej rodiny. Jeho korene siahajú až k škótskemu kráľovi Robertovi Brucovi, jeden z jeho pradedov zas bojoval po boku prvého prezidenta Georgea Washingtona.
Giulianiho šance spálil slnečný štát
Starosta Ameriky svoj prezidentský sen dosníval. Po fiasku na Floride sa očakáva koniec jeho kampane.
Rudy Giuliani by si možno želal, aby sa americké primárky uskutočnili už minulý rok. Bývalý starosta New Yorku vtedy v prieskumoch republikánov presvedčivo kraľoval.
Mnohí novinári už špekulovali, že budúci americký prezident vzíde zo súboja Giuliani – Clintonová.
Florida nebol Rudyho štát
Od jesene, keď si voliči a médiá začali všímať aj iných kandidátov, jeho nádeje na Biely dom neustále padali.
V utorňajších primárkach pravdepodobne s rachotom dopadli na úplné dno. Pritom to mal byť Giulianiho deň.
Víťazstvo v prvom veľkom štáte malo dať zabudnúť na predchádzajúce voľby, v ktorých buď prepadol (New Hampshire) alebo ich ignoroval a katapultovať ho späť do pozície hlavného republikánskeho kandidáta. Pätnásť Giulianiho percent ukázalo, že slogany typu Florida je Rudyho štát, boli len zbožným želaním.
Jedna z najzvláštnejších kampaní v dejinách amerických primárok tak Rudymu Giulianimu nevyšla. Na rozdiel od svojich súperov vynechával malé štáty a všetko stavil na Floridu. V slnečnom štáte minul až tridsať miliónov dolárov a sám tu strávil 50 dní.
Giulianiho taktika je buď geniálna, alebo hlúpa, hodnotili analytici jeho postup. Výsledok z Floridy im dal odpoveď. Kritici mu vyčítali aj spôsob kampane, keď veľa peňazí dával do poštovej kampane, na rozdiel od jeho súperov, ktorí sa zameriavali na nerozhodnutých voličov.
Podporí McCaina?
Jeho fiasko môže mať aj iné príčiny. „Problém nebol v (Giulianiho volebnom) kalendári, ale v samotnom kandidátovi,“ povedal pre New York Times republikánsky konzultant Nelson Warfield. Pre republikánskych voličov bol príliš nerepublikánsky. Postoje bývalého starostu New Yorku boli liberálne najmä v otázke interrupcií či prisťahovalectva.
Tak ako jeho názory mohol prekážať republikánskym voličom aj samotný exstarosta. Trikrát rozvedený Giuliani nie je práve najlepší príklad hodnôt rodiny, ktoré sú pre konzervatívnych voličov dôležité.
Hoci sa včera chystal Giuliani zúčastniť diskusie republikánov v Kalifornii, o svojej kampani hovoril už v minulom čase. Naznačil tiež, že po odstúpení podporí Johna McCaina. Tomáš Vasilko
Edwards skončil
Demokratický súboj o amerického prezidenta sa zúžil na duel Obama – Clintonová.
John Edwards nebude pokračovať v kolotoči demokratických primárok. Oficiálne to oznámil pred skupinou svojich priaznivcov v New Orleans, kde odštartoval svoju kampaň.
V novembrových prezidentských voľbách bude o Biely dom za demokratov súperiť Hillary Clintonová alebo Barack Obama. Floridské utorkové víťazstvo senátorky z New Yorku nič neznamenalo. Demokratická strana zvolených delegátov rátať nebude. Potrestala tak Floridu za to, že posunula termín primárok pred superutorok.
John Edwards bol medzi demokratickými kandidátmi na treťom mieste. Nepodarilo sa mu vyhrať ani v jednom štáte. Najlepší výsledok dosiahol v Iowe, keď skončil druhý pred Hillary Clintonovou. Práve do tohto štátu však dal väčšinu peňazí a námahy. Mnohí analytici už vtedy hovorili, že to bol začiatok jeho konca. Edwardsovi sa tak nepodarí zopakovať úspech v primárkach z roku 2004, keď skončil druhý po Johnovi Kerrym.
Bývalý senátor zo Severnej Karolíny včera oficiálne potvrdiť svoj ústup. O tom, koho nakoniec podporí, však nepovedal.
Práve Edwardsova podpora môže ovplyvniť konečný výsledok duelu Clintonovej a Obamu. Vo viacerých diskusiách sa zdalo, že Edwards má bližšie práve k čiernemu senátorovi z Illinois. Na svojich mítingoch tiež v oveľa väčšej miere kritizoval Hillary Clintonovú. Zatiaľ nie je isté, či bývalý senátor vôbec niekoho podporí.
(vas)