BRATISLAVA. Autori Správy o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) priznali prvú chybu. Jedno z kľúčových tvrdení správy, ktorú predložila vláda parlamentu, z nej už preto vypadlo.
Poslanci hospodárskeho výboru Národnej rady odporučili kolegom, aby do uznesenia nedávali pôvodné tvrdenie, že platnosť privatizačnej zmluvy je spochybniteľná, pretože predávané akcie mali byť najprv ocenené znalcom. Autori správy, ktorá v tejto súvislosti konštatuje, že vďaka neexistencii znaleckého posudku možno spochybniť nielen predaj SPP, ale aj iných strategických podnikov, totiž nepochopili text Obchodného zákonníka.
Kde sa stala chyba
„Neexistencia určenia hodnoty predmetu zmluvy znaleckým posudkom má vážne následky vo vzťahu k nadobudnutiu účinnosti,“ hovorí správa o privatizácii o zmluve o predaji akcií medzi štátom a konzorciom, v ktorom boli v tom čase Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom.
VIDEO - Mikloš: Zarážajúca nekompetentnosť
Ak by to bolo pravda, podľa právnikov by bola privatizačná zmluva neúčinná. Štát by bol teda naďalej vlastníkom všetkých akcií SPP. Okrem toho by sa mohla začať diskusia, či to nie je rovnako napríklad pri bývalých Slovenských telekomunikáciách, Transpetrole či bankách.
Obavy investorov, ktoré tak mohli vyvstať z prvej verzie správy, by však boli zbytočné. Povinnosť oceniť predávaný majetok znalcom naozaj existuje, ale nie na prípady, akým je predaj akcií medzi štátom a súkromným investorom.
Paragraf 59 a, v ktorom pôvodná vládou schválená verzia správy videla povinnosť vypracovať posudok znalca, hovorí len o úzkom okruhu špecifických obchodov. Ide o niektoré obchody, ktoré robí firma s niekým zo svojich zakladateľov, čo nie je prípad privatizačnej zmluvy.
Bola to chyba
„ Paragraf 59 a sa na zmluvu o predaji akcií SPP nedá v žiadnom prípade aplikovať, dokonca ani v celom procese privatizácie nemožno nájsť situáciu, na ktorú by sa to dalo aplikovať,“ zopakovala aj včera v parlamente poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská. Hovorí, že ak boli autori správy schopní takého právneho lapsusu, nemá dôvod veriť ani zvyšku správy.
Chybu už priznáva aj minister hospodárstva, ktorého ľudia spolu so zástupcami FNM a Úradu vlády vypracovali väčšinu správy. „To bolo chybné,“ vybavil včera jednou vetou vlastný lapsus Ľubomír Jahnátek.
Uznesenie pozmenili
Poslanci parlamentu už nebudú hlasovať o uznesení, ktoré konštatuje porušenie niekoľkých zákonov pri privatizácii SPP, hoci správa, ku ktorej sa včera začala v parlamente rozprava, to tvrdí.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že vláda predložením správy o privatizácii SPP porušila ústavu. Vláda totiž v správe pôvodne navrhla, aby poslanci konštatovali porušenie zákonov. No poslanci o porušení zákonov rozhodovať nemôžu, čo sa dodatočne upravilo pozmeňovacím návrhom. Hlasovať sa tak buide „o dôvodnom podozrení z porušenia zákonov“.
Poslanec za Smer Jozef Burian povedal, že kurzová strata pri predaji SPP bola 10,5 miliardy korún, hoci správa hovorí o necelých 7,4 miliardy korún. Podľa Mikloša pri predaji SPP nebolo možné poistiť kurzové riziká. „Poistenie kurzových rizík je v zásade možné len vtedy, keď ide o poistenie určené na konkrétne obdobie a keď ten, kto kurzové riziko poisťuje, nemá možnosť ovplyvniť tento kurz.“
(of)