MOSKVA, BRATISLAVA. „Je niečo zlé s našimi voľbami,“ povzdychol si tento týždeň posledný sovietsky líder Michail Gorbačov. „Náš volebný systém potrebuje veľké zmeny,“ dodal jeden z dvoch ruských nositeľov Nobelovej ceny za mier a zasiahol Kremeľ na citlivé miesto.
Ruské nevoľby
Gorbačov pritom nepatrí medzi častých kritikov prezidenta Vladimira Putina. Jeho slová, ktoré ruské televízie ovládané Kremľom ignorovali, prišli v pravý čas. Blížiaci sa marcový súboj o šéfovanie v Kremli má s voľbami len málo spoločné a začína sa nápadne podobať na decembrové parlamentné voľby, ktoré medzinárodní pozorovatelia OBSE označili za neslobodné a neférové.
Ich víťaz je znovu jasný dopredu ruský vicepremiér Dmitrij Medvedev pretože si ho vybral sám odchádzajúci prezident Putin. Veľmi neortodoxne vyzerá aj jeho kampaň. V ruských mestách nevidieť žiadne plagáty Voľte Medvedeva. „To vôbec nie je kampaň, aspoň tak ako prebieha vo väčšine sveta,“ napísal Michael Scott na blogu Operácia nasledovník agentúry Reuters. Mladý právnik z Petrohradu Medvedev podobne ako Putin odmietol účasť v televíznej debate so súpermi.
Nič sa nezmení
Putin si pritom aj po odchode z prezidentskej stoličky moc zachová. Nielenže výsledok volieb je dávno jasný, ale potvrdzuje aj enormnú rolu, ktorú zohráva Putin, povedal Gorbačov.
Putin naznačil, že môže byť premiérom. Ruské médiá aj včera oživili špekulácie, že bude šéfovať najväčšiemu plynárenskému podniku na svete Gazpromu. Ako napísal Kommersant, Putin by si tak s Medvedevom (ktorý je aj šéfom predstavenstva Gazpromu) len vymenili stoličky. Energetický gigant je pritom čoraz silnejšou pákou Kremľa v zahraničnej politike.
Nech už zasadne Putin kdekoľvek, striedanie moci Rusko nečaká. Sám Medvedev zdôrazňuje, že po nástupe zachová doterajší kurz. Jeho kopírovanie ruského prezidenta inšpirovalo agentúru Reuters k vtipu. „Kto vyzerá ako prezident Vladimir Putin, rozpráva a pohybuje sa ako on, ale Putin to nie je?“ Ako si všimla britská agentúra, podobní sú si dokonca aj malou výškou a spôsobom chôdze. Čo sa ešte Medvedevovi nedarí, je zachovávať kamennú tvár, ktorá je charakteristická pre bývalého agenta KGB Putina.
Imidžu ruských marcových volieb nepridalo ani vyšachovanie jediného kandidáta, ktorý mal vo voľbách zastupovať skutočnú opozíciu expremiéra Michaila Kasianova. Aj v tom sa situácia z lanských volieb opakuje, keď volebná komisia k voľbám nepustila Garryho Kasparova a dokonca ho zavrela na pár dní pre organizovanie demonštrácie. Ani Kasianov nemusí dopadnúť bez ujmy. Za údajné falšovanie podpisov nutných na registráciu vo voľbách mu hrozí niekoľko rokov väzenia. „Najzaujímavejšie na tom je, že takáto drsná stratégia je absolútne nepotrebná,“ napísal Washington Post v komentári Potemkinove voľby. „Vďaka kontrole televízií a ekonomickému boomu, väčšina veľmi rada zvolí Medvedeva alebo kohokoľvek, na koho ukáže Putin.“
Moskva OBSE nerada
Podobne ako pri parlamentných voľbách aj teraz rozlohou najväčšia krajina sveta pozvala na voľby minimum len 70 – pozorovateľov OBSE. „Dostali sme pozvánku a znovu obsahuje množstvo bezprecedentných reštrikcií,“ povedal Curtis Budden z úradu OBSE, ktorý monitoruje voľby. Podľa neho im Rusko dalo nezmyselné podmienky. Za najzávažnejšiu považuje to, že prísť pozorovať môžu len tri dni pred voľbami. Aj preto OBSE zvažuje, či vôbec má zmysel do Ruska niekoho poslať.