BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Je nepravdepodobné, že v maďarskom referende 9. marca prevládnu hlasy podporujúce reformy súčasnej vlády. Priznávajú to už aj samotní koaliční politici. Naposledy napríklad minister obrany Ferenc Juhász.
Kabinet Ferenca Gyurcsánya sa preto snaží čo najviac znížiť počet protireformných hlasov. „Ak sa nám podarí udržať ich pod dva milióny, budeme referendum považovať za úspešné, “ citoval Juhásza portál index.hu.
Podľa prieskumu agentúry Századvég je 64 percent voličov proti poplatkom za pobyt v nemocnici, 55 percent nechce platiť u lekára a 57 percent spoplatnenie vysokých škôl. Gyurcsány verí, že účasť bude čo najnižšia a k urnám nepríde nadpolovičná väčšina voličov. To by mu umožňovalo výsledky referenda spochybniť. Vláda apeluje na „zdravý rozum“ a pripomína nevyhnutnosť reforiem, ak chce krajina znížiť deficit verejných financií pod 3 % a prijať euro ešte v roku 2010.
Líder opozície Viktor Orbán si uvedomuje, že iba v prípade zdrvujúceho víťazstva uspeje so snahou o odvolanie premiéra a vypísanie predčasných volieb. Vyzýva preto ľudí, aby povedali nie premiérovi, ktorého obvinil z klamstva. Gyurcsány podľa neho reformami trestá Maďarov za vlastné politické chyby.
Viacero maďarských analytikov si nemyslí, že prehra v referende by znamenala okamžite pád vlády a predčasné voľby. Aj podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung je pre premiéra väčším rizikom vnútrostranícka kríza a nespokojnosť vlastných poslancov než referendum.
Reformy sú našou obeťou, aby sme mohli mať hospodársky rast.
Ferenc Gyurcsány, maďarský premiér
Autor: Andrea Szőcsová