Keď vás zasiahne Amorov šíp, prestáva pracovať rozum. Ak sú váš vyvolený či vyvolená o nejakých pár rokov mladší alebo starší, predsa len sa rozum prihlási s nepríjemnými otázkami. Mal by prípadný zväzok s vytúženou osobou šancu na prežitie? Neodsúdi vás okolie? Možno vo vás hlodajú len predsudky či stereotypy v myslení, ktoré vytvorila spoločnosť. Alebo sa to ozýva samotná príroda, ktorá tiež má k tomu čo povedať? Existujú naozaj objektívne dôvody, prečo by väčší vekový rozdiel mal byť vzťahu na prekážku? Alebo jednoducho platí to staré známe, že láska hory prenáša?
Nezvládli sme to
„Mal som 37 a dostával som sa do stereotypov," spomína Peter, ktorý si po rokoch manželstva našiel novú, mladšiu partnerku. „Manželstvo sa menilo na ekonomicko-výchovnú inštitúciu, začal som sa cítiť ako mašinka na peniaze a hlásila sa aj kríza stredného veku. Zrazu sa objavila ona. Mala 19 rokov a svet sa mi vo chvíli zmenil. Nikdy som si nehľadal priateľky podľa veku, ale tu to skrátka, napriek osemnásťročnému vekovému rozdielu, sadlo. Vo všetkom. Všetko bolo úžasné, a tak som si neuvedomil dôsledky toho, že odchodom od rodiny opustím aj dcéru, ktorú som nesmierne miloval. Moja priateľka, budúca druhá žena, si určite zaslúžila vzťah na plný úväzok, ale nedostala ho, pretože dôležitá časť môjho ja zostala v predchádzajúcej rodine. Vek nebol prekážkou, ale nezvládli sme to. Po dvojročnej láske nastali dva roky agónie. Začala už žiarliť aj na moju dcéru, na celú tú stránku môjho života, ktorá nebola súčasťou aj jej života, na to, ako komunikujem s bývalou - snažil som sa totiž a stále sa snažím byť slušným človekom. Vek sa teda predsa len napokon prejavil. Mladí ľudia sú extrémne zásadoví. Každý kompromis považujú za farizejstvo, za zradu ideálov. Neuvedomujú si, že život - a hlavne partnerský - je dlhý rad kompromisov. Hlavne keď sú záväzky ešte z predchádzajúceho vzťahu. Keď sme sa rozišli definitívne, napísala mi, že už chápe, že veci nie sú len čierne a biele, ale ja už som sa nechcel vracať. Človek pri mladšej partnerke omladne, zbaví sa zrohovatených škrupín, čo niekedy bolí, ale v konečnom dôsledku je to užitočné. Možno aj táto skúsenosť spôsobila, že nemám problém priateliť sa s oveľa mladšími ľuďmi, sú talentovaní, nadšení, robia veci naozaj. Moja nová partnerka je len o päť rokov mladšia, čo považujem za ideálny rozdiel. Rozumieme si vo všetkom aj preto, lebo vieme, ako to v živote chodí a vieme si vážiť veci."
Nie je to také jednoduché
„Pokiaľ ide o vek partnerov, existuje takzvaný tradičný model, ktorý siaha hlbšie do minulosti, do minulého storočia a podľa ktorého muž má byť o niečo starší," hovorí psychológ Dušan Fabián. „Tradičný model vychádza z toho, že chlap má zabezpečiť štartovaciu plochu, keď sa dvaja rozhodnú spolu žiť. Potom je takzvaný model druhého cyklu, ku ktorému dochádza, keď sa manželia rozchádzajú a jeden alebo obaja z nich chcú znova začať rodinný cyklus, čiže mať deti. Býva to najmä muž. Je to počas druhej manželskej krízy, keď už sú deti dospelé a muž si vtedy nachádza mladšiu partnerku. Samozrejme, existujú veľké vekové rozdiely aj v iných obdobiach života - teda takzvaný otočený tradičný model. Ten prináša množstvo problémov."
„Typický vekový rozdiel pri modeli dvadsiatnička - štyridsiatnik je, keď má žena okolo 18 až 24 a muž povedzme od 38 do 45," vraví Fabián. „Jej lichotí a imponuje, že on je skúsený, že je to akoby trochu otcovská postava, jeho zas teší, aký je ešte výkonný a zdatný, že má mladú ženu. Pri situačnom pohľade si takáto dvojica dosť dobre rozumie aj komplementuje. Lenže z hľadiska časovej perspektívy, čiže keď sa na to človek pozrie v plynutí času, môžu prísť komplikácie. Počítajme. On bude mať 60, ona 40. On 70, ona 50. A toto ešte nie je také hrozné. No predstavme si otočený klasický model, že situačne si vyhovujú napríklad 35-ročná žena a 20-ročný mladík. Keď ona bude mať 65, on bude mať 40. A to už sú katastrofy. Tieto vzťahy sa väčšinou končievajú zle, ale aj tie prvé spomínané prípady mávajú problémy. Jednoducho ona, teda podstatne mladšia žena, potrebuje kontakt so svojimi generačnými druhmi a on nevie byť k tomu dosť tolerantný. Začína žiarliť. Často si s nimi nemá čo povedať, nevie s nimi komunikovať. Samozrejme, hovorím všeobecne, určite existujú výnimky."
Čo keď je staršia žena?
Psychológ potvrdzuje, že s oveľa väčšími predsudkami sa spoločnosť pozerá na dvojicu, v ktorej je staršia žena. Čím väčší je vekový rozdiel v dvojici „staršia žena - mladší muž", tým menej je verejnosť k žene tolerantná. Aj keď, podľa Fabiána, takýchto modelov spolužitia pribúda a emancipácia nastáva aj v tejto oblasti. Práve preto, aby porušila isté tabu, sa zrelá štyridsiatnička, česká spisovateľka Irena Obermannová rozhodla napísať ľúbostný príbeh štyridsaťročnej ženy a šestnásťročného chlapca, s názvom Matky to chcú tiež, s podtitulom: Miestami erotický román o vzbure jednej ženy. Fabián dodáva, že sa vo svojej praxi s takýmto prípadom stretol. „Nepovažujem túto knihu len za príbeh zrelej ženy a mladíka. Je to skutočne o láske. O láske k mužovi, ale rovnakou mierou o láske materinskej," píše autorka na obale knihy. „Moja hrdinka si stále kladie otázku, či si to môže dovoliť vzhľadom na svoju šestnásťročnú dcéru. Ten vekový rozdiel som zvolila zámerne. Muži si myslia, že taká situácia môže stretnúť len ich, tak som si do nich chcela trochu rypnúť. Jednoducho som hľadala spôsob, ako ukázať ženu, ktorá sa ‚odtrhne z reťaze‘." Irena Obermannová takto opisuje zblíženie svojej hrdinky s oveľa mladším partnerom: „Dodržali sme zavedený poriadok na vejári, objal ma prvý, jemne a pevne a rozhodne. Musel to urobiť on, práve preto, že bol o toľko mladší. Inak by sa mi to zdalo perverzné. Nechcela som si pripadať ako Michael Jackson. Takto som mohla zostať čistá, zaliata jasom."
Je mladší, ale zodpovednejší
Mladšieho partnera má aj herečka Henrieta Mičkovicová. Nejde o vekový rozdiel až taký výrazný, ale pre mnohých možno v našich končinách nie celkom obvyklý. Herec Alexander Bárta je od Henriety o deväť rokov mladší. „Myslím si, že na rozdielnosti veku vôbec nezáleží," povedala nám Henrieta Mičkovicová. „Podľa mňa je to o myslení a potrebe obidvoch partnerov. Je zbytočné riešiť, či je takéto spolužitie riskantné. Opustiť ma môže mladší, ale aj starší muž, je to úplne jedno. Je to o životnom štýle a prioritách, hodnotách." Podľa Henriety určite aj vo vekovo nerovných pároch možno hovoriť o láske v pravom zmysle slova. „Určite, veď mám svoje skúsenosti. Aj kráľovná Alžbeta mala mladých milencov, fungovalo to, no nemohla si ich zobrať, lebo to nedovoľovala dvorná etiketa. Mnohí moji rovesníci mi už pripadajú starí, unavení a niektorí sú zasa veční pubertiaci, je to veľmi individuálne. Ide o to, ako sa dvaja ľudia zladia na jednej vlnovej dĺžke." Motivácia, prečo si ľudia hľadajú výrazne mladších partnerov či partnerky, môže byť podľa nej rôzna. „U niekoho ide o to, že ten druhý je mladý a krásny, možno je to založené na sexuálnej príťažlivosti. U niekoho to môže byť niečo iné - že napríklad mladší muž dodáva žene energiu. Sú typy chlapov, ktorí potrebujú materské typy žien, nepohnú sa bez staršej ženy a bez jej navigovania. A v tomto storočí sú niektoré ženy oveľa schopnejšie ako chlapi. Pokiaľ však ide o môj vzťah, nemyslím si, že ja som materský typ. Môj partner, hoci je mladší, je v mnohých veciach oveľa zodpovednejší. Niekedy si hovorím, že je pokojnejší a vyrovnanejší ako ja. Ja idem do všetkého ‚hŕ‘ a on ma tak vždy stopne, že: Rozmýšľaj! Musím sa priznať, že má často pravdu. Ale ja som zasa taká, že poviem: No a čo? Každá skúsenosť je dobrá."
Vekový rozdiel je stimulujúci
Henrieta Mičkovicová súhlasí s tým, že mnohých chlapov mladosť vzrušuje. „Keď muž žije tridsať rokov s jednou ženou a už nadobudol peniaze, stane sa, že mu trošku zatemnia mozog. Vraví sa, že v päťdesiatke každému chlapovi preskočí, dostane strach, že starne. Nielen ženy, aj muži bývajú v prechode. A potom páchajú takéto veci. Poznám prípady, kde sa muž vracia k svojej prvej manželke - poradiť sa, porozprávať sa. Moja kamarátka má o desať rokov staršieho muža. Vždy si pritom myslela, že bude mať iba mladšieho partnera. No teraz povedala: „Veď je mladší ako ja." Ťahá ju, športuje. Henrieta Mičkovicová sa nazdáva, že ľudia majú pre vek zbytočné zábrany. „Nevidím v tom žiadnu tragédiu. Poznám pár, kde žena je od muža staršia o jedenásť rokov. Ona má 66 a on by ju za nič na svete nevymenil, vidím, ako na nej visí. Pritom on všetko zariaďuje, vybavuje, no napriek tomu o ňu stojí. Ide o to, či si ľudia majú aj po rokoch čo povedať. Mnoho manželstiev funguje len formálne." Napokon, hranica, keď sa ženy považujú za mladé a žiaduce, sa posúva. Aj „zúfalé manželky" sú až na jednu prudké štyridsiatničky. „Vekový rozdiel je aj istým spôsobom stimulujúci. Človek - ak mu na partnerovi záleží - sa možno viac snaží," dodáva herečka.
Zrazu som vedel, že môžem všetko opustiť
„Určite ma zaujala svojou krásou, inteligenciou a zvláštnou eleganciou. Zaujalo ma, ako rýchlo myslí a aké má záujmy," povedal v rozhovore pre Magazín Dnes bývalý český premiér, 55-ročný Jiří Paroubek o svojej novej partnerke, 34-ročnej Petre Kováčovej. Paroubek sa po 28 rokoch rozviedol s 50-ročnou Zuzanou, s ktorou má syna Jiřího.
Ďalším šťastným párom s 26-ročným vekovým rozdielom sú Juraj Herz a Tereza Pokorná. Známy režisér slovenského pôvodu a česká herečka, bývalá sólistka baletu, sú spolu už dvadsať rokov. O svojom vzťahu porozprávali v rozhovore pre časopis Marianne. „Mal som svoje dôvody, prečo som sa celé roky nerozvádzal, ale tiež veľa dôvodov, prečo som veľmi dôkladne, celé roky hľadal dievčinu, ktorá by stála za to, aby som konečne odišiel z domu. Hľadal som takú, s ktorou by som začal úplne nový život," povedal v rozhovore Juraj Herz. Ako sám vraví, striedal dievčatá, krásne dievčatá a vravel si: „To nie je ono, to by bolo z dažďa pod odkvap." A potom sa objavila Tereza a on vedel, že môže všetko opustiť. „Všetko! Viete, mal som obrovskú knižnicu a zbierku platní. Nevedel som si predstaviť, že by som to opustil. A potom som si zbalil kufor a odišiel som len s najnutnejšími vecami." Na tému starnutie známy režisér žartuje: „Človek si vezme dvadsaťpäťročnú ženu, otočí sa a má štyridsaťsedemročnú." Tereze sa jej manžel rozhodne nezdá starý: „Viete, problém je v tom, že som si nevzala človeka o 26 rokov staršieho, ja som si vzala o rok mladšieho. Juraj je mladý, pretože má tisíce záujmov, zaujíma ho všetko nové, najmä v technike. Koľkokrát ho pristihnem, ako si v predajni s počítačmi niečo vykladá s osemnásťročnými chlapcami. Koľkokrát mám pocit, že ten starý v rodine som ja."
No a čo? - odkazuje Jiří Suchý
Českú verejnosť šokoval populárny pesničkár Honza Nedvěd, keď sa v šesťdesiatke sa zasnúbil so svojou dlhoročnou láskou, 25-ročnou Pavlínkou a počas dočasného rozchodu s ňou stihol aj lovestory so 16-ročnou Luciou.
Nemenej prekvapila dnes už žijúca legenda zo Semaforu Jiří Suchý (76) svojím sobášom s Markétou Suchou (31), mladšou o 45 rokov. Mimochodom, Suchého syn Jakub je od Markéty o jedenásť rokov starší. Kuriozitou je, že svadobný obrad sa konal u nich v obývačke, nie na matrike, čím sa dvojica vyhla pozornosti médií. Ako povedala Markéta novinárom, láska na prvý pohľad to nebola, roky vraj trvalo, kým ju Suchý pozval na večeru. Vzali sa po ôsmich rokoch známosti a tvrdia, že im to stále klape. „Ja som žil už roky sám, hlúpa leukémia ma pripravila o dobrú ženu a po čase som začal pociťovať absenciu ženského elementu," zdôveril sa Suchý časopisu Marianne. „Ale nemal som v úmysle začať si niekoho hľadať. Priznám sa, že túto záležitosť som plne zveril osudu." A v čom známeho umelca mladá žena zmenila? Ako sám vraví, hlavne v interpunkcii. Markéta totiž vyučuje češtinu a Suchý máva podľa vlastných slov problém s umiestnením čiarok vo vete. Musel sa tiež vzdať svojho pygmalionovského komplexu. Rád poučoval v divadle mladšie kolegyne, čo majú ako robiť, ale Markéta to neznáša. O dvojici je známe, že býva síce v jednej štvrti, ale každý zvlášť. „To niektorým ľuďom nejde do hlavy. Myslím, že sme spolu možno viac než ľudia, ktorí spolu žijú. Čas, ktorý spolu trávime, trávime naozaj spolu, nie vedľa seba," vyslovila sa na túto tému Markéta. „Najviac však ľudí vzrušuje náš vekový rozdiel. Ak niekto poukazuje práve na toto, poznám len jedinú odpoveď: No a čo?" odkázal Suchý neprajníkom.
Tešíme sa na seba ako blázni
O niečo menej, teda „iba" štyridsať rokov, delí od slávneho manžela, režiséra Jiřího Menzla (70), produkčnú Olgu Kelymanovú (30). Tvrdia však, že vekový rozdiel nevnímajú. „Občas mám pocit, že som dospelejšia ako Jirko," povedala Olga novinárom. V rozhovore pre i.dnes.cz sa vyznala: „Nikdy som nezažila takú spriaznenosť s druhým človekom."
Olga tvrdí, že hoci sú takmer stále spolu, ešte sa neomrzeli. „A keď si napríklad dávame schôdzku v meste, tešíme sa na seba ako blázni." Keď ešte neboli svoji, Menzel ju v spoločnosti predstavoval ako utečenku z Albánska, ktorú vychováva a na ktorú dostáva dotácie od štátu. Dvojica to má vraj podelené tak, že ona pracuje a zarába a Jiří je doma. „Pekne sa o mňa stará. Chystá mi raňajky, pripravuje a nahrieva papučky, keď prídem domov. Jiří je tvárny materiál. Mám s ním skvelý život. Na otázku, čo spolu radi robia, Olga v žartovnom dotazníku uviedla: „To sa nedá zverejniť. Jej kamaráti a spolužiaci majú jej manžela radi, vždy hovoria, aby „vzala Jiřinku so sebou. Prečo zaprisahaný starý mládenec napokon predsa len strčil hlavu do chomúta? „Vedel som o sebe, že som prelietavý vtáčik a nebol by som šťastím pre žiadnu. Ale s Olinkou sme spolu boli zrazu už päť rokov a ja som nechcel, aby to prestalo. Olga Kelymanová tvrdí, že Jiří Menzel je jej prvou naozaj veľkou láskou. Ich zoznámenie prebiehalo pomaly: „Dlho sme sa oťukávali... Sme veľmi rozdielni. Pán, ktorý im zostavoval horoskopy, však povedal, že za celú svoju kariéru nevidel dvoch ľudí, ktorí by k sebe takto sadli. „Vy sa nemôžete nikdy rozísť, boli by ste hlúpi, povedal im.
Ženy priťahuje starý James Bond
Podľa výsledkov ankety časopisu Best Life urastených svalovcov prevalcovali muži s prešedivenými vlasmi, vráskami okolo očí a ryhami v kútikoch úst. O sivých spánkoch ako o symbole príťažlivosti pre druhé pohlavie hovorí aj nemecká psychologička Konstanze Fakihová. No a potvrdzuje to tiež nehasnúci úspech prvého predstaviteľa Jamesa Bonda Seana Conneryho. Hoci sa blíži k osemdesiatke, stále získava titul najpríťažlivejšieho muža vo filmovej histórii.
Psychológ Dušan Fabián pripomína, že vzťah s oveľa mladším, respektíve starším partnerom môže istý čas veľmi dobre fungovať, ale v peripetiách, zákonitostiach spolužitia páru nastanú problémy. „Oveľa väčšie ako v tradičnom modeli. Môžu sa cítiť úplne seberovní. Starší z dvojice akoby mladne. A ten mladší, či je to už muž, alebo žena, naberá zasa z múdrosti a skúsenosti toho staršieho. Sú tu aj ďalšie nezanedbateľné faktory ako zdravie, zárobková perspektíva a vôbec majetok. A potom, reprodukčná perspektíva, tá je zasa zaujímavá z hľadiska chlapov. V tejto súvislosti stojí za pozornosť aj priemerný vek, ženy v dĺžke života vedú nad chlapmi asi o osem - desať rokov." Nesmieme zabúdať ani na iné faktory ovplyvňujúce výber partnera. „Záleží, akých mal človek rodičov, kto dominoval v rodine. Napríklad mladší chalan akoby trochu podlieha dominancii ženy. Aj to, či mal človek mladších alebo starších súrodencov, to všetko sa na tom podieľa. Dosť často sa stáva, že keď dievčaťu pred pubertou zomrie otec, neskôr citovo živorí, v dospelosti jej ako žene chýba pozornosť a starostlivosť otca. Podvedome si potom hľadá staršieho partnera."
Napriek varovaniam však Fabián aj v prípade vekovo výrazne rozdielnych ľudí pripúšťa porozumenie a ozajstnú lásku. „Chápanie sa, radosť z toho, že sú spolu, môže mať vysokú úroveň." Dôležité je, aby si partneri aj intelektuálne rozumeli. „To určite, musíme sa trochu podobať, aby sme si rozumeli - to je povedzme to rovnaké vzdelanie. Podobnosť súvisí s porozumením, lepším chápaním sa. Musíme však byť aj odlišní, aby sme sa milovali. Odlišnosť je príťažlivá eroticky. To je jednoduchý princíp." Vo všeobecnosti však podľa Fabiána platí jedno pravidlo: „Láska nepozná hranice. Akékoľvek kombinácie ľudí sa môžu stretávať a milovať."