LONDÝN, BRATISLAVA. Týždeň pred tokijským summitom G7 sa včera v Londýne zišla európska „silná štvorka“, aby sa uistila, že únia poplach na svetových burzách zvládne.
Na Downing street 10 hostil britský premiér Gordon Brown predsedov vlád Talianska a Nemecka, francúzskeho prezidenta a šéfa Európskej komisie.
„Na finančných trhoch sú turbulencie, ale netreba sa ponáhľať k záchranným člnom,“ povedal José Manuel Barroso novinárom týždenníka Economist pred stretnutím. V tomto duchu sa mali niesť aj neskoršie rokovania.
Lídri „ekonomického motora“ únie chcú užšie spolupracovať pri riešení kríz na burzách a rozmýšľajú o zavedení kontrolných mechanizmov, ktoré by pred hrozbou výkyvov v ekonomike varovali v dostatočnom predstihu. Témou dňa preto bola aj reforma regulačných opatrení bankového trhu, na ktorú tlačí najmä Francúzsko po nedávnom niekoľkomiliardovom podvode v Société Générale. Pred zavedením dozoru nad bankami však varuje britský minister financií Alistair Darling, podľa ktorého zavedenie pravidiel na všetko vyrobí viac problémov, ako ich vyrieši.
Všetci štyria lídri podobný minisummit potrebovali, aby demonštrovali, že ani náhodou nezaháľajú. Romano Prodi zastupoval Taliansko ako rezignovaný premiér, ktorého krajinu čakajú predčasné voľby a Angela Merkelová sa stále spamätáva zo strát svojej strany v krajinských voľbách.
Experti si od ich stretnutia nič nesľubujú, taliansky denník Il Sole 24 Ore naopak varoval, že silná štvorka chce rozhodovať bez účasti zvyšných 23 krajín únie.