BRATISLAVA. Banky na Slovensku pripúšťajú, že nepovolené transakcie makléra francúzskej Société Générale, ktorými pripravil banku o 4,8 miliardy eur, sú dôvodom na preverenie, či sú ich kontrolné mechanizmy nastavené dostatočne. „Určite je to dôvod na dôkladné preverenie a uistenie sa, že naše interné procesy sú nastavené správne,“ povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
Zlyhali kontrolné mechanizmy
Banky nechceli bližšie komentovať nepovolené obchodné praktiky v Société Générale s tým, že nemajú o nich bližšie informácie. „Je to dôkaz o tom, že maklér nerešpektoval pravidlá banky a zároveň zlyhali jej kontrolné mechanizmy, ktoré mali identifikovať a zabrániť neoprávnenému obchodovaniu,“ povedala Walterová.
Maklér Jérôme Kerviel, ktorý je podľa tvrdenia Société Générale za jej straty zodpovedný, podľa agentúry ČTK pripustil, že prekročil interné limity na obchodovanie s cennými papiermi. „Hlavným problémom v tomto prípade bolo, že daný maklér mal prístup a mohol ovplyvňovať kontrolné procesy,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Maklér mal podľa zverejnených informácií niekoľkoročné skúsenosti s kontrolou na rôznych úrovniach. Kerviel síce zaistenie neuzatvorených obchodov vykazoval, ale len fiktívne. Société Générale tvrdí, že práve preto unikol pozornosti kontrolného útvaru.
Oslovené banky na Slovensku tvrdia, že na odhalenie podobných obchodníckych praktík sú pripravené.
Dodržiavanie pravidiel kontroluje viacero útvarov
Banky majú presne vymedzenú hranicu rizika, takzvaný limit pre každého obchodníka, ktorá hovorí o akceptovateľnej miere rizika.
Dodržiavanie limitov maklérmi či dílermi sleduje niekoľko kontrolných útvarov. Limity sú určené tak, aby neprijateľnú stratu nemohol obchodník vyrovnať, či už počas obchodného dňa, alebo na v dlhšom časovom období. „Nezávislé útvary zároveň overujú, či sa v systémoch banky nevyskytujú takzvané skresľujúce alebo neexistujúce transakcie, ktoré by umelo znižovali riziko,“ povedala hovorkyňa VÚB. Tým by mohlo dôjsť k nesprávnemu vyčísleniu rizika a prípadným vyšším stratám.
Banky pri transakciách sledujú, či obchodník vstupuje do obchodov iba s povolenými protistranami a či dodržiava limity pridelené jednak samotnému obchodníkovi, druhu obchodu alebo konkrétnej protistrane.
Využívajú sa však aj iné metódy. O každom obchode musia rozhodovať minimálne dvaja zamestnanci banky. Táto povinnosť vyplýva zo zákona o bankách. „Medzi najúčinnejšie kontrolné mechanizmy patrí tiež povinnosť maklérov čerpať minimálne dvojtýždňovú dovolenku raz ročne, aby bolo možné odhaliť prípadné podozrivé aktivity,“ povedal Gandel.
Nezaisťuje sa každý obchod
Banky nevyžadujú od obchodníkov, aby zaisťovali každú transakciu. S každým zaistením sú totiž spojené poplatky. Navyše, systém limitov je podľa Walterovej stanovený konzervatívne.
Zabezpečenie však závisí aj od druhu obchodu. „Väčšina obchodov by však zrejme nemala význam, keby sa vzápätí realizoval zabezpečovací obchod, nakoľko pre finančnícke pravidlo platí: „Bez rizika nie je výnos,“ povedal hovorca Tatra banky Gandel.
Société Générale je v kríze
Miliardový podvod zamestnanca banky prináša špekulácie o tom, že banku prevezme jej konkurent.
Druhá najväčšia francúzska banka Société Générale sa nachádza v kríze, vyhlásila to včera francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde. Sériu negatívnych faktorov spustilo minulotýždňové odhalenie podvodu, ktorý banke spôsobil straty za takmer päť miliárd eur (takmer 168 miliárd korún).
Banka teraz čelí prepadu hodnoty akcií a špekuláciám o možnom prevzatí zo strany najväčšieho konkurenta BNP Paribas. Podľa banky je za podvod zodpovedný jej maklér Jérôme Kerviel. Súd ho však pre nedostatok dôkazov neobvinil z podvodu a prepustil ho z predbežnej väzby.
Kerviel sa k transakciám za 50 miliárd eur na akciových trhoch priznal, podľa jeho výpovede však nebol jediný, kto porušoval pravidlá banky.
Vedenie Société Générale čelí kritike francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý apeluje na vyvodenie zodpovednosti. Podľa zistení parížskej prokuratúry totiž prevádzkovateľ trhu s derivátmi Eurex v novembri minulého roka upozornil vedenie banky na podozrivé transakcie Kerviela.
(sita)
Kliknite - obrázok zväčšíte.